Nauka

Nowoczesna pływalnia na start nowego roku akademickiego

Akademickie Centrum Sportowe przy Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni ma nowoczesną krytą pływalnię // fot. Magdalena Czernek

Akademickie Centrum Sportowe przy Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni ma nowoczesną krytą pływalnię // fot. Magdalena Czernek

Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni zainaugurowała nowy rok akademicki. Rozpoczęła go nie tylko oficjalną uroczystością dla studentów, władz i nauczycieli akademickich, ale także otwarciem nowoczesnej krytej pływalni. Składa się ona z dwóch basenów oraz zaplecza z saunami. Jest częścią Akademickiego Centrum Sportowego uczelni, ale też przestrzenią otwartą na mieszkańców, bo może z niej skorzystać każdy.
 
Uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego na Akademii Marynarki Wojennej odbyła się w poniedziałek, 30 września w gmachu Biblioteki Głównej w audytorium im. kmdr. prof. dr. Józefa Urbańskiego. Wzięli w niej udział m.in.: Tomasz Zdzikot – sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, pomorscy parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele uczelni wyższych i studenci. Zgromadzonych gości przywitał rektor-komendant kadm. prof. dr hab. Tomasz Szubrycht.
 
Dziękuję Państwu za przyjęcie zaproszenia i przybycie na inaugurację nowego roku akademickiego, który jest 97 rokiem istnienia naszej uczelni. Witam tych, który są nadzieją na przyszłość – najmłodsze pokolenie studentów cywilnych i wojskowych Akademii Marynarki Wojennej. Tak naprawdę to Wy będziecie stanowili przyszłość i ciągłość nie tylko morskiego szkolnictwa wyższego, ale również  Marynarki Wojennej. Mam nadzieję, że droga, jaką wybraliście będzie dla Was szczęśliwa i będziecie dumni z tego, że wybraliście właśnie taką drogę życiowego rozwoju – mówił kadm. prof. dr hab. Tomasz Szubrycht, rektor-komendant Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.
 
Ważnym punktem uroczystości była immatrykulacja studentów pierwszego roku oraz ślubowanie doktorantów. Wręczone zostały także wyróżnienia dla nauczycieli akademickich, m. in. za działalność badawczą, publikacyjną, dydaktyczną i organizacyjną. Nagrodzeni zostali też najlepsi studenci. Rozdano również Odznaki Honorowe Akademii Marynarki Wojennej. Uroczystość zakończył wykład inauguracyjny, który wygłosił prof. dr hab. Piotr Mickiewicz z Uniwersytetu Gdańskiego. Mówił on na temat  „Bezpieczeństwa dostaw nośników energii w dobie neo-nawalizmu, jako zadania określającego kierunki rozwoju Marynarki Wojennej”.
 
W uroczystości, z ramienia władz Gdyni, uczestniczyła wiceprezydent Katarzyna Gruszecka-Spychała.
 
Inauguracja roku akademickiego to istotne wydarzenie. Śpiewamy „Gaudeamus igitur” i życzymy studentom, aby rok ciężkiej pracy okazał się dla nich owocny i aby w czasie studiów znaleźli też czas na podziwianie uroków życia. Jednak przede wszystkim cieszymy się, że budujemy potencjał tego miasta, że edukacja na najwyższym poziomie jest tutaj dostępna i nie trzeba nigdzie wyjeżdżać, aby z niej korzystać. Dodatkową atrakcją jest otwarcie nowego basenu, który będzie służył nie tylko studentom Akademii Marynarki Wojennej, ale także będzie udostępniony mieszkańcom. To kolejny element, który podwyższy jakość życia w naszym mieście – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.


 
W tym roku Akademia Marynarki Wojennej połączyła rozpoczęcie nowego roku akademickiego z otwarciem nowego obiektu. Uczelnia zyskała nowoczesną krytą pływalnię wraz z zapleczem rekreacyjnym. Została ona dołączona do istniejącego od 2016 roku kompleksu sportowego – Akademickiego Centrum Sportowego. Budowa pływalni rozpoczęła się w październiku 2017 roku, a ukończona została w lipcu br. Składa się ona z dwóch basenów. Pierwszy to basen sportowy z widownią na 170 miejsc. Ma 25 metrów długości, 23 metry szerokości i osiem torów. Każdy z nich mierzy 2,6 metra. Głębokość basenu wynosi od 1,9 metra do 2,4 metrów. Drugi basen jest przeznaczony do szkoleń nurków oraz nauki pływania dla dzieci. Dlatego ma wielofunkcyjną nieckę z ruchomym dnem, które można podnieść z głębokości 5 metrów do poziomu zerowego w ciągu 10 minut. Basen szkoleniowy liczy 15 metrów długości i 8 metrów szerokości. Dodatkowo na terenie pływalni znajduje się także zespół saun i część relaksacyjna.

Pływalnia powstała na potrzeby uczelni. Będą się tam odbywały zajęcia sportowe dla studentów. Jednak po ich zakończeniu z oferty obiektu może skorzystać każdy.

Z basenu sportowego może korzystać jednocześnie 64 osób – czyli po 8 osób na tor. Z kolei na basenie szkoleniowym – 22 osoby i po 6 osób na torze. Poza basenami mamy też zaplecze, czyli strefę saun. Znajdują się tam sauny: sucha, fińska i aromatyczna. Są też m.in. bicze wodne. Od poniedziałku do piątku od godz. 5.45 do godz. 19.00 na obiekcie będą się odbywać zajęcia dydaktyczne. Natomiast od godz. 19.00 z oferty mogą skorzystać także mieszkańcy. W sobotę i niedzielę obiekty są czynne od godz. 8.00 do godz. 20.00 i wtedy też zapraszamy wszystkich zainteresowanych. Można kupić karnety okresowe lub po prostu bilet w kasie – najpóźniej 15 minut przed wejściem na dany obiekt – mówi Olek Steciuk, kierownik Ośrodka Szkolenia Pływackiego Akademii Marynarki Wojennej.
 
Budowę pływalni zrealizowała firma NDI z Sopotu. Jej koszt to 26,5 miliona złotych. Środki na realizację projektu pochodziły głównie z dotacji Ministerstwa Obrony Narodowej. Część z nich dołożyła też uczelnia. Budowa pływalni to druga część planowanej rozbudowy obiektów sportowych na terenie Akademii Marynarki Wojennej. Kolejnym etapem będzie budowa stadionu lekkoatletycznego.

Akademickie Centrum Sportowe przy Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni ma nowoczesną krytą pływalnię // fot. Magdalena Czernek
 
Poza basenami Akademickie Centrum Sportowe oferuje o wiele więcej atrakcji. Miłośnicy aktywności fizycznej mogą tam też skorzystać m.in. z hal sportowych, boisk, siłowni czy ścianki wspinaczkowej. Obiekty użyczają też kluby sportowe, które organizują tam treningi i mecze. Regulamin, cennik oraz zasady korzystania z basenu i innych przestrzeni można znaleźć na stronie Akademickiego Centrum Sportowego.

Akademia Marynarki Wojennej prowadzi studia na czterech wydziałach: Mechaniczno – Elektrycznym, Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego, Dowodzenia i Operacji Morskich oraz Nauk Humanistycznych i Społecznych. Proponują one 12 kierunków na studiach cywilnych i 5 kierunków dla studentów wojskowych. Zajęcia odbywają się w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym. Uczelnia posiada także szeroką ofertę studiów podyplomowych.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 01.10.2019 11:00
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 01.10.2019 11:04
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona