1391 (1091) 2019-12-13 - 2019-12-19

Gdynia podejmuje walkę z cukrzycą

Osoby aktywne zawodowo często prowadzą niezdrowy tryb życia, który sprzyja zapadalności na choroby cywilizacyjne. Jedną z najczęściej występujących jest cukrzyca typu 2. 9 grudnia w Urzędzie Miasta Gdyni podpisano umowę dotyczącą projektu pn.: „Program profilaktyki cukrzycy typu 2 na terenie powiatów: gdyńskiego, wejherowskiego i puckiego”.
Gdynia jest liderem projektu, który swoim działaniem obejmie także mieszkańców powiatów puckiego i wejherowskiego. Łącznie w programie planowany jest udział 8000 uczestników. Poza spełnieniem warunku dotyczącego odpowiedniego wieku (35-64 lata – te osoby znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka), do programu będą mogły przystąpić osoby, które dotychczas nie były leczone z powodu cukrzycy typu 2, w ciągu ostatniego roku nie wykonywały badań przesiewowych w kierunku cukrzycy OGTT (z ang. Oral Glucose Tolerance Test) i w ankiecie Findrisk uzyskały 12 i więcej punktów (osoby powyżej 45 r. ż. zostaną zakwalifikowane do programu bez względu na wynik ankiety).

Podczas uroczystości sygnatariuszami umowy byli Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, Gabriela Lisius, starosta powiatu wejherowskiego oraz Joanna Barańska, przedstawiciel Wojskowej Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej, czyli podmiotu leczniczego. Podpisywany dokument dotyczy pierwszego etapu wdrożenia realizacji projektu na rok 2020.
Wczesne zdiagnozowanie stanu przedcukrzycowego oraz właściwe leczenie pomagają wydłużyć życie pacjentów, a tym samym ich aktywność na rynku pracy. Nieznajomość powikłań związanych z cukrzycą sprawia, że badania profilaktyczne są często bagatelizowane. Projekt ma na celu wsparcie uczestników w zakresie badań profilaktycznych i niezbędnej edukacji zdrowotnej na temat zachorowalności na cukrzycę typu 2.
W czasie trwania projektu uczestnicy będą mogli liczyć na pomoc w postaci badań OGTT, konsultacji medycznych (wstępnych i końcowych) oraz indywidualnych konsultacji ze specjalistami z zakresu dietetyki i fizjoterapii. Osoby biorące udział w programie będą miały szansę poszerzyć swoją wiedzę na temat cukrzycy typu 2 dzięki zajęciom edukacyjnym z wykorzystaniem systemu elektronicznego – prowadzone będą e-learningowe szkolenia. Uczestnicy dowiedzą się, jak dbać o swoje zdrowie czy zmienić nawyki żywieniowe. Program kierowany jest do osób aktywnych zawodowo, dlatego terminy spotkań są przewidziane również na godziny popołudniowe i weekendy.
Partnerem w projekcie jest Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska SP ZOZ w Gdyni, w której przeprowadzane będą wstępne i końcowe konsultacje z lekarzami i pielęgniarkami.
Wartość realizacji programu wynosi ponad 3,5 mln zł. Projekt realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 (Oś Priorytetowa 5 Zatrudnienie; Działanie 5.4. Zdrowie na rynku pracy; Poddziałanie 5.4.1. Zdrowie na rynku pracy – mechanizm ZIT).

ikona