1332 (1032) 2018-08-17 - 2018-08-30

Nowe rekordy Enea IRONMAN 70.3 Gdynia

Szósta edycja międzynarodowego święta triathlonu za nami! Z dystansem IRONMAN 70.3 zmierzyło się ponad dwa tysiące zawodników z całego świata. Kibice zgromadzeni w Gdyni byli świadkami wielkich emocji. Faworyci bili rekordy, a wszyscy walczyli o każdą sekundę.

Równo o godz. 8.00 do wody weszli zawodnicy PRO – najpierw mężczyźni. Wśród nich faworyci całych zawodów: Timothy O’Donnell (USA) oraz Nils Frommhold (Niemcy). Tuż po nich – niemal dwieście pięćdziesiąt kobiet, na czele z Mirindą Carfrae (Australia) i Danielą Ryf (Szwajcaria).
Pierwszy w strefie zmian, zgodnie z oczekiwaniami, pojawił się Timothy O’Donnell. Przepłynięcie odcinka 1900 metrów zajęło mu 23 minuty i 2 sekundy. Jako drugi z wody wyszedł zawodnik z Niemiec, ze stratą zaledwie siedmiu sekund do lidera. Trzeci na rower wsiał Sven Strijk, reprezentant Holandii. Wśród kobiet od początku dominowała Daniela Ryf, trzykrotna Mistrzyni Świata. Po pierwszym etapie jej czas wynosił 24 minuty 35 sekund. Druga, ze stratą ponad dwóch minut, fragment wodny ukończyła reprezentantka Polski Ewa Budgoł, a trzecia Mikaele Persson (00:26:41).
Trasę rowerową najszybciej przejechał popularny T.O. oraz Daniela Ryf, która przez cały wyścig utrzymywała się w okolicach siódmego miejsca w kwalifikacji ogólnej. Na odcinku kolarskim wypracowała przewagę ponad osiemnastu minut, której nie oddała już do końca wyścigu.
Nagła ulewa zaskoczyła zawodników na trasie. Nie pokrzyżowała jednak planów Timothy O’Donnell, który z przewagą ponad pięciu minut nad drugim zawodnikiem wbiegł na metę usytuowaną na Plaży Miejskiej, ustanawiając nowy rekord trasy – 03:47:40. Nils Frommhold, triumfator z 2015 roku, tym pokonał cały dystans z czasem 03:52:57. Trzeci był reprezentant Niemiec Markus Liebelt (03:53:27).
To nie jedyny wyjątkowy wynik, jakiego Gdynia była tego dnia świadkiem. Absolutnie dominująca od startu do mety Daniela Ryf ustanowiła nowy rekord kobiet na dystansie polskich zawodów IRONMAN 70.3! Z czasem 03:57:54 zawodniczka ze Szwajcarii była siódma w ostatecznym rozstrzygnięciu. Na drugą kobietę na mecie trzeba było czekać ponad 20 minut. Mirinda Carfrae, powracająca do startów po urodzeniu córki, ukończyła wyścig z wynikiem 04:20:46. Ewa Komander (04:25:40) była trzecią kobietą na mecie i tym samym wywalczyła tytuł Mistrzyni Polski na długim dystansie.
Mistrzem Polski został Tomasz Brembor (04:00:01), który w końcowym rozrachunku zajął dziewiąte miejsce.
Szósta odsłona Enea IRONMAN 70.3 Gdynia przeszła do historii. Po raz kolejny poprawione zostały rekordy: czasowe, liczby uczestników zagranicznych oraz zawodników PRO. Podczas trzech dni rywalizacji na kilku dystansach wystartowało niemal cztery tysiące sportowców z ponad pięćdziesięciu krajów. Triathloniści pływali w Zatoce Gdańskiej, pokonali trasę kolarską prowadzącą ulicami Gdyni i Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego oraz biegową wiodącą przez centrum i bulwar Nadmorski. Kolejny raz z triathlonem w Gdyni spotkamy się za rok.