Nauka

Po wiedzę i przygodę do gdyńskiej filmówki

W gdyńskiej filmówce zawsze coś się dzieje/fot. archiwum GSF

W gdyńskiej filmówce zawsze coś się dzieje/fot. archiwum GSF

Pomorska Fundacja Filmowa nie zwalnia tempa. Nowy projekt edukacyjny dla dzieci i młodzieży realizowany w Gdyńskim Centrum Filmowym startuje już w lutym, zaraz po zimowych feriach. Od czwartoklasistów z podstawówki aż po maturzystów – uczniowie z Gdyni mogą wziąć udział w bezpłatnych „Lekcjach z historii kina i form filmu” w Gdyńskiej Szkole Filmowej.
 
Prowadzący zajęcia, młodzi filmoznawcy, w sposób kompetentny i ciekawy, z użyciem materiałów multimedialnych, przybliżą uczniom zagadnienia związane z powstawaniem i rozwojem kina oraz rozumieniem filmu. Uczestnicy odwiedzą, na co dzień niedostępne, pracownie, w których powstają filmy Gdyńskiej Szkoły Filmowej oraz zaplecze Kina Studyjnego GCF.
 
Gdyńskie Centrum Filmowe, w którym mieści się i szkoła filmowa, i kina studyjne, i jednocześnie serce Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni to zdecydowanie najlepsze miejsce do prowadzenia edukacji filmowej, także dla młodzieży. W kompetentny, ciekawy, multimedialny i żywy sposób przybliżymy zagadnienia związane z powstaniem i rozwojem kina oraz formami, analizą i interpretacją filmu – pomożemy uczniom zrozumieć film, ale także zrozumieć świat dzięki filmowi. – wyjaśnia Adam Kamiński, pomysłodawca i prowadzący projekt.
 
O tym, jak potrzebna jest edukacja filmowa, nieszablonowa, kompetentna i bez zadęcia, świadczy żywy odzew, z jakim spotkały się dotychczasowe inicjatywy Pomorskiej Fundacji Filmowej, takie jak Warsztaty krytyki filmowej i nowomedialnej, Pomorskie Warsztaty Filmowe czy Warsztaty Filmoteki Szkolnej. Nie bez kozery mówi się o naszym mieście jako zakochanym w kinie i w filmach w ogóle.
Zapotrzebowanie jest ogromne. Chwilę po tym, jak publikowaliśmy ofertę, telefon zaczął się urywać, a skrzynkę mailową wypełniły zapytania i prośby o zapisanie kolejnych klas. Trudno się dziwić, edukacja filmowa jest nie tylko potrzebna, żeby funkcjonować we współczesnym świecie, ale i wciąż modna. – dodaje Adam Kamiński.

Warsztaty krytyki filmowej / fot. Hanna Kilińska
 
W zależności od poruszanej problematyki i potrzeb konkretnej grupy zajęcia mogą trwać od 120 do 180 minut. Ich tematyka oraz forma warsztatowa zostaną tak przygotowane, aby odpowiadały możliwościom i umiejętnościom konkretnych uczestników. Lekcje Gdyńskiej Szkoły Filmowej wpisują się w potrzebę wprowadzenia młodych ludzi w podstawy dziedziny kinematografii (zgodnie z założeniami zapisanymi w szkolnej podstawie programowej).
 
Dzięki współfinansowaniu projektu przez miasto kilkuset uczniów gdyńskich szkół publicznych weźmie udział w zajęciach całkowicie nieodpłatnie. Projekt skierowany jest do klas IV-VIII szkół podstawowych oraz wszystkich klas szkół średnich. Zgłaszać się mogą szkoły i grupy uczniów pod opieką wychowawców i nauczycieli.
Zgłoszenia (do zapełnienia listy) przyjmowane są pod nr. tel. 695 363 353 oraz pod adresem e-mail: edukacja@festiwalgdynia.pl.

banerek GSF 
Projekt realizuje Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni. Mecenasem jest Gdynia.

  • ikonaOpublikowano: 07.02.2019 14:40
  • ikona

    Autor: Karolina Szypelt (k.szypelt@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 07.02.2019 15:23
  • ikonaZmodyfikował: Dorota Nelke
ikona