Nocny Bieg Świętojański – zmiany w organizacji ruchu (21-22.06.2024)
List od prezydenta Gdyni

Gdynia - sto lat!

Wszystkiego najlepszego z okazji urodzin Gdyni – tak pozdrawiają się w dniu 10 lutego każdego roku mieszkańcy miasta, znajomi i nieznajomi. W skali Polski to unikatowy zwyczaj.


Gdynianie swoje miasto traktują jak bliską znajomą, jeśli nie wręcz przyjaciółkę. 100 – lecie miasta, czas wyjątkowy, to dobry moment, aby te niezwykłą relację jeszcze pogłębić.

Wspólnotowość to ważna wartość wyróżniającą gdynian. Wzmocnijmy ją! Niech stanie się na dalsze lata źródłem naszej gdyńskiej siły, społecznej solidarności. Czerpmy z tego w dniach dobrych i słonecznych, ale także wtedy, gdy do naszych umysłów zakradają się lęki powodowane, kryzysami, wojnami, zmianami klimatu.

Ikoniczna historia Gdyni jest niedługa, ale bogata. Mieszkańcy znają ją, szczycą się nią i dobrze wiedzą, co sprawiło, że gwiazda II Rzeczpospolitej wyrosła na kaszubskiej plaży w kilkanaście lat, w ciemnych czasach PRLu była oknem na świat, a w nowej Polsce miejscem o najwyższej jakości życia w całym kraju. Sięgnijmy do tych wartości, których nie musimy tworzyć, a jedynie je wzmocnić. Łączy nas unikatowe miejsce zamieszkania i duma z dziejów miasta, którego budowa jest doświadczeniem żywym w wielu gdyńskich rodzinach.

Gdynia w swojej tożsamości ma zapisaną awangardę myśli projektowej, gospodarczej i społecznej. Niech, więc po raz kolejny będzie miejscem rodzenia istotnych wartości w życiu społecznym. Bo cóż innego niż poczucie wspólnoty może być najskuteczniejszym antidotum na chaos i nieprzewidywalność współczesności.

Dlatego chcemy te urodziny zaplanować właśnie wspólnie. Razem. Zapraszamy Państwa do konsultacji. Z góry dziękuję za czas poświęcony na wypełnienie ankiety oraz za podzielenie się dobrymi pomysłami. Wyniki będziemy starannie analizować, nie tylko w gronie urzędników, ale przede wszystkim z Komitetem Obywatelskim 100-lecia Gdyni, w którym reprezentowanych jest tak wiele różnych grup i środowisk działających w mieście. Wierzę, że ta praca i serdeczne zaangażowanie przyniesie nam efekt, który będzie źródłem wielkiej radości i satysfakcji.

dr Wojciech Szczurek
Prezydent Gdyni

  • ikonaOpublikowano: 31.01.2024 14:29
  • ikona

    Autor: Paweł Jałoszewski (p.jaloszewski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 22.04.2024 09:59
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona