Nauka

"Wracaj" III LO triumfuje na R@porcie

R@port 2018

15.05.201814 maja 2018 roku w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni odbyła się VIII edycja projektu edukacyjno-artystycznego "Dramat w szkole", realizowanego w ramach 13. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@PORT na podstawie sztuk finalistów tegorocznej Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej:
"Tożsamość Wila" Gabrieli Muskały i Moniki Muskały
"Metro Afganistan" Łukasza Pawłowskiego
"Wracaj" Przemysława Pilarskiego
"Widok z mojego balkonu" Moniki Siary
"Wierna Wataha" Pawła Wolaka i Katarzyny Dworak (PiK)

Po obejrzeniu pięciu konkursowych prezentacji jury konkursu w składzie: Grzegorz Niziołek, Radosław Paczocha, Marek Stępa, obradujące pod przewodnictwem Grzegorza Niziołka postanowiło przyznać Grand Prix Konkursu zespołowi z III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni za spektakl oparty na dramacie „Wracaj” Przemysława Pilarskiego w reżyserii Szymona Sędrowskiego i polonistów z III LO: Brygidy Maciejewskiej i Zbigniewa Kruszewskiego.

Jury postanowiło też wyróżnić pracę aktorską Bartka Deklewy odtwórcy roli Majora w sztuce „Metro Afganistan” Łukasza Pawłowskiego przygotowaną przez IX Liceum Ogólnokształcące pod opieką artystyczną Grzegorza Wolfa, Macieja Wiznera, Doroty Twarowskiej i Jolanty Moszczyńskiej.

Jurorzy tak podsumowali pracę młodzieży: "Pragniemy podkreślić wyjątkową możliwość zderzenia nowych polskich dramatów z wrażliwością młodych twórców. Jest to tym istotniejsze, że niemal w tym samym czasie obcujemy ze scenicznymi czytaniami tych samych tekstów, przygotowywanymi przez zawodowców. Właśnie to zderzenie daje sposobność pełniejszej oceny możliwości zawartych w dramatach".

Wszystkim uczestnikom i laureatom serdecznie gratulujemy!