Nauka

Młodzi Europejczycy ochronią środowisko

W spotkaniu uczestniczył m.in. radny miasta - Lechosław Dzierżak / fot. Paweł Kukla

W spotkaniu uczestniczył m.in. radny miasta - Lechosław Dzierżak / fot. Paweł Kukla

Niezwykłych gości przyjmuje w tym tygodniu Szkoła Podstawowa nr 12 z Gdyni. W ramach programu Erasmus+ i projektu „Stop climate change – together Europe achieves more” goszczą u nich uczniowie z pięciu europejskich szkół z Chorwacji, Grecji, Holandii, Litwy i Włoch. Podczas kilkudniowej wizyty czeka ich szereg aktywności związanych z ochroną klimatu i środowiska. Jednym z nich było spotkanie w Urzędzie Miasta Gdyni z przewodniczącą Rady Miasta Joanną Zielińską i radnym Lechosławem Dzierżakiem, którzy opowiedzieli o proekologicznych działaniach podejmowanych w mieście.

Celem spotkania w Urzędzie Miasta było pokazanie gościom z pięciu europejskich krajów, jak Gdynia dba o środowisko. Podczas rozmowy Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta oraz radny Lechosław Dzierżak opowiadali m.in. o transporcie publicznym, sieci trolejbusów, nowoczesnych niskoemisyjnych autobusach, a także zachęcaniu mieszkańców do korzystania z rowerów czy o systemie roweru metropolitalnego MEVO.

Przedstawiciele gdyńskiego magistratu opowiadali też o działaniach miasta związanych z pojawiającym się jesienią i zimą problemem smogu. Oprócz termomodernizacji budynków i dofinansowaniach na wymianę pieców, mówili także o programie edukacyjnym, w ramach którego młodzież uczy się o korzyściach związanych z metodą palenia w piecu „od góry”.

Spotkanie poprowadzili Joanna Zielińska, przewodnicząca rady miasta oraz Lechosław Dzierżak, radny miasta // fot. Paweł Kukla

Wizyta w ratuszu uczniów Szkoły Podstawowej nr 12 i ich europejskich gości odbyła się w ramach międzynarodowego projektu „Stop climate change – together Europe achieves more” (ang. Stop zmianom klimatycznym – razem Europa osiągnie więcej).

- Jest to projekt sponsorowany przez Unię Europejską w ramach programu Erasmus+. Współpracujemy ze szkołami w Chorwacji, Grecji, Holandii, na Litwie i we Włoszech, z którymi prowadzimy wymianę międzynarodową. Do tej pory byliśmy z naszymi uczniami w trzech krajach na tzw. „mobilnościach”. Teraz przyjmujemy naszych gości w Gdyni, gdzie spotykamy się pod hasłem „Save the lofty trees – we need oxygen” (ang. Ratujmy rosłe drzewa – potrzebujemy tlenu) – tłumaczy Justyna Wrześniowska-Choszcz, nauczyciel ze Szkoły Podstawowej nr 12 i koordynator międzynarodowego projektu – Naszym celem jest propagowanie ochrony klimatu ekologicznych działań. Przez dwa lata projektu działamy nie tylko na wyjazdach, ale też w szkołach. Wykonujemy projekty, robimy akcje tematyczne, obchodzimy różnego rodzaju święta międzynarodowe takie jak Dzień Ziemi czy Dzień Wody. Staramy się jak najwięcej dać od siebie.

W ciągu niespełna tygodniowego pobytu w Polsce uczniowie odwiedzą jeszcze m.in. Leśny Ogród Botaniczny „Marszewo”, gdzie wezmą udział w warsztatach na temat wpływu zmian klimatycznych na migrację ptaków, Centrum Nauki EXPERYMENT, w którym zabawią się w urbanistów i skonstruują własne miasto o niskiej emisji CO2, a także gdyńskie Akwarium, gdzie zbadają faunę i florę Bałtyku.

Ponadto uczestnicy programu wezmą udział w grze terenowej dotyczącej zrównoważonego rozwoju oraz odwiedzą Gdańsk i Sopot w poszukiwaniu tamtejszych rozwiązań proekologicznych. Na zakończenie czeka ich wycieczka na półwysep helski i zajęcia, dzięki którym będą mogli bliżej poznać charakterystykę tego niezwykłego terenu.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 08.10.2019 13:14
  • ikona

    Autor: Redakcja portalu Gdynia.pl (wydz.komsp@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 08.10.2019 14:46
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona