Nauka

EXPERYMENT promuje naukę w Rumunii i Mołdawii

Program „Fantastyczne laboratorium” w Rumunii i Mołdawii

Program „Fantastyczne laboratorium” w Rumunii i Mołdawii

Centrum Nauki EXPERYMENT po raz kolejny zaangażowało się w działania popularyzacyjne i promocję polskiej nauki poza granicami kraju. To kontynuacja współpracy gdyńskiego centrum nauki z Instytutem Polskim w Bukareszcie. W 2017 roku edukatorzy przybliżali uczestnikom Bukareszteńskiego Festiwalu Nauki dokonania Marii Skłodowskiej-Curie.

Tym razem projekt zakrojony jest na szerszą skalę, a w warsztatach bierze udział prawie 400 dzieci. 
Na zaproszenie Instytutu Polskiego, ekipa z Gdyni z programem „Fantastyczne laboratorium” rozpoczęła swoje pokazy 12 kwietnia w Liceum im. M. Gogola w stolicy Republiki Mołdawii, Kiszyniowie. Obecnie, od 15 do 17 kwietnia, edukatorzy przebywają w Rumunii, gdzie w ramach corocznego programu „Szkoła Inaczej” pokazują najciekawsze oblicze nauki uczniom w trzech wsiach na Bukowinie (Nowym Sołońcu, Pojanie Mikuli oraz Pyrtesztach) zamieszkanych przez najbardziej liczną polską  mniejszość na terytorium tego kraju.

Program warsztatów ułożył się w pełną przygód podróż po historii polskiej i światowej nauki. Ich uczestnicy poznają nie tylko tajniki niektórych filmowych i teatralnych efektów specjalnych, ale przede wszystkim dowiadują się, jak zachodzi wiele zjawisk chemicznych i przyrodniczych. Wśród bohaterów zajęć znajdują się wielkie postaci nauki - Kazimierz Funk, Prof. Wojciech Świętosławski, Jan Czochralski czy Ignacy Mościcki.
Partnerami wydarzenia są Ambasada RP w Mołdawii i  Związek Polaków w Rumunii.

- Wspólnie wybraliśmy szkoły, w których nauczany jest język  polski, bądź do których uczęszczają dzieci z mniejszości polskiej. Dzięki połączeniu sił możemy pokazać kawałek nowoczesnej Polski i jej osiągnięć w Mołdawii i na Bukowinie - mówi Agnieszka Skieterska, dyrektor Instytutu Polskiego. - Zależy nam także bardzo na tym, by dzieci, które uczą się polskiego, wiedziały nie tylko kim był Henryk Sienkiewicz, ale potrafiły wymienić również kilku wybitnych polskich naukowców i naukowczyń, czy wynalazków stworzonych przez swoich rodaków – dodaje.

Instytut Polski w Bukareszcie od kilku lat stale wspiera rozwój edukacji naukowej w Rumunii i Mołdawii poprzez organizację warsztatów naukowych, wyjazdów studyjnych do Polski dla obywateli obu państw zajmujących się popularyzacją różnych dziedzin nauki, wspieranie wymiany akademickiej, a także uczestnicząc m.in. w wydarzeniach takich jak Festiwal Nauki w Bukareszcie.

Experyment

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
ikona