Nauka

Studenci AMW szkolą się na „Wodniku”

Studenci Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni rozpoczęli zimowe praktyki morskie na pokładzie okrętu ORP „Wodnik” // fot. kpt. mar. Anna Sech

Studenci Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni rozpoczęli zimowe praktyki morskie na pokładzie okrętu ORP „Wodnik” // fot. kpt. mar. Anna Sech

ORP „Wodnik” wypłynął w pierwszy rejs szkoleniowy po remoncie. Na pokład zabrał 63 przyszłych adeptów sztuki wojenno-morskiej. Podchorążowie z Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni rozpoczęli zimowe praktyki morskie. Będą doskonalić swoje umiejętności i sprawdzą się w trudnych warunkach, jakie panują o tej porze roku na Bałtyku.


Na pokładzie „Wodnika” wyszkolono do tej pory ponad 3 tysiące oficerów. Teraz do tego grona dołączą kolejne osoby. 63 studentów pierwszego i piątego roku Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni wypłynęło właśnie w rejs nawigacyjno-szkoleniowy. W jego ramach będą ćwiczyć m.in. na Bałtyku i Morzu Północnym.

Podchorążowie rozpoczęli zimowe praktyki morskie w poniedziałek, 8 lutego. Podczas rejsu sprawdzą swoją wiedzę i będą doskonalić umiejętności, które zdobyli podczas studiów. Zapoznają się też z warunkami nawigacyjno-hydrograficznymi, które panują o tej porze roku na Bałtyku. To będzie dla nich lekcja, jak radzić sobie podczas niesprzyjającej aury i często trudnych, zimowych warunków. Taka wiedza zaprocentuje w przyszłości.

Przypomnijmy, że ORP „Wodnik” przeszedł remont, który zakończył się pod koniec ubiegłego roku. Zyskał dzięki niemu nowe możliwości. Okręt został modernizowany i wyposażony w nowoczesny sprzęt. Spełnia też współczesne wymogi zarówno w zakresie komfortu służby, jak i warunków do szkolenia i bezpiecznego pływania.

Okręt szkolny ORP „Wodnik” to „weteran” operacji „Pustynna Burza” (brał w niej udział jako okręt-szpital w działaniach w Zatoce Perskiej w pierwszej połowie 1991 roku). Podczas ponad czterech dekad służby pod biało-czerwoną banderą uczestniczył w procesie szkolenia ponad 3 tysięcy przyszłych oficerów Marynarki Wojennej. Na okręcie prowadzone są praktyki kandydackie, nawigacyjno–szkoleniowe oraz oficerskie, w czasie których podchorążowie Akademii Marynarki Wojennej zapoznają się z warunkami służby na okrętach. Praktykanci uczestniczą w procesie szkolenia techniczno–specjalistycznego, uczą się użycia uzbrojenia i długotrwałego obsługiwania mechanizmów. Wraz z etatową załogą okrętu poznają odwiedzane porty. Poznają też tradycje Marynarki Wojennej i jej historyczny dorobek oraz uczestniczą w uroczystościach rocznicowych i patriotycznych, godnie reprezentując biało-czerwona banderę na morzach i oceanach świata.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 11.02.2021 09:27
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 11.02.2021 09:28
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona