Nauka

Niosą pomoc uczniom wykluczonym cyfrowo

Na zdjęciu chłopiec uczący się zdalnie// fot. z bazy pl.freepik.com

Na zdjęciu chłopiec uczący się zdalnie// fot. z bazy pl.freepik.com

W związku z pandemią koronawirusa gdyńscy uczniowie uczą się zdalnie. Z pomocą profesjonalnych platform edukacyjnych, narzędzi do komunikacji, a przede wszystkim dzięki kreatywności gdyńskich nauczycieli i zaangażowaniu rodziców – mimo odległości od szkoły – dzieci i młodzież wciąż są blisko wiedzy. W niektórych domach z różnych powodów barierą jest jednak wykluczenie cyfrowe. Miasto i gdyński biznes spieszą z pomocą. Gdyńskich uczniów wsparły dotąd Galeria Klif, Refinitiv oraz Centrum Riviera. A to nie koniec.

Nauka zdalna okazała się doskonałą okazją do zaprezentowania elastyczności i kreatywności gdyńskich nauczycieli. Dla wielu z nich nauka zdalna oznacza nowe szanse na dotarciu do uczniów z wiedzą w nieszablonowy sposób. Jednocześnie dbają, aby dać dzieciom poczucie kontynuacji i stabilności. Jednak, jak to często bywa, nawet najlepsze inicjatywy mogą się nie powieść z przyczyn od nas niezależnych.

Zdalna nauka oknem na świat

– Komputer to jedno z podstawowych narzędzi wspierających nauczyciela w prowadzeniu procesu edukacji. Dlatego od wielu lat w gdyńskich placówkach oświatowych kupowaliśmy, wyposażaliśmy szkoły w komputery, dzięki temu od początku wprowadzenia edukacji zdalnej mogliśmy wiele z tych komputerów wypożyczyć bezpłatnie uczniom i nauczycielom, którzy z różnych względów tego rodzaju narzędzi w domu nie posiadali. W najbliższych dniach do uczniów i nauczycieli trafi kolejne kilkaset komputerów. Wiele z nich miasto po prostu kupi. Jesteśmy na etapie kupowania sprzętu. Mamy też wsparcie od gdyńskiego biznesu, od firm, które postanowiły wesprzeć nas w tej sytuacji. Dlatego duża pula tabletów i komputerów trafi do potrzebujących dzięki wsparciu gdyńskiego biznesu, za co warto w tym momencie podziękować. Ale zamierzamy skorzystać też z dofinansowania z programu ministerialnego Ministerstwa Cyfryzacji. Będziemy śledzić sytuację i jeśli pojawi się taka potrzeba, będziemy planować kolejne zakupy. – mówi wiceprezydent ds. jakości życia Bartosz Bartoszewicz.

Kwota dofinansowania ministerialnego, na którą miasto może liczyć, to ok. 100 000 zł. Program umożliwia zakup komputerów właśnie m.in. dla uczniów wykluczonych cyfrowo. Miasto przeznaczy te środki na zakup 40 laptopów. Oprócz tego wyasygnowało środki w wysokości 150 000 zł na zakup 60 sztuk sprzętu.
Zapotrzebowanie wśród uczniów i nauczycieli na sprzęt cyfrowy to 300 sztuk (stan na 6 kwietnia).

Gdyńskie firmy spieszą z pomocą

Gdynianie niejednokrotnie pokazują, że mają wielkie serce. Podobnie rzecz ma się z gdyńskimi firmami. W okresie tak trudnym jak ten, który mamy teraz, wrażliwość społeczna nie tylko nie maleje, ale zdaje się zataczać coraz szersze kręgi. Po szpitalach i służbach medycznych, którym firmy okazały ogromne wsparcie, przyszedł czas na potrzebujące dzieci i młodzież, dla których dostęp do mobilnego urządzenia jest szansą na nadrobienie szkolnych zaległości i oknem na świat. Centrum Handlowe Klif przekaże na potrzeby dzieci i młodzieży 190 tabletów. Na pomoc ruszył też Refinitiv oraz Centrum Riviera. Spółka Refinitiv przekazała już pierwszą transzę komputerów (56 sztuk). Centrum Riviera przekazało na rzecz gdyńskich uczniów 25 sztuk sprzętu.



– Gdynia to miasto  wrażliwe. Tym bardziej cieszy, że przedsiębiorcy nie zapominają o potrzebujących. Przekazanie sprzętu do nauki dla dzieci i młodzieży, dla której e-learning to teraz jedyna możliwość edukacji, to realna i potrzebna pomoc. Społeczna odpowiedzialność biznesu wśród firm z naszego miasta naprawdę ma się dobrze. – mówi wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki Katarzyna Gruszecka-Spychała.
 
Galeria Klif przekaże 190 tabletów oraz drukarki dla dzieci i młodzieży wykluczonej cyfrowo. Urządzenia ułatwią dzieciom naukę przez internet oraz pomogą pacjentom w przetrwaniu trudnych chwil rozłąki z rodziną.

– Mamy świadomość, że potrzeby są dużo większe, dlatego pragniemy też zainspirować inne firmy. Liczymy na szeroką akcję informacyjną w Gdyni, pokazującą, jak można efektywnie pomóc i w efekcie mnożącą podobne działania ze strony innych dużych firm.
– czytamy w liście intencyjnym Galerii Klif skierowanym do władz miasta.
Do akcji dołączył Media Expert, jeden z największych najemców gdyńskiej Galerii Klif, który ufundował zestawy słuchawkowe (120 sztuk).
– Chcemy pomóc ludziom być ze sobą, choćby wirtualnie, w tym trudnym czasie. Zdecydowaliśmy się na ten krok, ponieważ obecnie w najcięższej sytuacji znalazły się dzieci, które muszą kontynuować naukę, a nie zawsze ich rodziny mogą sobie pozwolić na sprzęt elektroniczny. – mówi Mariola Rogóż, dyrektor Galerii Klif w Gdyni. – Dziękuję Media Expert za włączenie się do akcji i okazane serce.

Łączna wartość przekazanych sprzętów wyniosła 10 tys. Euro. Urządzenia trafią m.in. do dzieci z rodzin znajdujących się pod opieką Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Wydział Edukacji Urzędu Miasta Gdyni, odpowiedzialny za dystrybucję darów, uzgadnia też zapotrzebowanie ze szpitalami, aby w objętych zakazem odwiedzin instytucjach chorzy mieli kontakt z rodziną i światem.

Współpraca Galerii Klif i miasta trwa od dłuższego czasu. Klif angażuje się w liczne akcje społeczne zbliżające do siebie lokalne społeczności. Współpracę pomiędzy Muzeum Miasta Gdyni a Galerią Klif zainaugurowało otwarcie wystawy „Na styku morza i lądu”, a latem aktorzy Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza czytali bajki w ramach cyklu „Klifianki”. Teraz do projektów miękkich z pogranicza kultury i integracji społecznej dołączyła realna pomoc osobom wykluczonym cyfrowo.

– Nie wymagało długiego czasu do namysłu ze strony firmy Refinitiv w Gdyni, aby podjąć kroki w celu przekazania najbardziej potrzebującym, podstawowego narzędzia do nauki w nowym otoczeniu, w którym wszyscy się teraz znaleźliśmy – czyli kilkudziesięciu laptopów.
Zdajemy sobie sprawę, że niektóre rodziny mogą być mniej przygotowane od innych na nagłą zmianę i konieczność uczestniczenia młodzieży i dzieci w lekcjach, odrabianie prac domowych i przygotowywanie się do zajęć w trybie online czy bazowanie na zasobach platform e-learningowych. Stąd natychmiastowa reakcja i skontaktowanie się z Wydziałem Edukacji, z pytaniem: jak możemy pomóc? – mówi Dyrektor Oddziału Refinitiv Agata Witczak.

Inżynierowie z działu IT Refinitiv dodatkowo przygotowali laptopy dla potrzeb zdalnej nauki.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 08.04.2020 11:20
  • ikona

    Autor: Karolina Szypelt (k.szypelt@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 15.04.2020 11:42
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona

Zobacz także