Nauka

Najlepsi matematycy z Europy uczą się w III LO w Gdyni

III LO

III LO

Międzynarodowe Zawody Matematyczne NABÓJ 2018 to zawody dla pięcioosobowych drużyn tworzonych przez uczniów reprezentujących swoją szkołę. Po raz pierwszy zostały rozegrane 20 lat temu na Słowacji, a status zawodów międzynarodowych mają od czterech lat. Zawody trwają 120 minut, podczas których drużyny starają się rozwiązać jak najwięcej zadań. W tym roku NABÓJ odbył się 23 marca jednocześnie w kilkunastu miastach położonych w 8 krajach (Czechy, Słowacja, Niemcy, Austria, Rumunia, Szkocja, Węgry i Polska). W każdym z miast tworzony został lokalny ranking drużyn. Poprzez łącza internetowe uczniowie mogli na bieżąco porównywać swoje wyniki w rankingu krajowym oraz międzynarodowym, co jeszcze bardziej podniosło poziom emocji, nie tylko matematycznych.

W tegorocznych zawodach NABÓJ wystąpiło prawie 1000 drużyn matematycznych (491 drużyn w kategorii seniorów i 496 w kategorii juniorów ). Znakomicie w zawodach spisały się drużyny z gdyńskiej „Trójki", tj. z Gimnazjum nr 24 oraz III LO. Drużyna reprezentująca - w kategorii seniorów - III LO w Gdyni w składzie: Damian Burczyk, Kacper Kluk, Paweł Sawicki, Kacper Walentynowicz, Antoni Żewierżejew zajęła pierwsze miejsce w międzynarodowym konkursie NABÓJ 2018, a w kategorii juniorów kolejna drużyna III LO w Gdyni tworzona przez: Gabriela Kicińskiego, Kacpra Krzywickiego, Macieja Raczuka, Michała Umińskiego, Jakuba Zarzyckiego zajęła drugie miejsce w Polsce, a czwarte w rankingu międzynarodowym.

W tej samej kategorii drużyna Gimnazjum nr 24 przy III LO w Gdyni zajęła w zawodach 24 miejsce w rankingu międzynarodowym oraz 14 - w krajowym. Na początku zawodów każda drużyna otrzymuje sześć zadań. Gdy tylko drużyna poprawnie rozwiąże którekolwiek z zadań, otrzymuje nowe, które jest trudniejsze od wcześniej rozwiązanego. Drużyna, która poprawnie rozwiąże najwięcej zadań, wygrywa. Poziom trudności zadań uwzględnia zarówno uczniów niedoświadczonych w konkursach matematycznych (zadania z początkowej części zawodów), jak i uczniów, którzy już odnosili sukcesy w Olimpiadzie Matematycznej (zadania końcowe). Zadania różnią się znacząco od tych rozwiązywanych w ramach zajęć lekcyjnych i wymagających zastosowania ogólnie znanej metody. Zadania w NABOJU wymagają inwencji i pomysłowości.        

Sukces w zawodach nie zależy tylko od indywidualnych umiejętności zawodników, ale także od efektywnej współpracy całej drużyny. Celem zawodów jest pobudzenie wyobraźni oraz rozwijanie myślenia logicznego, a także ukazanie uczniom wyjątkowego piękna matematyki. W "nabojowych" zawodach drużyny rywalizują w dwóch kategoriach: juniorów i seniorów. W zmaganiach juniorów mogą wystąpić tylko drużyny, których członkowie uczęszczają co najwyżej do pierwszej klasy 3-letniego liceum ogólnokształcącego (lub odpowiedniej klasy innego typu szkoły). W zmaganiach seniorów mogą wystąpić drużyny składające się z uczniów ze starszych licealnych, tj. II oraz III.

  • ikonaOpublikowano: 19.04.2018 08:16
  • ikona

    Autor: Aleksandra _Rzewuska (a.rzewuska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 30.11.2018 10:17
  • ikonaZmodyfikował: Aleksandra Rzewuska
ikona