Konkurs - Jak żyć w przyjaźni

"Jak żyć w przyjaźni" - konkurs dla nauczycieli i książka dla dzieci

golf"Jak żyć w przyjaźni" - to tytuł konkursu, adresowanego do nauczycieli II klas gdyńskich szkół podstawowych, których zadaniem jest przygotowanie scenariuszy lekcji, uczących tolerancji i szacunku dla wszelkiej odmienności, w tym również - niepełnosprawności z wykorzystaniem książeczki „Dziecięce zasady - Jak żyć w przyjaźni?".

Publikacja zawiera 21 prostych zasad, jak pomagać słabszym od siebie, także niepełnosprawnym rówieśnikom, jak zachować się w sytuacjach trudnych, stresujących. Książeczka ma za zadanie uwrażliwić dzieci na potrzeby innych. Może być i powinna służyć pomocą nauczycielom i rodzicom, kształtującym w dzieciach wrażliwość wobec ludzi słabszych, ale także różniących się kolorem skóry, wzrostem czy też innymi cechami od tzw. przecietnej.

Oto dwa przykłady zasad z tej książeczki:
- Jeżeli widzisz dziecko, które ma trudności z wejściem lub zejściem ze schodów podejdź i zaproponuj, aby się wsparło na twoim ramieniu lub pomóż mu ponieść tornister.
- Nie przedrzeźniaj innych, nie śmiej się z dzieci, które są chore lub słabsze od swoich rówieśników. Zaopiekuj się nimi tak, aby się nie przewróciły lub nie zraniły. Nie sprawiaj przykrości słabszym.

Książeczka, to pomysł i realizacja Chorwackiego Związku Stowarzyszeń Osób z Niepełnosprawnością Ruchową. Z tego wzoru korzysta Gdynia. Polską edycję wydał Samodzielny Referat ds. Osób Niepełnosprawnych Urzędu Miasta Gdyni. Wydawnictwo ma wspomóc  nauczycieli klas II, którzy zechcą wziąć udział w konkursie pod hasłem "Jak żyć w przyjaźni". Celem konkursu jest wyłonienie najciekawszych scenariuszy lekcji, podejmujących problemy integracji dzieci z różnego rodzaju problemami rozwojowymi, do realizacji w klasach II szół podstawowych.

Dodatkowe informacje można uzyskać w Referacie ds. Osób Niepełnosprawnych, Urząd Miasta Gdyni,
Aleja Marszałka Piłsudskiego 52/54, pok. 114 A,
tel. /58/ 66-88-793,
e-mail: niepelnosprawni@gdynia.pl