Nauka

Miejski kwietnik oczami dzieci

Miejski kwietnik oczami dzieci // kolaż z nagrodzonych i wyróżnionych prac

Miejski kwietnik oczami dzieci // kolaż z nagrodzonych i wyróżnionych prac

Znamy drugiego laureata konkursu Gdynia Malowana Kwiatami … a raczej laureatów! Jury jednogłośnie przyznało pierwsze miejsce dla trzech prac. Jeden ze zwycięskich projektów zostanie wykonany w formie letniego kwietnika przed Urzędem Miasta przy al. Marsz. Piłsudskiego 52/54.

Konkurs „Gdynia malowana kwiatami” odbył się w tym roku już po raz szósty. Po raz trzeci został podzielony na dwie kategorie wiekowe: dzieci klas I-III oraz uczniów klas IV-VIII gdyńskich szkół podstawowych.
 
W lutym wyłoniono zwycięzcę pierwszej kategorii wiekowej. Wygrała koncepcja kwietnika wg Martyny Pipłowskiej z kl. II E Szkoły Podstawowej nr 40 w Gdyni. Zrealizowany projekt można podziwiać przy budynku Urzędu Miasta od kwietnia.
 
Zadaniem starszych uczestników konkursu było przygotowanie projektu kwietnika i opatrzenie prac legendą lub podpisami wskazującymi na rośliny, które mają być zastosowane w projekcie. Ponadto plan kwietnika miał zostać przedstawiony zarówno w widoku z góry, jak i z poziomu przechodnia, aby móc pokazać zróżnicowanie wysokości poszczególnych roślin, a tym samym możliwe do uzyskania różnorodne kompozycje.
 
5 maja wybrano laureatów drugiej kategorii wiekowej. Jury przyznało trzy pierwsze miejsca:
  • Antoninie Stefanowskiej z kl. V A Szkoły Podstawowej nr 12 za wykonanie pracy plastycznej pt.: „Eko Krab”,
Praca "Eko Krab" Antoniny Stefanowskiej

Praca Antoniny Stefanowskiej

  • Pawłowi Portee z kl. VII C Szkoły Podstawowej nr 16  za wykonanie pracy plastycznej pt.: „Mewy na tle zachodzącego słońca”,

Praca Pawła PorteePraca „Mewy na tle zachodzącego słońca” Pawła Portee
  • Aleksandrze Portee z kl. V B Szkoły Podstawowej nr 16 za wykonanie pracy plastycznej pt.: „Ławica śledzi w morskiej głębinie”.

Praca „Ławica śledzi w morskiej głębinie” Aleksandry Portee. To własnie wg tej koncepcji zrealizowany zostanie kwietnik.

Realizację projektu w formie sezonowego kwietnika przed Budynkiem Urzędu Miasta Gdyni przy al. Marsz. Piłsudskiego 52/54 przyznano Aleksandrze Portee.

Zwycięska praca Aleksandry Portee
 
Komisja doceniła metodę wykonania, nieszablonowość prac oraz kreatywność. Projekty wyróżniały się nowatorskim podejściem, widać w nich pomysłowość oraz ciekawą grafikę, w tym świeże podejście do tematu.
 
Tak jak w poprzednich latach zwycięska praca będzie podstawą do przygotowania przez inspektorów Wydziału Ogrodnika Miasta tzw. projektu wykonawczego, czyli rozrysowania na planie szczegółowego wzoru rabaty z podaniem liczby poszczególnych roślin, które należy wykorzystać. Według tego projektu pracownicy specjalistycznej firmy latem stworzą przed Urzędem Miejskim rabatę, która pozostanie tam aż do jesieni.

II miejsce przyznano Michalinie Gruchale z kl. IV A ze Szkoły Podstawowej nr 13.

Praca Michaliny Gruchały
 
Komisja nagrodziła pracę za dokładność wykonania, prostotę projektu, a tym samym za precyzyjne przedstawienie róży wiatrów z pozycji osoby pieszej, co uważa się za bardzo trudne w przypadku tego symbolu.

Praca Michaliny Gruchały
 
III miejsce przyznano Ewie Furmańskiej z kl. VI B ze Szkoły Podstawowej nr 16 za wykonanie pracy plastycznej pt.: „Bezpieczny dom”.

Praca Ewy Furmańskiej
 
Członków Komisji ujęła technika wykonania pracy oraz jej zdobienie. Jury w szczególności doceniło przedstawienie natury jako naszego bezpiecznego domu.
 
WYRÓŻNIENIA

Komisja konkursowa przyznała wyróżnienia w czterech kategoriach.

Za ciekawą pracę plastyczną wykonaną z zastosowaniem oryginalnej techniki wyróżnienie otrzymuje Antonina Streng z kl. V B Szkoły Podstawowej nr 34 za pracę „Kolorowe serduszko”.

Praca Antoniny Streng

Za cierpliwość, konsekwencję i umiejętne dobranie kolorów wyróżniona zostaje Aniela Marjanowska z kl. V A Szkoły Podstawowej nr 13.

Praca Anieli Marjanowskiej

Za niekonwencjonalne podejście do tematu oraz za oryginalną myśl projektową wyróżniono Julię Kędzielewską z kl. VI B Szkoły Podstawowej nr 13 za pracę „Tort gdyński”.

Praca Julii Kędzielewskiej

Za pomysł oraz nawiązanie do morskiej tematyki wyróżnienie otrzymują: Paulina Jasionowska z kl. VI C Szkoły Podstawowej nr 16 za pracę „Gdynia - zawsze bezpieczna przystań”

Praca Pauliny Jasionowskiej

i Julia Hołomiej z kl. V B Szkoły Podstawowej nr 16 za pracę „Światło nadziei”.

Praca Julii Hołomiej

Wydział Ogrodnika Miasta pragnie podkreślić, że wszystkie nadesłane prace przedstawiały ciekawe spojrzenie na temat Gdyni malowanej kwiatami. Członkom Komisji podobała się różnorodność zastosowanych technik, ich uznanie zdobyła też pomysłowość w podejściu do przedstawienia symboli naszego miasta. Gratulacje!

O sposobie rozdania nagród dla wszystkich nagrodzonych i wyróżnionych uczniów będziemy informować na naszej stronie internetowej.

  • ikonaOpublikowano: 05.05.2020 13:35
  • ikona

    Autor: Marta Jaszczerska-Zawadzka (m.jaszczerska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 06.05.2020 11:34
  • ikonaZmodyfikował: Marta Jaszczerska-Zawadzka
ikona

Zobacz także