Nauka

Drukowana przyszłość na Gdynia Design Days

Wydarzenie odbyło się w ramach Gdynia Design Days, fot. Jan Ziarnicki

Wydarzenie odbyło się w ramach Gdynia Design Days, fot. Jan Ziarnicki

Są w stanie drukować protezy kończyn, skomplikowane trójwymiarowe obiekty w nano skali, a nawet całe domy. Jednak drukarki 3D służą nie tylko do projektowania i tworzenia przedmiotów. O podstawach drukowania przestrzennego i możliwościach, jakie daje ta wszechstronną technologia, w trakcie warsztatów, „Przyszłość będzie drukowana? Zastosowania druku 3D” opowiedział Krzysztof Kossak, projektant wzornictwa.

Postęp technologiczny, jaki dokonał się w ostatnich latach w dziedzinie wydruków przestrzennych, sprawił, że stały się one przystępne cenowo, a same drukarki łatwiejsze w obsłudze. Uczestnicy poniedziałkowych warsztatów zapoznali się z budową drukarki 3D, przygotowaniem materiałów do druku, ich właściwościami czy zastosowaniem.



Technologia druku 3D przyspieszyła proces prototypowania, czy wykonywania indywidualnych przedmiotów — mówi Krzysztof Kossak, projektant wzornictwa. — Zmieniła również sposób myślenia w wielu dziedzinach np. w medycynie. Obecnie poodejmowane są próby drukowania narządów — dodaje.

Współcześnie druk 3D przestał być domeną wyspecjalizowanych ośrodków naukowych. Drukowanie przestrzenne jest coraz tańsze i szybsze, przez co powszechnie dostępne. Także w gdyńskiej Bibliotece z Pasją, każdy ma możliwość wydrukowania własnego projektu na drukarce 3D Ultimaker 2+. Jest to prosta w obsłudze, kompaktowa drukarka przeznaczona dla użytkowników indywidualnych. Do swojej pracy wykorzystuje 3 rodzaje filamentu, czyli plastiku, z którego powstają wydruki.
ABS (akrylonitrylo-butadieno-styren) to plastik pochodzenia naftowego. Charakteryzuje się odpornością na uderzenia i sprężystością. Często używany do produkcji, np. zabawek. PLA (polilaktyd, polikwas mlekowy) to naturalnie przezroczysty plastik pochodzenia roślinnego. Względnie twardy i niesprężysty, daje wydruki lekko błyszczące. Ultimaker 2 wykorzystuję także kompozyty PLA.

Przypominamy, że aby skorzystać z drukarki w "Bibliotece z Pasją" należy przynieść własny filament, który można kupić w specjalistycznych sklepach internetowych. Druk 3D jednak do najszybszych nie należy. Wydrukowanie przedmiotu wielkości pudełka zapałek to kilkadziesiąt minut. Figurka wielkości 10-20 cm to z kolei kilka godzin pracy.

Informacje o zasadach korzystania z drukarki 3D dostępne są w Bibliotece z Pasją na terenie Pomorskiego Parku Naukowo Technologicznego w Gdyni.


Wydarzenie odbyło się w ramach Gdynia Design Days, fot. Jan Ziarnicki

Warsztaty z druku 3D odbyły się w ramach Gdynia Design Days. Na festiwal składają się też wystawy, prelekcje oraz dyskusje poruszające najnowsze tendencje i dobre praktyki z zakresu projektowania. Hasłem tegorocznego GDD jest Error.

Error z łaciny oznacza błąd. Słowo używane od wieków, dziś kojarzone jest przede wszystkim z awarią systemu operacyjnego. To także niezgodność z obowiązującymi regułami, brak porozumienia między rozmówcami, niejasne komunikaty w przestrzeni społecznej i wirtualnej. W efekcie znajdujemy się w nieustannym stanie wytrącenia z równowagi, w którym zawodzą wszystkie znane nam metody działania. Jesteśmy zmuszeni do poszukiwania skutecznych, często niestandardowych rozwiązań — tłumaczą organizatorzy. — Na Gdynia Design Days pokazujemy czym jest współczesny error. Wspólnie zastanawiamy się, czy jesteśmy przygotowani na awarię i czy wykonaliśmy „kopię zapasową” najważniejszych danych – dodają.

Festiwal Gdynia Design Days potrwa do 15 lipca.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 11.07.2018 12:00
  • ikona

    Autor: _Jan Ziarnicki (j.ziarnicki@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 12.07.2018 08:58
  • ikonaZmodyfikował: Grażyna Pilarczyk
ikona

Zobacz także