1306 (1106) 2018-01-12 - 2018-01-18

Nowy żłobek samorządowy

„Koniczynka” – taką nazwę wybrali gdynianie dla nowego żłobka w facebookowym plebiscycie. 5 stycznia oficjalnie zainaugurowano jego działalność. Na dzieci czeka 80 miejsc.

„Koniczynka” to druga, po przedszkolu, inwestycja otwierana w Przystani Morska stworzonej w dawnym budynku Zespołu Szkół Ekologicznych. Działalność żłobka rozpoczęto symbolicznym przecięciem wstęgi i odsłonięciem tablicy.

- Musimy dbać o to, żeby młodzi rodzice mieli możliwość zapewnienia odpowiedniej opieki dla swoich dzieci i to jest właśnie takie miejsce. Prace adaptacyjne budynku wykonane są naprawdę imponująco, przede wszystkim bardzo funkcjonalnie zaprojektowana przestrzeń, odpowiednio dobrane kolory, zabawki. Myślę, że wszystkie dzieci będą czuły się tu wspaniale - mówił podczas otwarcia Wojciech Szczurek prezydent Gdyni.

Żłobek podzielony jest na trzy grupy, każda ma do dyspozycji przestronną, urządzoną w pastelowych barwach salę zabaw i sypialnię. Poszczególne grupy mają „łąkowe” nazwy. Najmłodsza, Dmuchawce, do której uczęszczać będzie 26 dzieci w wieku od roku do roku i pięciu miesięcy. Kolejna, Stokrotki liczyć będzie także 26 maluchów, ale starszych, bo w wieku od półtora roku do 2 lat. I ostatnia Bratki to 28 prawdziwych „starszaków”, które skończyły dwa lata i miesiąc, a nie mają jeszcze lat trzech. Każdą grupą opiekować się będą trzy starsze opiekunki oraz jedna młodsza.

W placówce poza salami zabaw i sypialniami, znajduje się także gabinet pielęgniarki, łazienki dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, szatnia i wózkarnia. Jest również zaplecze kuchenne i podjazd dla osób niepełnosprawnych. Dzieci mają do dyspozycji mnóstwo pomocy dydaktycznych i zabawek dostosowanych do wieku, w tym sporo ekologicznych, wykonanych z drewna. W każdej sali zabaw znajduje się też telewizor z odtwarzaczem DVD, dostępny jest internet. Koniczynka ma również własny plac zabaw wyposażony w atestowane sprzęty - m.in. specjalnie zamykaną piaskownicę.

Łączna kwota inwestycji wynosi 2.213.069,13 zł. Na dostosowanie części budynku na potrzeby placówki miasto przeznaczyło 1.413.069,13 zł. Wsparcie z ministerialnego programu Maluch - 800.000,00 zł. Żłobek to druga, po przedszkolu, placówka otwierana w Przystani Morska. Na wiosnę planowana jest inauguracja części sportowej. Oprócz tego w Przystani znajdzie się przychodnia (planowane otwarcie w maju 2018 roku), mediateka oraz centrum opiekuńcze (sierpień 2018). Projekt Przystań zakłada budowę ośrodków wspierających rozwój społeczności dzielnic na różnych płaszczyznach, będących sąsiedzkimi centrami życia. Przystań Morska jest pierwszym z nich. W 2018 powstać mają także Przystań Chylonia i Przystań Oksywie, a w 2019 roku Przystań Witomino.