Nauka

Prestiżowe młodzieżowe zawody prawnicze wystartowały w Gdyni

W International Moot Court rywalizują uczniowie szkół średnich z 12 krajów świata. Polskę reprezentują uczniowie II LO w Gdyni // fot. Magdalena Czernek

W International Moot Court rywalizują uczniowie szkół średnich z 12 krajów świata. Polskę reprezentują uczniowie II LO w Gdyni // fot. Magdalena Czernek

Uczniowie szkół średnich z całego świata przyjechali do Gdyni, aby wykazać się swoją znajomością prawa i zmierzyć się w prestiżowych zawodach International Moot Court. To międzynarodowy konkurs wiedzy i umiejętności prawniczych. Podczas zawodów uczestnicy wcielają się w role obrońców oraz oskarżycieli i ścierają się na argumenty. Wszystko ocenia profesjonalne jury, w którego skład wchodzą sędziowie Międzynarodowego Trybunału Karnego z Hagi oraz trójmiejscy sędziowie, prawnicy, wykładowcy oraz studenci prawa. Dwa najlepsze zespoły spotkają się w finale, który odbędzie się w piątek, 31 stycznia. Polskę reprezentują uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni.
 
International Moot Court to jedyny na świecie konkurs symulacji procesu przed haskim Trybunałem Sprawiedliwości dla uczniów szkół średnich. Te międzynarodowe zawody prawnicze odbywają się od 2012 roku, co dwa lata. Do tej pory wszystkie edycje konkursu organizowano w Hadze. Po raz pierwszy rywalizacja toczy się poza tym miastem. Gospodarzem tegorocznych zmagań młodych talentów prawniczych jest Gdynia, która wygrała konkurs na organizację tych zawodów.

Gościmy 120 osób z całego świata. To młodzi przyszli prawnicy, uczniowie szkół średnich, którzy chcą związać swoją przyszłość z prawem. Zawody są dla nich okazją do tego, żeby w praktyce sprawdzić swoją wiedzę. Największą wartością tego rodzaju konkursu jest nie tylko rywalizacja, ale też możliwość współpracy. To rewelacyjna okazja ku temu, żeby osoby z wielu różnych krajów poznały się wzajemnie, porozmawiały o swoich krajach i problemach – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.


 
W konkursie biorą udział zespoły ze Stanów Zjednoczonych, Rosji, RPA, Wenezueli, Zimbabwe, Azerbejdżanu, Mongolii, Szkocji, St. Maarten, Rumunii, Bułgarii oraz Polski. Rywalizacja polega na odgrywaniu ról obrońców i oskarżycieli w fikcyjnej, specjalnie na tę okazję stworzonej sprawie dotyczącej zbrodni przeciwko ludzkości jaką jest przymusowe wysiedlenie.

To symulacja postępowania przed Trybunałem Sprawiedliwości w Hadze. Uczniowie uczą się zdobywania argumentów i ich prezentowania oraz obrony swojego stanowiska. Wszystko odbywa się w języku angielskim, więc również ich kompetencje i umiejętności językowe rosną – mówi Anna Ćwiklińska-Rutka, nauczycielka w II LO w Gdyni, jedna ze współorganizatorek zawodów.
 
Oficjalne rozpoczęcie międzynarodowych zawodów prawniczych odbyło się w poniedziałek, 27 stycznia w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. Podczas uroczystości uczestników i zgromadzonych gości przywitał Bartosz Bartoszewicz – wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. Potem nastąpiła prezentacja poszczególnych zespołów. Na koniec uczestnicy wzięli udział w specjalnie przygotowanej grze miejskiej i zwiedzili nasze miasto.
 
Konkursowa rywalizacja rozpocznie się we wtorek w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu w Gdyni. Zaplanowano tam pierwsze dwie rundy eliminacyjne. Kolejne rozegrają się w środę na Wydziale Prawa UG oraz w czwartek w Sądzie Okręgowym w Gdańsku. W sumie każda drużyna weźmie udział w 6 rundach eliminacyjnych. Odbywać się one będą jednocześnie w 6 salach, a popisy oratorskie ocenią sędziowie. Zespoły prezentują 10-minutowe mowy. Sędziowie mają za zadanie przerywać je pytaniami dotyczącymi przepisów prawnych oraz szczegółów dotyczących samej sprawy. Do wielkiego finału trafią dwie najlepsze drużyny. W ostatecznym starciu zmierzą się one w piątek, 31 stycznia w Europejskim Centrum Solidarności.
 
Oceniane będą: znajomość prawa oraz szczegółów sprawy, umiejętności oratorskie, biegłość w odpowiedzi na pytania, mowa ciała i talent aktorski uczestników.

Gdyńska reprezentacja


Podczas konkursowych zmagań Polskę będą reprezentować uczniowie z II Liceum Ogólnokształcącego: Diana Babicka, Kornelia Subbotko, Wiktoria Lisińska, Miłosz Berent, Maciej Kochański, Beniamin Podborączyński, Jakub Ochmański i Michał Ratajczyk. To kolejna drużyna z tej szkoły, która stanie do walki o zwycięstwo w International Moot Court. A to dlatego, że uczniowie II LO w Gdyni uczestniczą w tych zawodach regularnie od 2012 roku. 
 
–  Nasza drużyna przygotowywała się do zawodów pod okiem trójmiejskich prawników od października. Są zmotywowani i gotowi podjąć walkę. Pozostałe zespoły też reprezentują bardzo wysoki poziom, więc rywalizacja będzie zacięta – mówi Ćwiklińska-Rutka.
 
Sami uczniowie mówią, że start w zawodach to dla nich wyzwanie, ale też szansa na rozwój oraz poznanie innych kultur.
 
Mamy po 16-17 lat i musimy się zmierzyć w Moot Court, który jest bardzo wymagający. Mamy tu zawiłe przepisy prawa, ale to dobre wprowadzenie, jeśli ktoś wybiera się na studia prawnicze. Możemy też poznać ludzi z innych krajów i się z nimi integrować. Zależy mi najbardziej na poznawaniu innych kultur i nawiązaniu nowych znajomości – mówi Diana Babicka, uczestniczka konkursu i uczennica II LO w Gdyni.

To ogromne wyzwanie. Wszystko opiera się na prawdziwym prawie. Czujemy się jak prawdziwi prawnicy i korzystamy ze statusu rzymskiego. Sprawa, która będziemy rozpatrywać też nie jest prosta. Skonstruowano ją w ten sposób, że nie jest ani do wygrania ani do przegrania. Uważam, że jesteśmy dobrze przygotowane. Było wiele prób i czasu. Mamy już napisane mowy – mówi Wiktoria Lisińska, uczestniczka konkursu i uczennica II LO w Gdyni.
 
Polską drużynę przygotowała Anna Ćwiklińska-Rutka przy współpracy z prawnikami z Kancelarii Radcy Prawnego Anny Bufnal, Agnieszki Sobczak, prokuratora Mariusza Marciniaka oraz sędzi Agnieszki Niklas-Bibik.

Polska reprezentacja // fot. Magdalena Czernek
 

Międzynarodowe jury

Uczestników konkursu oceniać będzie profesjonalne jury. To sędziowie Międzynarodowego Trybunału Karnego (ICC) w Hadze: Alphons Orie oraz Mischa Wladimiroff, a także trójmiejscy sędziowie, prawnicy, wykładowcy oraz studenci prawa. Każdemu składowi sędziowskiemu towarzyszyć będą sekretarze, czyli uczniowie II LO, którzy w ubiegłym roku brali udział w Europejskich Zawodach Prawniczych w Rumunii.
 
Głównym organizatorem konkursu jest Justice Resource Centre z Nowego Jorku, a wydarzenie na miejscu współorganizuje II Liceum w Gdyni, Miasto Gdynia i Europejskie Centrum Solidarności przy współpracy z Wydziałem Prawa UG, Wydziałem Prawa WSAiB w Gdyni, Sądem Okręgowym w Gdańsku i środowiskiem prawniczym Trójmiasta: Stowarzyszeniem Sędziów Polskich Iustitia, Okręgową Izbą Radców Prawnych w Gdańsku, Pomorską Izbą Adwokacką, ELSA Gdańsk, kancelariami prawnymi: Anny Bufnal oraz Siemiątkowski, Głuchowski, Zwara.
 
Patronami wydarzenia są: prezydent Lech Wałęsa, Rzecznik Praw Obywatelskich dr Adam Bodnar, senator RP Sławomir Rybicki, poseł RP dr Marek Rutka, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Pomorski Kurator Oświaty – Małgorzata Bielang oraz prezydent Gdyni dr Wojciech Szczurek.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
ikona