Nauka

Niezwykłe pożegnanie wyjątkowej pani dyrektor

Alicja Bajduszewska odebrała z rąk wiceprezydenta Miasta Gdyni, Bartosza Bartoszewicza także medal Civitas e Mari, który przyznawany jest osobom zasłużonym dla miasta Gdyni // fot. Filip Śmigielski

Alicja Bajduszewska odebrała z rąk wiceprezydenta Miasta Gdyni, Bartosza Bartoszewicza także medal Civitas e Mari, który przyznawany jest osobom zasłużonym dla miasta Gdyni // fot. Filip Śmigielski

Koniec roku szkolnego to czas pożegnań i radości wakacyjnej. W Szkole Podstawowej nr 26 pożegnanie było jednak szczególne – na emeryturę odchodzi Alicja Bajduszewska, wyjątkowa pani dyrektor, która w zwyczajnej podstawówce stworzyła wyjątkową szkołę.


Szkoła Podstawowa nr 26 im. Żołnierzy Armii Krajowej w Gdyni znana jest z tego, że działają tu klasy przygotowawcze dla dzieci bez znajomości języka polskiego na wszystkich poziomach nauczania, od przedszkola do klasy ósmej. Powstały na długo przed tym, zanim wybuchała wojna na Ukrainie. Tym samym „26” była jedną z niewielu szkół w Polsce, które były dobrze przygotowane na przyjmowanie dzieci uchodźców. A w trakcie nasilenia kryzysu migracyjnego stanowiła centrum, które chętnie dzieliło się doświadczeniem z innymi placówkami, nie tylko z Trójmiasta, ale z całego regionu.

- Nie byłoby tej szkoły w takiej formie, gdyby nie jej pani dyrektor. Swoimi działaniami zmieniła jakość gdyńskiej edukacji, szczególnie dla dzieci z doświadczeniem migracyjnym – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. - Wojna w Ukrainie zaskoczyła nas wszystkich. Z dnia na dzień stanęliśmy przed ogromnym wyzwaniem – do naszego miasta przybyli uchodźcy, którzy musieli porzucić swoje domy, mają za sobą przerażające doświadczenia, nie mówią w naszym języku i potrzebują natychmiastowego wsparcia. My gdynianie jak zwykle okazaliśmy serce i pomocną dłoń. Byliśmy także dobrze przygotowani, dzięki doświadczeniom wspaniałych specjalistów z „26” pod wodzą niezrównanej pani dyrektor, którzy szkolili nauczycieli z innych placówek. M.in. dlatego mali przybysze w szkołach poczuli się u nas jak u siebie.

Szkoła „26” to nie tylko dzieci polskie i ukraińskie. W klasach przygotowawczych uczą się nowi gdynianie z wielu krajów wschodnich, ale również duża społeczność francuska. Kim jest dyrektor niezwykłej szkoły, w której dzieci mówią różnymi językami, a dorośli imigranci znajdują wsparcie i pomoc w nowe rzeczywistości?

Alicja Bajduszewska urodziła się w Sopocie, tam też ukończyła II LO im. B. Chrobrego. Zamiłowanie do przedmiotów ścisłych zdecydowało o wyborze kierunku studiów. Ukończyła Uniwersytet Gdański na wydziale Ekonomiczno-Społecznym. Od początku swojej kariery zawodowej była związana z Gdynią – karierę rozpoczęła od pracy w Przedszkolu nr 9 w Gdyni. Następnie przez 26 lat pracowała w SP nr 12 w Gdyni. Najpierw jako nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, następnie geografii. Jej umiejętności interdyscyplinarne, szczególnie otwartość na innych ludzi, umiejętność słuchania oraz praca w zespole, sprawiły, że szybko powierzono jej funkcję wicedyrektora. Od 2015 r. kierowała SP nr 26 im. Żołnierzy Armii Krajowej w Gdyni.

- Od początku jej charyzmatyczna osobowość stała się motorem do działania na wielu płaszczyznach – podkreślają pedagodzy z „26”. - Priorytetem jej działalności stała się edukacja patriotyczna. Nawiązała współpracę ze szkołami noszącymi imiona Żołnierzy Armii Krajowej w Gdańsku i Sopocie. Doprowadziła do powstania Metropolitarnego Konkursu Noszących Imię Żołnierzy AK oraz gry miejskiej „Śladami AK”. Jej wkład w działalność patriotyczną został doceniony przez Patronów szkoły - Żołnierzy AK odznaczeniami: ”Pro Patria” oraz Złotym Krzyżem z okazji 80. rocznicy powstania AK.
Edukacja ekologiczna to następny ważny obszar, na który zwraca uwagę pani dyrektor. W szkole został wdrożony program „Leśna szkoła”. Powstała szklarnia, wiata edukacyjna i dom dla owadów na kwietnej łące. Szkoła uzyskała tytuł „Róży Ekologii”.

Innowacyjne rozwiązania zostały wprowadzone w obszarze edukacji. Utworzono klasę sportową, klasy dwujęzyczne z językiem francuskim i oddziały przygotowawcze dla uczniów z doświadczeniem migracyjnym. W ramach społecznej odpowiedzialności biznesu pani dyrektor współpracuje z takimi firmami, jak: Refinitiv, OPEC oraz Uniwersytetem Gdańskim.

- Alicja Bajduszewska to dyrektor z ogromnym doświadczeniem – dodają pracujący z nią nauczyciele. - Dba o podnoszenie jakości pracy dydaktyczno-wychowawczej szkoły. Wykazuje umiejętność współpracy z innymi ludźmi. Jest otwarta na potrzeby drugiego człowieka, sumienna i rzetelna. Tworzy uczniom nieograniczone możliwości rozwoju, niezależnie od ich pochodzenia. Zawsze kieruje się dobrem uczniów, troszczy się o ich zdrowie, bezpieczeństwo, postawę moralną i obywatelską z poszanowaniem godności osobistej ucznia. Motywuje wszystkich do działania. Wszelkie konflikty i nieporozumienia stara się rozwiązywać na bieżąco. Współpracuje ze szkolnym pedagogiem i psychologiem. Zawsze można zwrócić się do niej o pomoc. Jest po prostu „ludzkim”, empatycznym dyrektorem. Cechuje ją duże poczucie humoru. To wszystko sprawia, że w szkole panuje miła i przyjazna atmosfera.

Osiem ostatnich lat, to nie był łatwy czas na pracę. W trakcie swojej kadencji Alicja Bajduszewska, stawała przed różnymi wyzwaniami (likwidacja gimnazjum, połączenie szkół, praca w dwóch budynkach oraz pandemia). Za swoją pracę została dwukrotnie nagrodzona Nagrodą Prezydenta Miasta Gdyni. Na zakończenie pracy otrzymała od Prezydenta Miasta Gdyni medal Civitas e Mari, który przyznawany jest osobom zasłużonym dla miasta Gdyni.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 24.06.2022 11:45
  • ikona

    Autor: Aneta Marczak (a.marczak@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 28.06.2022 10:59
  • ikonaZmodyfikował: Sylwia Szumielewicz - Tobiasz
ikona