Uwaga! Od 10 do 15 czerwca nastąpi przerwa w dostawie ciepła na potrzeby ciepłej wody do 6 dzielnic Gdyni. Szczegóły w komunikacie.
Wiosenne zadania Straży Miejskiej

Wiosna

W tym roku przyszła o wiele szybciej niż zazwyczaj, topniejący śnieg odsłonił zalegające na trawnikach, jezdniach i skwerach nieczystości, których sprzątaniem zajęły się miejskie służby.

Jak się okazało, wiele z nich to ślady po czworonogach, które właściciele beztrosko wyprowadzają na spacery, nie troszcząc się o posprzątanie po swoich pupilach.

Strażnicy w zdecydowanie bardziej restrykcyjny sposób będą egzekwować stosowanie się właścicieli psów do obowiązujących przepisów prawnych, które dotyczą nie tylko sposobu sprawowania kontroli nad zwierzęciem ( w przestrzeni publicznej pies na smyczy, a zwierzę rasy uznawanej za agresywną na smyczy i w kagańcu), ale także natychmiastowego usunięcia psich kup.

Funkcjonariusze będą kontrolować place zabaw, tereny plaż i kąpielisk, na których, niestety zbyt często figlują czworonogi, a właściciele ich niepożądaną obecność w tych miejscach tłumaczą różnie: nieznajomością przepisów prawnych czy też nieuwagą.

W trakcie codziennej służby patrole Straży natychmiast zareagują na zdarzenia związane z błąkającymi się, bezpańskimi zwierzętami, potrzebującymi pomocy czy też zagrażającymi bezpieczeństwu mieszkańców, a szczególnie małych dzieci i starszych osób.

Również funkcjonariusze ekopatrolu, którzy systematycznie kontrolują pas nadmorski, oprócz likwidowania nielegalnych ognisk, interwencji dotyczących zabaw i imprez alkoholowych na plażach, zwracają baczną uwagę na pojawianie się tam czworonogów ,co od 1 maja do 30 września jest zakazane.

Z początkiem wiosny dyżurni Straży Miejskiej odbierają wiele telefonów od ludzi, którzy wskazują na przypadki niszczenia zieleńców, skwerów, trawników przez niefrasobliwych kierowców, którzy parkują tam swoje samochody. Z tym negatywnym zjawiskiem strażnicy walczą na różne sposoby, a mimo to wciąż zdarzają się ludzie, którzy mimo bezwzględnych zakazów i stosowanych kar parkują tam, gdzie nie wolno tego robić i dewastują przyrodę.

Dlatego rozpoczynamy prowadzenie kolejnej rubryki na naszej stronie, w której będziemy dokumentować najbardziej absurdalne przypadki parkowania samochodów w naszym mieście, piętnując bezmyślność i brawurę kierowców.

Przypominamy, że wiosenne porządki obowiązują właścicieli posesji, którzy w tym czasie sprzątają swoje obejścia, ogrody i sady. Strażnicy reagują na każdy sygnał dotyczący palenia odpadami w piecach, wywożenia nieczystości na nielegalne dzikie wysypiska czy wylewania szamba na łąki.

Patrol szkolny będzie często odwiedzał szkolne boiska i tereny przyszkolne, ponieważ tam, gdy zrobi się ciepło i słonecznie, gromadzą się nieletni amatorzy różnych zakazanych używek.

Stałym zadaniem strażników, bez względu na porę roku, jest troska o bezpieczeństwo na drogach, zapewnienie płynności i ciągłości ruchu, co jest szczególnie ważne teraz, gdy trwa przebudowa ważnych arterii komunikacyjnych w mieście.

ikona