Motyle dzienne Gdyni

Wystawa fotograficzna

Miasto Gdynia zaprasza na wyjątkową wystawę w „GdyniaInfoBox Obserwatorium Zmian” poświęconą jednym z najpiękniejszych zwierząt na Ziemi!

Wystawa Motyle dzienne Gdyni towarzyszy wydaniu książki pod tym samym tytułem. Autorem publikacji oraz zdjęć prezentowanych na wystawie jest Peter Senn – gdynianin z wyboru, lepidopterolog z zamiłowania.

 

Na wystawę złożyło się ponad 20 fotosów, ukazujących zaledwie namiastkę różnorodności i bogactwa motyli dziennych występujących na terenie Gdyni. Szeroki przegląd gatunków, jak i szczegółowe opisy im poświęcone (występowanie, rozpoznawanie, cykl rozwojowy, zwyczaje żywieniowe itp.) zostały zawarte w publikacji Motyle dzienne Gdyni. Atlas rozmieszczenia. The Butterflies of Gdynia. A Distribution Atlas.

 

Na wystawie będzie można zobaczyć także to, co zwykle jest niedostępne dla postronnego obserwatora, nieuzbrojonego w specjalistyczny sprzęt i nieposiadającego wiedzy, gdzie szukać. Ciekawostką dla oglądających wystawę będą zdjęcia przedstawiające stadia rozwojowe motyli na przykładzie występującego przeważnie w zachodniej części Gdyni niestrzępa głogowca – jaja, gąsienice i poczwarki ciężko dostrzec samodzielnie w środowisku naturalnym.

 

Na wystawie nie zabraknie też zestawień wierzchniej i spodniej kolorystyki skrzydeł u tych samych gatunków, przykładów kamuflażu czy dymorfizmu płciowego, a nawet sezonowego. Wśród zaprezentowanych motyli znalazły się również gatunki wędrowne – na przykład rusałka osetnik, który potrafi zawędrować tu aż z północnej Afryki.

 

Jeśli jesteście ciekawi, po co paziowi królowej, żyjącemu na skrajach lasów i suchych łąkach, ogonki i barwne oczka na tylnych skrzydłach, koniecznie zajrzyjcie na wystawę!

 

Ekspozycja zdjęć poświęconych gdyńskim motylom w „GdyniaInfoBox” potrwa od 6 sierpnia (czwartek) do 16 sierpnia (niedziela) 2015 roku. Te niezwykłe owady - widziane okiem Petera Senna – można oglądać od poniedziałku do piątku – 10.00-20.00, w sobotę – 11.00-20.00, w niedzielę – 11.00-18.00. Wstęp wolny.       

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 12.05.2015 00:00
  • ikona

    Autor: Adam _Majewski (2013)

  • ikonaZmodyfikowano: 04.05.2017 12:15
  • ikonaZmodyfikował: Dorota Marszałek Jalowska
ikona