Nauka

Prawie 100 tys. zł oszczędności dzięki uczniom

Prawie sto tysięcy mniej dzięki uczniom szanującym WAT-y // fot. materiały prasowe

Prawie sto tysięcy mniej dzięki uczniom szanującym WAT-y // fot. materiały prasowe

Gdyńskie szkoły podstawowe już po raz drugi przystąpiły do ekologicznej rywalizacji pod hasłem „Każdy WAT na wagę złota". Podczas projektu uczniowie uczą się ekologicznych nawyków i przenoszą je na szkolny grunt. Szukają rozwiązań, żeby  oszczędzać prąd i ogrzewanie w budynku. Chcą dzięki temu zmniejszyć wydatki szkoły. W 2017 roku gdyńskie szkoły zaoszczędziły w sumie prawie 100 tysięcy złotych. Wygrała Szkoła Podstawowa nr 13 z Małego Kacka, której oszczędności były największe - 41 tysięcy złotych. Zaoszczędzona kwota z niewykorzystanej energii dzielona jest między szkołę a gminę.

Celem projektu „Każdy WAT na wagę złota" jest podnoszenie świadomości dzieci i młodzieży w kwestii odpowiedzialności za klimat. A także nauka, że drobne działania mają znaczenie. W 2017 roku w konkursie wzięło udział siedem szkół podstawowych: nr 13, 23, 26, 29, 44 i 51. Uczniowie zostali zaangażowani w proces oszczędzania energii oraz naukę dobrych ekologicznych nawyków, takich jak poprawne wietrzenie pomieszczeń, czy instalacja energooszczędnego oświetlania.

Efekty ich działań są bardzo dobre. W sumie szkoły zaoszczędziły ponad 95 tysięcy złotych w całym 2017 roku. Oszczędzanie jednak trwa nadal, aż do zakończenia sezonu grzewczego. Rekord pobiła Szkoła Podstawowa nr 13, która zaoszczędziła ponad 41 tysięcy złotych. Drugie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 26 z wynikiem prawie 35 tysięcy złotych.

Poziom oszczędności osiągnięty w niektórych szkołach przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania. Okazuje się, że dzięki bezkosztowym metodom jak: prawidłowa regulacja kotła, odpowiednie nastawienie kaloryferów, wietrzenie w sposób prawidłowy (krótko, przy otwartych oknach i zamkniętym ogrzewaniu), zmniejszenie temperatury w nocy, zmniejszenie temperatury wody doprowadzanej do umywalek można uzyskać imponujące oszczędności – mówi Hanna Górecka-Banasik, kierownik Samodzielnego Referatu ds. Energetyki Urzędu Miasta Gdyni.

W ramach projektu, w każdej ze szkół powołane zostały zespoły ds. energii. Dokonywały one wstępnych pomiarów temperatury w budynkach, zarówno w salach lekcyjnych jak i w pozostałych pomieszczeniach. Zorganizowano również wyprawy badawcze, podczas których dzieci zbierały informacje o systemie grzewczym, rozprowadzaniu wody, gospodarce odpadami i oświetleniu w budynkach swoich szkół. Podczas lekcji dzieci oglądały filmy edukacyjne, a także zapoznawały się z nowoczesnymi materiałami energooszczędnymi, odnawialnymi źródłami energii, sposobami oszczędzania energii poprzez stosowanie urządzeń o wysokiej klasie energetycznej. Dzieci dowiedziały się również, co oznaczają symbole na sprzęcie AGD. Konserwatorzy szkolni wpuścili reprezentację uczniów do szkolnych kotłowni, dzięki czemu dzieci dowiedziały się, jak szkoła jest ogrzewana. Do jednych z najciekawszych pomysłów należało powołanie w Szkole Podstawowej nr 29  „strażnika energii” w każdej klasie, który czuwał nad wdrożeniem ekologicznych zasad w codziennym zachowaniu.  
 
 – Widząc potencjał, nie tylko edukacyjny ale i dla budżetu poszczególnych placówek, chcielibyśmy zachęcić inne szkoły do wdrażania doświadczeń uczniów ze szkół biorących udział w projekcie. Wierzymy że uczniowie przeniosą swoje działania ze szkół do domów, a to zaowocuje zmniejszeniem zużycia energii finalnej w całym mieście – mówi Górecka-Banasik.

Istotą konkursu jest finansowa zachęta do osiągania jak najwyższej oszczędności energii zarówno dla gmin, jak i szkół. Polega ona na obliczeniu, ile uda się zaoszczędzić, dzięki mniejszemu zużyciu energii -  w oparciu dane z trzech lata wstecz. Kwotę dzieli się równo pomiędzy szkołę i gminę. 50 procent otrzymuje szkoła, a 50 procent stanowi oszczędność miasta, które utrzymuje szkołę. Kampania „Każdy WAT na wagę złota – czyli pomorskie dzieci i młodzież uczą się jak efektywnie oszczędzać energię w szkole” jest współfinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Koordynacją projektu w Gdyni zajmuje się Samodzielny Referat ds. Energetyki Urzędu Miasta Gdyni.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 01.03.2018 14:20
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 01.03.2018 14:26
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona