Budowa Trasy S-6: łatwiej komunikacją miejską Budowa Trasy S-6: łatwiej komunikacją miejską
Nauka

ART&SCIENCE CAFE: Kosmiczne ogrody

 ART&SCIENCE CAFE: Kosmiczne ogrody. Spotkanie ze Zbigniewem Oksiutą

ART&SCIENCE CAFE: Kosmiczne ogrody. Spotkanie ze Zbigniewem Oksiutą

25.07.2019 r.

Centrum Nauki EXPERYMENT we współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia zaprasza 28 lipca na wyjątkowe spotkanie ze Zbigniewem Oksiutą, cenionym na całym świecie twórcą nurtu bio art.

Centrum Nauki EXPERYMENT we współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia zaprasza 28 lipca na wyjątkowe spotkanie ze Zbigniewem Oksiutą, cenionym na całym świecie twórcą nurtu bio art. Zbigniew Oksiuta jest architektem i artystą eksperymentującym z możliwością projektowania struktur biologicznych. W swoich pracach łączy sztukę i odkrycia z dziedziny biologii, chemii i fizyki. Jego twórczość wpisuje się w nurt sztuki nazywany bio artem, w którym jako materiał artystyczny wykorzystuje się żywą, organiczną materię. Jego projekty, takie jak „Spatium Gelatum”, „Breeding Space” oraz „Space Garden” badają nowe miękkie technologie i materiały biologiczne, które umożliwiają rozwój nowego rodzaju siedliska życia w biosferze i przestrzeni kosmicznej. Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Obecnie wykłada na Rensselaer Polytechnic Institute w Troy w USA.

Oksiuta łączy w swojej pracy różne dyscypliny nauki i sztuki. Wyniki jego artystycznych badań tworzą unikalną wizję architektury przyszłości. Artysta opracowuje koncepcje m.in. „żyjących” budynków stworzonych z biologicznych surowców, polimerowych osiedli, które mogą funkcjonować zarówno na dnie morza, jak i na innych planetach, a także ogrodów o zamkniętym obiegu, będących zalążkami pól uprawnych, które moglibyśmy rozmieścić w przestrzeni kosmicznej. Zbigniew Oksiuta na co dzień współpracuje z naukowcami i instytucjami, np. Niemieckim Centrum Badania Przestrzeni Kosmicznej, wykłada także w wielu uczelniach artystycznych i uniwersytetach w Europie i Ameryce Północnej, prowadził także warsztaty w Science Gallery w Detroit.Podczas specjalnego wydarzenia ART&SCIENCE CAFE: Kosmiczne ogrody w kameralnej przestrzeni, przy kawie, można będzie wysłuchać wykładu o nurcie, w którym pracuje Zbigniew Oksiuta, o jego najnowszej wystawie „Studiolo. Kosmiczne ogrody” i o procesie jej powstawania. Będzie to również niebywała okazja, by obejrzeć elementy poprzednich wystaw artysty. Spotkaniu towarzyszyć będą warsztaty, prowadzone przez edukatorów EXPERYMENTU, w trakcie których można się będzie przekonać, jak w domowych warunkach wyhodować samowystarczalny ogród w słoiku, jak stworzyć efektowny chemiczny ogród, jak wygląda hodowla roślin in vitro oraz czym są „metaliczne rośliny”.

Wystawa „Studiolo. Kosmiczne ogrody” w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia

Na wystawie Zbigniewa Oksiuty „Studiolo. Kosmiczne ogrody”, która będzie pokazywana w Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA w Gdańsku od 9 sierpnia do 4 października, będzie można zobaczyć eksperymentalną przestrzeń do badań i hodowli roślin w nietypowych warunkach. Rośliny i tkanki roślinne będą hodowane w sterylnym środowisku i poddane zmiennym wpływom grawitacji, światła i hormonów w celu uzyskania masy roślinnej o nowych funkcjach i niespotykanych w naturze formach i kształtach. Wystawa powstaje we współpracy z Międzyuczelnianym Wydziałem Biotechnologii UG i GUMed, którego studenci i pracownicy zapewniają realizacji prac zaplecze naukowe.
Udział w spotkaniu jest biletowany. Bilety w cenie 15 zł oraz 10 zł (dla posiadaczy karty Gdynia Senior Plus) można zakupić w kasach Centrum Nauki EXPERYMENT oraz za pośrednictwem strony bilety.experyment.gdynia.pl.

ART&SCIENCE CAFE: Kosmiczne ogrody. Spotkanie ze Zbigniewem Oksiutą
Centrum Nauki EXPERYMENT
28 lipca 2019, godz. 16:00
  • ART&SCIENCE CAFE: Kosmiczne ogrody. Spotkanie ze Zbigniewem Oksiutą