Nauka

Gdyńskie szkoły są... niebieskie

Grafika promująca projekt Niebieskich Szkół. Widoczny brzeg morza i dwie postaci

Projekt zakłada edukację najmłodszych pod kątem ochrony mórz i oceanów, fot. webgate.ec.europa.eu / mat. prasowe

Aż 11 gdyńskich szkół będzie kłaść nacisk na edukację związaną z ochroną mórz i oceanów, dołączając do „Europejskiej Sieci Niebieskich Szkół”. Udział w projekcie, który koordynuje Akwarium Gdyńskie i Wydział Środowiska Urzędu Miasta Gdyni, zakończy się uzyskaniem przez placówki specjalnych certyfikatów.


Gdzie edukować o tym, co dzieje się w morzach i oceanach, jeśli nie w nadmorskiej Gdyni? W najbliższych miesiącach najmłodsi mieszkańcy miasta poznają tajemnice morskiego życia i poszerzą swoją wiedzę na temat tego, jak chronić wodne akweny i żyjące w nich organizmy. Pomogą im w tym m.in. eksperci pracujący w Akwarium Gdyńskim.

Morska edukacja będzie możliwa dzięki udziałowi w programie „Europejska Sieć Niebieskich Szkół” („EU Blue Schools”). Zaangażowało się w niego aż 11 gdyńskich szkół: Zespół Wczesnej Edukacji nr 1, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 6, Szkoła Podstawowa nr 8 im. Obrońców Helu, Szkoła Podstawowa nr 21, Szkoła Podstawowa nr 34 z Oddziałami Integracyjnymi im. Leonida Teligi, Szkoła Podstawowa nr 35 im. kpt Stanisława Kosko, Szkoła Podstawowa nr 37, Szkoła Podstawowa nr 40 im. kpt. ż. w. Karola Olgierda Borchardta, Szkoła Podstawowa nr 48 im. Profesora Kazimierza Demela, Prywatna Szkoła Podstawowa Liber oraz Gdyńska Szkoła Społeczna. Projekt potrwa do grudnia br.

Szkoły z certyfikatami


To tzw. projekt aktywnej edukacji, który polega przede wszystkim na dostarczaniu uczniom rzetelnych informacji na temat mórz i oceanów, wspieraniu inicjatyw na rzecz ochrony wód, budzeniu w młodym pokoleniu ciekawości i wrażliwości czy stworzeniu spotkań edukacyjnych – przestrzeni do wymiany myśli, opinii i doświadczeń.

Wszystkie szkoły, które zaangażowały się w program, muszą określić temat związany ze środowiskiem morskim, który jest ważny dla uczniów, a następnie stworzyć projekt szkolny z nim związany. Po ukończeniu wyzwania pod nazwą „Odnajdź Błękit” szkoły otrzymają certyfikat Europejskiej Niebieskiej Szkoły (European Blue School).

Dzięki temu staną się inicjatorami zmian na rzecz zrównoważonego rozwoju oceanów, dzieląc się doświadczeniami z nauczycielami i uczniami z innych szkół należących do sieci.

O „Europejskiej Sieci Niebieskich Szkół”


„Europejska Sieć Niebieskich Szkół” to placówki oświatowe, które do swojego programu nauczania włączają edukację z zakresu świadomości morskiej. Może się to odbywać poprzez realizację projektów szkolnych prowadzonych przez uczniów pod okiem nauczycieli lub przez włącznie wiedzy o morzu do różnych przedmiotów: biologii, geografii, plastyki, muzyki, a nawet języków obcych. Szerzenie ocean literacy jest szczególnie istotne w kontekście ogłoszonej przez ONZ Dekady Oceanów (2021–2030), której hasłem przewodnim jest „nauka, której potrzebujemy dla oceanu, jakiego pragniemy”.

To inicjatywa Komisji Europejskiej, wspierana przez Dyrekcję Generalną ds. Gospodarki Morskiej i Rybołówstwa, opracowana przez partnerów Koalicji EU4Ocean.

  • ikonaOpublikowano: 16.06.2021 13:42
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 27.06.2021 15:32
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona