Nauka

Zdalne EXPERYMENTowanie

fot. materiały Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni

fot. materiały Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni

A może by tak poeksperymentować? Do wspólnego zgłębiania wiedzy w domowych warunkach zaprasza gdyńskie Centrum Nauki EXPERYMENT. W ramach projektu Zdalny Experyment edukatorzy Centrum przenieśli swoje działania do sieci, gdzie prezentują naukowe materiały wideo i interesujące doświadczenia.

Podobnie jak inne instytucje kultury, Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni od połowy marca pozostaje zamknięte. Swoje działania przeniosło jednak do sieci. Już w marcu zainaugurowany został projekt Zdalny Experyment. W ten sposób Centrum zachęca swoich odbiorców do nauki zdalnej, tworzonej w formie przyjaznej i sprzyjającej rozwojowi człowieka.

– Nie chcemy tracić kontaktu z naszym odbiorcami, a jednocześnie uznaliśmy, że przy okazji nauczymy się czegoś nowego, pokazując EXPERYMENT w sieci – wyjaśnia Alicja Harackiewicz, dyrektor Centrum Nauki EXPERYMENT – Czas w domu można wykorzystać na wiele sposobów – działając, odkrywając, tworząc i ucząc się nowych rzeczy. Materiały, które publikujemy, przygotowujemy z myślą o ludziach ciekawych świata i tych, którzy potrzebują zachęty do poznawania nowych zagadnień, zabawnej treści edukacyjnej, czy też rzetelnej wiedzy naukowej.

Gdzie znaleźć materiały przygotowywane w ramach Zdalnego Experymentu? Autorzy projektu chcąc trafić do jak największej ilości odbiorców zadbali by był on szeroko dostępny. Zaglądać można zatem na:
Warto również skorzystać z wyszukania po hashtagu: #zdalnyexperyment

Projekt stanowi zamiennik regularnych działań Centrum, ale również rozszerzeniem jego oferty. W ramach Zdalnego Experymentu powstają materiały filmowe i graficzne z wielu dziedzin nauki. Edukatorzy wyjaśniają w nich skomplikowane zjawiska chemiczne, fizyczne i biologiczne. Nie brakuje także prostych eksperymentów i doświadczeń, które z powodzeniem można przeprowadzić w domowych warunkach. Edukatorzy stawiają zarówno na teorię jak i praktykę, stąd szeroki zestaw treści typu DIY, czyli „zrób to sam”. W ramach nich możemy własnoręcznie stworzyć chemiczny wulkan, lampę lawę, a także domowy peeling do ciała czy ekologiczne środki czyszczące.

Niektóre treści układane są w cykle – w okresie świątecznym prezentowano naukowe podejście do jajka, a z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi zapowiedziano serię porad związanych z ochroną środowiska.


Z okazji Wielkanocy przygotowano serię Zdalnych Experymentów, których motywem przewodnim były jajka.

– Tematyka treści tworzonych w ramach Zdalnego Experymentu jest bardzo szeroka, ponieważ kierujemy materiały zarówno do dzieci, jak i rodziców. Staramy się robić to, co wykonujemy na co dzień, czyli pokazać, jak pasjonująca jest nauka, i że warto się nią zainteresować – mówi Marta Trzeciak, specjalista w dziale Wydarzeń i Programów Naukowych w Centrum Nauki EXPERYMENT – Naszym priorytetem jest zawsze rzetelność i merytoryka, dlatego przed każdym materiałem zapoznajemy się z publikacjami naukowymi na dany temat. Kiedy już mamy bazę, to staramy się ubrać tę wiedzę w chwytliwą i ciekawą formę – dodaje.

Jak deklaruje Centrum – choć projekt powstał jako reakcja na zamknięcie placówki na czas epidemii, to jego działania będą towarzyszył gościom Experymentu również w kolejnych miesiącach.



Źródło: PPNT Gdynia

  • ikonaOpublikowano: 22.04.2020 12:21
  • ikona

    Autor: Paweł Kukla (p.kukla@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 22.04.2020 13:28
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona