Nauka

Pomorski Hackhaton dla uczniów szkół średnich już za tydzień

 II Pomorski Hackhaton odbywa się pod hasłem „Back to the future” w dniach 27-28 maja. Organizatorem wydarzenia jest ZSO nr 8 // fot. pixabay

II Pomorski Hackhaton odbywa się pod hasłem „Back to the future” w dniach 27-28 maja. Organizatorem wydarzenia jest ZSO nr 8 // fot. pixabay

Jeszcze tylko przez 4 dni przyjmowane są zgłoszenia do Pomorskiego Hackathonu. To druga edycja przeznaczona dla uczniów szkół średnich. To wydarzenie podczas, którego uczniowie mają stworzyć aplikacje mobilne, gry komputerowe, gry na urządzenia mobilne czy strony internetowe.


II Pomorski Hackhaton odbywa się pod hasłem „Back to the future” w dniach 27-28 maja. Podczas niego maksymalnie dwa zespoły z danej szkoły składające się z 2 do 5 uczniów projektują swoje pomysły na rozwiązania cyfrowe. Zgłoszenia drużyn przyjmowane są do 23 maja. Wydarzenie, póki co, odbywa się on-line.

- ZSO nr 8 nie tylko jest bardzo nowoczesną placówką, ale i inspiratorem wielu świetnych wydarzeń. Hackhaton to nazwa wydarzeń na całym świecie, które cieszą się olbrzymim zainteresowaniem. To też rozwiązanie, aby zainspirować młodych do rozwijania swoich kompetencji w dziedzinach cyfrowych – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

Wszyscy uczestnicy otrzymują wsparcie mentorów podczas 24-godzinnej pracy nad projektem, którym mogą być strony internetowe, aplikacje i inne rozwiązania cyfrowe oscylujące w temacie „Back to the future”. Mentorzy to przedstawiciele Microsoft, Intel, wykładowcy PJATK, szkoleniowcy GODN, nauczyciele z ZSO nr 8 w Gdyni dostępni na platformie Teams przez cały czas pracy uczniów.

W Hackathonie mogą brać udział uczniowie szkół średnich z województwa pomorskiego. Nie musisz być mistrzem kodowania, aby wziąć udział w wydarzeniu. Liczą się przede wszystkim kreatywność i zdolność do tworzenia nowych rozwiązań. Ważne jest też to, jak dobrze uczniowie zaprezentują sędziom swoje projekty.

Wśród jury zasiądą m.in.: dr hab. Marek Bednarczyk prof.PJATK- dziekan Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, Ewa Kołodziejczyk - Industry Executive Education-Microsoft, Bartłomiej Przybyciel - Zastępca Naczelnika Wydziału Edukacji Miasta Gdynia, Wojciech Jankowski - dyrektor GODN, Aniceta Bosak - coach, oraz przedstawiciel INTEL.

- Zeszłoroczna I edycja cieszyła się dużą popularnością, a nagrody w postaci szkoleń i certyfikatów organizowanych przez Microsoft, Intel oraz PJATK okazały się strzałem w dziesiątkę. Wzorem edycji I nagrody są również inwestycją w przyszłość uczniów biorących udział w wydarzeniu, tzn. wizyta studyjna z warsztatami w oddziale Microsoft w Warszawie, szkolenie stacjonarne w Intel oddział Gdańsk oraz szkolenie organizowane przez PJATK w siedzibie w Gdańsku. Tegoroczna Edycja odbywa się jeszcze w wersji online, ale przyszłoroczne wydarzenie planujemy stacjonarnie w budynku ZSO nr 8 w Gdyni – relacjonuje Joanna Szymańska, wicedyrektor ZSO 8 w Gdyni.

Każdy uczestnik otrzyma również gift box zawierający upominki ufundowane przez wszystkie wspierające instytucje, sponsorów i organizatorów. Koordynatorami projektu ze strony ZSO nr 8 w Gdyni są: Joanna Szymańska, Dorota Gorzejewska oraz Jolanta Dobska (nauczyciel informatyki odpowiedzialny za stronę techniczną wydarzenia), ze strony PJATK to Monika Ostojska–Żurek oraz Martyna Rajchert. Bardzo wielu nauczycieli z ZSO nr 8 zaangażowało się w przygotowanie projektu, wśród nich należy wymienić Sebastiana Ropla, Małgorzatę Lesisz, Annę Leszczyńską czy Jarosława Rogożeńskiego.
Wydarzenie ma na celu rozwijanie umiejętności cyfrowych oraz kompetencji miękkich uczniów. Wydarzenie objęli swoim patronatami: Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego, Małgorzata Bielang, Pomorski Kurator Oświaty oraz Wojciech Szczurek, Prezydent Miasta Gdyni.

Szczegóły wydarzenia dostępne są na stronie internetowej.

  • ikonaOpublikowano: 19.05.2022 08:31
  • ikona

    Autor: Zuzanna Kasprzyk (z.kasprzyk@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 19.05.2022 14:50
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona