Nauka

Najmłodsi poznają tajemnice Bałtyku! Trwają zapisy

Już w poprzednich latach młodzi uczniowie korzystali z warsztatów w ramach projektu, fot. Akwarium Gdyńskie
Rejestracja rozpoczęła się w piątek, a jeszcze trwają zapisy na wolne miejsca dla grup ze szkół podstawowych. Chodzi o wyjątkowe zajęcia edukacyjne w Akwarium Gdyńskim. Już niedługo rozpocznie się realizacja projektu „Spotkanie z Morzem Bałtyckim”, dzięki któremu nawet 4500 najmłodszych z gdyńskich szkół i przedszkoli pozna pod okiem ekspertów tajniki życia w morskich głębinach.

Dla większości z nich to może być pierwsze w życiu poważne „Spotkanie z Morzem Bałtyckim” - do końca 2018 roku ze specjalnych zajęć edukacyjnych skorzysta nawet do 4500 podopiecznych gdyńskich przedszkoli i szkół podstawowych.

Jeszcze w tym tygodniu pierwsze grupy pojawią się w Akwarium Gdyńskim na kilkugodzinnych warsztatach, które obejmują na przykład zajęcia laboratoryjne ze sprzętem optycznym, zabawy edukacyjne, zajęcia terenowe czy zwiedzanie wystawy. Przedszkolaki mogą też liczyć na zajęcia plastyczne i udział w mini-przedstawieniu. Projekt jest dofinansowany przez Wydział Środowiska Urzędu Miasta, podobnie jak w przypadku edycji z poprzednich lat.

Jedne z warsztatów przeprowadzonych w poprzednich latach, fot. Akwarium Gdyńskie

Łącznie 150 zorganizowanych grup ma szansę skorzystać w tym roku z edukacyjnego projektu. Mogą w nim uczestniczyć wszystkie publiczne przedszkola na terenie Gdyni – chociaż w tym przypadku nie ma już wolnych miejsc – oraz wszystkie gdyńskie szkoły podstawowe, gdzie jeszcze większość miejsc czeka na zgłoszenia. Podstawówki będą pojawiać się w akwarium od marca do kwietnia (II klasy) oraz od września do grudnia (już jako III klasy).

- Jeżeli chodzi o publiczne przedszkola, mamy już brak wolnych miejsc, zapisało się 55 grup na 55 możliwych. Rezerwacja trwa natomiast jeszcze dla szkół podstawowych, gdzie do tej pory zgłosiły się 22 z 95 możliwych klas – mówi Małgorzata Żywicka, koordynator projektu w Akwarium Gdyńskim.

Grupy mogą liczyć do 30 osób. Jak informują organizatorzy, o przyjęciu grupy na bezpłatne zajęcia decyduje kolejność zgłoszeń. Więcej informacji na temat rezerwacji na stronie www.akwarium.gdynia.pl.

Jedne z warsztatów przeprowadzonych w poprzednich latach, fot. Akwarium Gdyńskie


Program zajęć ogólnie ma na celu popularyzację wiedzy na temat Morza Bałtyckiego. Przedszkolaki od 4. do 6. roku życia mogą skorzystać z warsztatów pod tytułem „Bałtycki dom i jego lokatorzy”, gdzie w formie zabawy poznają charakterystykę siedlisk współczesnych mieszkańców Bałtyku oraz rolę, jaką wybrani przedstawiciele bałtyckiej fauny i flory pełnią w naszym morzu. Szkoły podstawowe mają do wyboru natomiast temat przybliżający rośliny i zwierzęta „Co żyje w Bałtyku?” oraz „Ptasi Bałtyk”, który pozwoli na przyjrzenie się latającym gościom morskich wód.

W ramach zeszłorocznej edycji finansowanego przez Wydział Środowiska Urzędu Miasta projektu „Spotkanie z Morzem Bałtyckim” z bezpłatnych warsztatów w Akwarium Gdyńskim skorzystało w 2017 roku aż 180 grup, w tym 55 przedszkolnych, 94 ze szkół podstawowych i 31 z gdyńskich gimnazjów.