Nauka

Nagrody dla gdyńskich szkół za zaoszczędzone WAT-y

Nagrody dla gdyńskich szkół za zaoszczędzone WAT-y // fot. Lechosław Dzierżak

Nagrody dla gdyńskich szkół za zaoszczędzone WAT-y // fot. Lechosław Dzierżak

Dla gdyńskich uczniów „Każdy WAT jest na wagę złota”. Przez cały rok szukali  rozwiązań, żeby zmniejszyć wydatki na prąd i ogrzewanie w swoich szkołach. W sumie udało im się zaoszczędzić ponad 100 tysięcy złotych. W konkursie „Każdy WAT na wagę złota” wzięło udział siedem szkół podstawowych. Trzy najlepsze odebrały dziś nagrody za udział w projekcie.
    
„Każdy WAT na wagę złota” to konkurs, którego celem jest podnoszenie świadomości dzieci i młodzieży w kwestii odpowiedzialności za klimat. Uczniowie uczą się dzięki niemu, że drobne działania mają znaczenie. W 2017 roku w konkursie wzięło udział siedem gdyńskich szkół podstawowych: nr 13, 23, 26 (budynek przy ul. Tatrzańskiej 40 i przy ul. Wolności 25), 29, 44 i 51. Ich uczniowie przez cały rok uczyli się ekologicznych nawyków i przenosili je na szkolny grunt. Szukali rozwiązań, żeby oszczędzać prąd i ogrzewanie w budynku. Chcieli w ten sposób zmniejszyć wydatki szkoły. Efekty ich działań są bardzo dobre. W sumie szkoły zaoszczędziły ponad 116 tysięcy złotych w całym 2017 roku.
 
Najlepszy wynik uzyskała Szkoła Podstawowa nr 13, która zaoszczędziła ponad 50 tysięcy złotych. Drugie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 26 przy ul. Wolności 25 z sumą ponad 40 tysięcy złotych. Trzecia lokata należy do Szkoły Podstawowej nr 26 przy ul. Tatrzańskiej 40. Jej uczniowie zaoszczędzili ponad 19 tysięcy złotych. Przedstawiciele trzech zwycięskich szkół odebrali dziś nagrody za udział w projekcie. Wiceprezydent Bartosz Bartoszewicz przekazał im symboliczne czeki, które opiewały na część zaoszczędzonej przez nich kwoty. Pieniądze te wrócą do szkoły. A to dlatego, że według zasad konkursu, połowa zaoszczędzonej kwoty trafia do szkoły, a druga połowa to oszczędność miasta, które ją utrzymuje.
 
Zależy nam, żeby dbać o środowisko i odpowiednie zużycie energii, bo przynosi to wymierne korzyści. Widać to w kwotach, które udało wam się zaoszczędzić. Liczę, że tę wiedzę wykorzystacie także u siebie w domach i zadbacie teraz o budżet domowy – mówił podczas wręczenia nagród Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni.
 
Szkoła Podstawowa nr 26 przy ul. Tatrzańskiej 40 za trzecie miejsce otrzymała czek na 9 685 złotych.  Za druga lokatę Szkoła Podstawowa nr 26 przy ul. Wolności 25 dostała 20 211 złotych. Natomiast Szkoła Podstawowa nr 13 za zajęcie pierwszego miejsca otrzymała czek na 25 222 złote.
 
Zarówno uczniowie, jak i dyrekcja szkoły, która wygrała konkurs są zadowoleni z sukcesu.
 
Jestem dumna z uczniów i nauczycieli. Ta akcja zjednoczyła nas w działaniu. Część pieniędzy, które dostaniemy  zostanie przeznaczona na nowoczesny sprzęt komputerowy. Na co wydamy resztę, zdecydujemy wspólnie z uczniami – mówi Jolanta Matulewicz, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 13 w Gdyni.
 
Cieszymy się z sukcesu. Szukając sposobów na oszczędności mieliśmy wiele pomysłów. Skupiliśmy się na odpowiednim regulowaniu temperatury w pomieszczeniach oraz na tym, żeby gasić światła podczas opuszczania sal i wyłączać sprzęty, które nie są w danym momencie używane – mówi Damian Mitros, uczeń Szkoły Podstawowej nr 13 w Gdyni, który brał udział w akcji. 

W ramach projektu, w każdej ze szkół powołane zostały zespoły ds. energii. Dokonywały one wstępnych pomiarów temperatury w budynkach, zarówno w salach lekcyjnych jak i w pozostałych pomieszczeniach. Zorganizowano również wyprawy badawcze, podczas których dzieci zbierały informacje o systemie grzewczym, rozprowadzaniu wody, gospodarce odpadami i oświetleniu w budynkach swoich szkół. Podczas lekcji dzieci oglądały filmy edukacyjne, a także zapoznawały się z nowoczesnymi materiałami energooszczędnymi, odnawialnymi źródłami energii, sposobami oszczędzania energii poprzez stosowanie urządzeń o wysokiej klasie energetycznej. Uczniowie dowiedzieli się również, co oznaczają symbole na sprzęcie AGD. Konserwatorzy szkolni wpuścili ich do szkolnych kotłowni, dzięki czemu dzieci dowiedziały się, jak szkoła jest ogrzewana.
 
 – Poziom oszczędności osiągnięty w niektórych szkołach przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania. Okazuje się, że dzięki bezkosztowym metodom jak: prawidłowa regulacja kotła, odpowiednie nastawienie kaloryferów, wietrzenie w sposób prawidłowy (krótko, przy otwartych oknach i zamkniętym ogrzewaniu), zmniejszenie temperatury w nocy, zmniejszenie temperatury wody doprowadzanej do umywalek można uzyskać imponujące oszczędności. Widząc potencjał, nie tylko edukacyjny ale i dla budżetu poszczególnych placówek, chcielibyśmy zachęcić inne szkoły do udziału w projekcie – mówi Hanna Górecka-Banasik, kierownik Samodzielnego Referatu ds. Energetyki Urzędu Miasta Gdyni.

Kampania „Każdy WAT na wagę złota – czyli pomorskie dzieci i młodzież uczą się jak efektywnie oszczędzać energię w szkole” jest współfinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Koordynacją projektu w Gdyni zajmuje się Samodzielny Referat ds. Energetyki Urzędu Miasta Gdyni.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
ikona