Nauka

Do hymnu, szkoło!

566 uczniów, od maluchów do ósmoklasistów, zaśpiewało dziś wspólnie Mazurka Dąbrowskiego. To uczniowie Szkoły Podstawowej nr 48 im. prof. Kazimierza Demela w Gdyni // fot. Przemysław Kozłowski

566 uczniów, od maluchów do ósmoklasistów, zaśpiewało dziś wspólnie Mazurka Dąbrowskiego. To uczniowie Szkoły Podstawowej nr 48 im. prof. Kazimierza Demela w Gdyni // fot. Przemysław Kozłowski

566 młodych gdynian – od maluchów po ósmoklasistów – zaśpiewało wspólnie „Mazurka Dąbrowskiego”. To uczniowie Szkoły Podstawowej nr 48 im. prof. Kazimierza Demela, którzy biorą udział w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.





To już czwarta edycja konkursu „Do hymnu” organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury w ramach Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2022. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego objęło patronat nad konkursem. Szkoła Podstawowa nr 48 jest jedyną w naszym mieście, która zdecydowała się wystartować w tegorocznej edycji konkursu.

– To był bardzo emocjonujący koncert. Zadanie wcale nie było łatwe, bo uczniowie muszą znać cały hymn na pamięć, wykonanie musi być na żywo, wykluczone jest nagłośnienie – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – To bardzo ambitny sposób na zaakcentowanie Dnia Niepodległości w szkole. Jestem przekonany, że uczniowie zapamiętają ten dzień na zawsze i mocno trzymam za nich kciuki.

Małym patriotom kibicuje też Jakub Ubych, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni.

– Uczestnictwo w tym wydarzeniu to przede wszystkim wielka radość z zaangażowania całej społeczności Szkoły Podstawowej nr 48 w Gdyni w przygotowanie tych 20 minut, które było finałem. Wiele tygodni pracy - pani Beaty, która przygotowała chór od strony muzycznej, zaangażowania dyrekcji i wszystkich uczniów całej społeczności, w to wielkie wydarzenie uczące miłości do naszej ojczyzny. To bardzo istotne, aby najmłodsi mieszkańcy naszego miasta wiedzieli o tym czym jest i jak ważny jest patriotyzm. Tego typu wydarzenia, poprzez wspólny śpiew hymnu i wspólne przygotowanie dekoracji, budują to poczucie – cieszy się wiceprzewodniczący.

Wymagania jury konkursowego są bardzo precyzyjne: we wspólnym śpiewaniu musi wziąć udział co najmniej połowa uczniów. Nawet wtedy jednak samo wykonanie hymnu nie wystarczy, zebrani muszą również przygotować dwie pieśni hymniczne. W roku 2021, obok siedmiu pieśni hymnicznych („Bogurodzica", „Gaude Mater Polonia, Roty", „Marsz Polonia", „Boże, coś Polskę", „Święta miłości kochanej Ojczyzny", „Żeby Polska była Polską"), do wyboru była również pieśń „Marsz Pierwszej Brygady".

– Próba generalna wczorajsza jeszcze nie wskazywała na tak znakomity występ. Jestem dumny z dzieciaków. Prawie wszyscy chcieli brać w tym udział. Udział był dobrowolny. Stąd ta prawie 500 osobowa ekipa – mówi Bogdan Zajdziński, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 48 - Konkurs jest dwuetapowy. Komisja zadecyduje po tym dzisiejszym przesłuchaniu o naszym dalszym losie, czy pojedziemy na przesłuchanie centralne.

W szkole nr 48 specjalnie na okoliczność konkursu, powstał niezwykły, bo ponad 500-osobowy, choć amatorski chór, prowadzony przez Beatę Hrycyk-Mańkowską, nauczycielkę muzyki. Prezentacja konkursowa trwała około 20 minut.

– Wypadliśmy bardzo dobrze. Próby rozpoczęliśmy od 2 września. Przez ostatnie dwa tygodnie to były bardzo intensywne próby. Dzisiaj wystąpiło 566 dzieci. W naszym województwie w konkursie bierze udział 11 szkół. My jesteśmy jedyną tak liczną szkołą. Jednym z wymogów tego konkursu jest udział minimum 50% uczniów szkoły, co w naszym przypadku daje prawie 400 uczniów. Podczas uroczystości wystąpiło prawie 70% uczniów. Jest moc, a ja jestem bardzo dumna z dzieci – dodaje Beata Hrycyk-Mańkowska, nauczycielka Szkoły Podstawowej nr 48.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 20.10.2021 13:00
  • ikona

    Autor: Sylwia Szumielewicz - Tobiasz (s.szumielewicz@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 20.10.2021 14:44
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona