Nauka

Oko w oko z naukowcem

Noc Naukowców w 2017 r. w Centrum Nauki Experyment // fot. Tomek Kamiński
Zwiedzanie kryształowego ogrodu, wejście do mikroświata w technologii VR czy też spotkanie z mikrobami i spółką. Brzmi interesująco? O tym, że świat nauki jest fascynujący i pełen niezwykłych tajemnic przekonają się uczestnicy Nocy Naukowców. 28 września Centrum Nauki Experyment zamieni się w poligon doświadczalny i miejsce spotkań z prawdziwie tęgimi umysłami. Wydarzenie pod hasłem NANO, MIKRO, MAKRO rozpocznie się o godz. 19.00. Trwają zapisy.

- Noc Naukowców to europejskie wydarzenie, które odbywa się jednocześnie w ponad 340 miastach Europy, w ponad 32 krajach. Jest to impreza, podczas której przenikają się dwa środowiska – naukowe i nasza lokalna społeczność. Chcemy, żeby językiem nauki nie były definicje tylko zabawa. – tłumaczy Maja Banaszczyk z Expertymentu.

Tego dnia, po zapadnięciu zmroku, Expertyment stanie się miejscem spotkań oko w oko z… naukowcami. Goście wkroczą na teren przemienionej wystawy i zostaną przez edukatorów wprowadzeni w świat NANO, MIKRO, MAKRO. - Zapraszamy do Experymentu, gdzie 28 września od godz. 19.00 do 23.00 będą mogli Państwo spotkać naukowców z Instytutu Oceanologii PAN, Uniwersytetu Gdańskiego, Ecoinicjatywy z Kwidzyna, Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego i oczywiście naszych edukatorów. Eksperci zabiorą naszych zwiedzających m.in. do mikroświata w technologi VR czy też do teatru iluzji – dodaje Maja Banaszczyk.Aby wziąć udział w wydarzeniu należy zakupić bilet wstępu w cenie 12 zł. Bilety są już dostępne w sprzedaży przez system bilety.experyment.gdynia.pl oraz w kasach Expertymentu. Warto się śpieszyć, gdyż liczba miejsc jest ograniczona.

Program wydarzenia:

MIKROŚWIAT W TECHNOLOGI VR
Expertyment zaprasza do fascynującego świata w mikroskali. Aby do niego wkroczyć, wystarczy założyć specjalne gogle. Spacer po wnętrzu komórki, albo organelli? Jak najbardziej, na stanowisku, na którym goście przetestują możliwości technologii VR i dowiedzą się, jak wykorzystać własny smartfon, by przenieść się w wirtualną rzeczywistość.
Miejsce: STANOWISKO POMYŁKA KONSTRUKTORSKA
Godzina: Aktywność dostępna przez cały czas trwania wydarzenia
 
TEATR ILUZJI
Duże/małe, wysokie/niskie, szerokie/wąskie? A może to tylko złudzenie optyczne? Gości czeka zaskoczenie podczas niesamowitego pokazu iluzji na experymentalnej scenie. Tematem oczywiście będzie MIKRO i MAKRO. Ciekawe, jak spodoba się odwiedzającym nauka w ujęciu artystycznym.
Miejsce: SCENA
Godzina: 20.00, 22.00
 
ZOBACZ NAUKOWCÓW W AKCJI
Świat w skali mikro i makro w wydaniu gości Expertymentu – naukowców z Instytutu Oceanologii PAN i Uniwersytetu Gdańskiego. Dlaczego naukowcy obserwują, co dzieje się pod mikroskopem i jaki ma to wpływ na nasze życie? Goście Nocy Naukowców zobaczą makroskalę dzięki programowi SatBałtyk, a mikro, oglądając piaski w skali 1000:1.
Miejsce: WYSTAWA
Godzina: Aktywność dostępna przez cały czas trwania wydarzenia
 
OTWARTE WARSZTATY DLA MAŁYCH I DUŻYCH 
 
KRYSZTAŁOWY OGRÓD
Czym są kryształy? I dlaczego tak nas fascynują? Expertyment zaprasza na spotkanie z ekspertem z UG – krystalografem, który pokaże rozmaite kształty tych niezwykłych struktur. Razem z gośćmi edukatorzy wyhodują w mgnieniu oka mikroogród metalicznych kryształów. A w specjalnie przygotowanym laboratorium, będzie okazja przyjrzeć się tym strukturom z naprawdę bliska.
Miejsce: SALKA NA WYSTAWIE HYDROŚWIAT
Godzina: Aktywność dostępna przez cały czas trwania wydarzenia
 
MIKROBY I SPÓŁKA
Przez pryzmat mikroskopu będzie można podejrzeć co w trawie i w wodzie piszczy. Pantofelki, eugleny, wirki, rozwielitki, niesporczaki i piękne okrzemki nie będą miały dla gości tajemnic. Zapraszamy na spotkanie z owadami i larwami, w tym żyjący relikt lasów pierwotnych – olbrzymią pachnicę dębową, okaz zostanie zaprezentowany przez ekspertów z grupy Ecoinicjatywa z Kwidzyna.
Miejsce: SALKA NA WYSTAWIE DRZEWO ŻYCIA
Godzina: Aktywność dostępna przez cały czas trwania wydarzenia
 
SUPERNANOMATERIAŁY
Czy może istnieć czerwone złoto albo koszulka, która nie przemaka? Dzięki rozwojowi technologii świat idzie naprzód w zawrotnym tempie. Goście poznają niesamowite materiały wykonane z zastosowaniem nanotechnologii i dowiedzą się, dlaczego ta dziedzina nauki, jest naprawdę SUPER.
Miejsce: WYSTAWA
Godzina: Aktywność dostępna przez cały czas trwania wydarzenia
 
POSŁUCHAJ EXPERTÓW
 
JAK ONI TO ROBIĄ? EFEKTY MIKRO i MAKRO W FILMACH
Miejsce: KOMNATA CIEMNOŚCI
Godzina: 19.30, 21.30
Prowadzenie: Borys Badtke, Centrum Nauki Expertyment

OD GALAKTYKI DO KWARKÓW
Miejsce: SALKA NA WYSTAWIE AKCJA CZŁOWIEK
Godzina: 19.30, 21.00
Prowadzenie: Klaudia Strzelecka, Centrum Nauki Expertyment

FRAKTALE – CO BROKUŁ MA WSPÓLNEGO Z MATEMATYKĄ
Miejsce: SALKA NA WYSTAWIE AKCJA CZŁOWIEK
Godzina: 20.00, 21.30
Prowadzenie: Cezary Ossowski, Centrum Nauki Expertyment
 
ROBALE W SZAFIE
Miejsce: SALKA NA WYSTAWIE AKCJA CZŁOWIEK
Godzina: 20.30, 22.00
Prowadzenie: Ewelina Magdziak, Centrum Nauki Expertyment
 
KOMNATA WIELKICH WRAŻEŃ
EXPERYMENT zaprasza na niecodzienny spektakl, którego nie widać gołym okiem. Zjawiskowe filmy, zdjęcia mikroorganizmów i ich bardzo skomplikowanego życia.
Z komentarzem biologa i nie tylko… Naukowcy wraz z edukatorami zaprezentują kolekcję świecących bakterii – jak one to robią? Kto odgadnie, czym są te biologiczne piękności!?
Miejsce: KOMNATA CIEMNOŚCI
Prowadzenie: Naukowcy UG, Paula Nastały, Centrum Nauki Expertyment
 
NANO MIKRO MAKRO w obiektywie
Wystawa Expertymentu jest idealnym planem zdjęciowym dla tematu wydarzenia. Goście, którzy zrobią najśmieszniejsze zdjęcia przy eksponatach Expertymentu, które wpisują się w ideę Nocy Naukowców – otrzymają nagrody.