Aktualności

30 tysięcy osób już zagłosowało na Gdyński Budżet Obywatelski. A Ty?

Do środy 4 listopada 2015 r. trwa głosowanie w drugiej edycji Gdyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Jak do tej pory zgłoszone projekty poparło już ponad 30 tysięcy osób, czyli 12 % uprawnionych. W kampanię reklamującą głosowanie włączyli się nie tylko autorzy projektów, ale i przedstawiciele miasta.Widać niezwykle duże poruszenie wśród gdynian. Liczba filmów, które są w sieci czy plakatów autorskich przygotowanych przez projektodawców jest niesamowita. Wszystkie staramy się upubliczniać na naszym profilu budżetu. Do akcji przyłączyła się także spora liczba instytucji i organizacji - wylicza Aleksandra Dębska-Cenian z działu innowacji społecznych PPNT Gdynia. Przypomnę, że w 2015 roku liczba projektów, na które głosujemy wynosi 179. Jeżeli chodzi o dzielnice to bardzo różnie to wygląda; są takie, gdzie mieszkańcy mogą wybierać między dwoma projektami, czyli w Cisowej i Śródmieściu. Z kolei na Obłużu ten wybór jest znacznie większy, aż 24 projekty - dodaje.

Głosuj na projekty w ramach budżetu obywatelskiego Gdynia 2015Najprostszym sposobem oddania głosu jest wizyta na stronie www.bo.gdynia.pl. Trzeba mieć tylko pod ręką swój PESEL i imię ojca. Klikają nie tylko osoby zameldowane w Gdyni, ale mieszkańcy naszego miasta dopisani do listy wyborców. Nie ma ograniczeń wiekowych.

Jeśli ktoś nie ma dostępu do sieci, jeszcze od poniedziałku do środy włącznie może zagłosować w:

- budynkach Urzędu Miasta (al. Marszałka Piłsudskiego 52/54 i ul. 10 Lutego 24) w godz.10.00-15.00,

- siedzibach rad dzielnic, 

- Centrum Aktywności Seniora (ul. 3 Maja 27-31),

- Miejskich Klubach Seniora („Śródmieście", „Chylonia", „Orłowo", „Witomino"),

- Powiatowym Urzędzie Pracy, ul. Kołłątaja - godz. 10.00-15.00,

- Gdyńskim Centrum Organizacji Pozarządowych - ul. 3 Maja, godz. 9.00-18.00, 

- Gdynia InfoBox, ul. Świętojańska 30 - godz. 9.00-15.00,

- filie MBP w Gdyni - godz. 9.00-15.00,

- Laboratorium Innowacji Społecznych PPNT Gdynia, al. Zwycięstwa - godz. 10.00-18.00.


W tym ostatnim miejscu działa też punkt informacyjny o Budżecie Obywatelskim, tu można min. pobrać materiały informacyjne, zgłosić trudności pojawiające się przy głosowaniu. Do Laboratorium można przychodzić w godz. 10.00-18.00, dzwonić pod nr tel. 58 698 23 01, pisać na adres e-mail: bo@gdynia.pl.

Od pierwszych chwil głosowania, czyli od niedzieli 25 października 2015 r., w różnych punktach Gdyni spotkać można tzw. lotne brygady. To wolontariusze i pracownicy Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego, którzy wyjaśniają zasady BO, zachęcają do głosowania czy wręcz je umożliwiają - bo wyposażeni są w urządzenia z mobilnym dostępem do internetu. Wolontariusze zachęcali już do głosowania przy okazji niedawnych wyborów parlamentarnych, byli też obecni na sobotnich meczach gdyńskich drużyn rugby oraz koszykówki. W weekendy dyżurowali w centrach handlowych, które przyłączyły się do akcji: Rivierze, Klifie, Batorym i Szperku.