1517 (1217) 2022-11-25 - 2022-12-01

Projekt budżetu 2023: oszczędnie w dobie kryzysu

Projekt budżetu jest już gotowy i wkrótce radni zadecydują o jego dalszym losie. To będzie rok pod znakiem wysokiej inflacji i rosnących w szybkim tempie podstawowych kosztów. Nie obejdzie się bez oszczędności, które są wymuszone przybierającym na sile kryzysem gospodarczym i spadającymi dochodami – w tym przede wszystkim mniejszymi wpływami z podatku dochodowego.


budżet 2023 1
W toku trudnych prac nad projektem, ostatecznie zrównoważono budżet Gdyni na 2023 rok na poziomie 2 mld 151 mln 947 tys. 938 złotych. To wprawdzie więcej, niż zakładał pierwotny plan budżetu na bieżący, 2022 rok (1,98 mld), ale są poważne powody do niepokoju: prognozowane niższe dochody samorządu przy jednoczesnym wysokim, dwucyfrowym wskaźniku inflacji. Gdy wszystko wokół drożeje, Gdynia po stronie wszystkich wpływów w przyszłym roku ma zanotować 1 mld 856 mln 642 tys. 11 złotych, czyli o niemal 126 milionów złotych mniej niż w tym roku.
Wykres obrazujący gdyński budżet
W dużej mierze to kolejny wyniszczający efekt zmian podatkowych, które wprowadził tak zwany „Polski Ład” - w uproszczeniu, najbardziej znaczącą wyrwę w dochodach Gdyni powoduje mniejszy wpływ z podatku dochodowego. W przyszłym roku pieniędzy z samego PIT odprowadzanego przez gdynian wpłynie do miejskiej kasy o 57,7 mln złotych mniej.
Ograniczamy wydatki, by podołać kryzysowi
Wykres obrazujący gdyński budżet
To oznacza jedno: konieczność oszczędności. Aby pokryć najważniejsze (i regularnie rosnące) koszty funkcjonowania publicznych usług, trzeba szukać rozsądnych cięć, nie ograniczając przy tym znacząco możliwości rozwoju. Po przeanalizowaniu wszystkich możliwości, ostatecznie miejskie wydatki na 2023 rok zaplanowano na poziomie 2 mld 58 mln 784 tys. 96 złotych.
To mniej o około 5,4% w stosunku do wydatków z bieżącego roku budżetowego, zatem w praktyce – biorąc pod uwagę trudną sytuację gospodarczą i wysoką inflację – postawiono na znaczące ograniczenie kosztów. Spadnie więc poziom bieżących wydatków (o 7,1%), ale przy tym zwiększy się kwota zarezerwowana na wydatki majątkowe, czyli inwestycje (o 3,4%), aby nadal, pomimo kryzysu rozwijać usługi publiczne.
Wykres obrazujący gdyński budżet
Które obszary pochłoną w najbliższym roku najwięcej środków? Nadal największym gdyńskim wydatkiem pozostaje edukacja, której funkcjonowanie to niemal 35% wszystkich bieżących wydatków (oraz 29% wydatków ogółem). Dalej wśród bieżących wydatków znajdują się koszty utrzymania opieki społecznej i rodzin (12,9%) oraz transportu i łączności (12,7%), a za nimi – działania związane z gospodarką komunalną i ochroną środowiska (9,7%). Około 7,6% to natomiast wydatki bieżące na administrację publiczną. Planowanie wydatków samorządu w obecnej sytuacji to nie lada wyzwanie – wspomniane wskaźniki inflacyjne sugerują już kilkunastoprocentowy wzrost cen, a niektóre z nich, jak ceny energii elektrycznej czy paliw sięgają rekordowych stawek. Skutki są takie, że rażąco rosną m.in. koszty utrzymania komunikacji miejskiej, do której tylko w przyszłym roku będzie trzeba dołożyć dodatkowych kilkanaście milionów złotych.
Na wysokim poziomie pozostają też stopy procentowe (jako jedna z metod walki z inflacją), przez co drożeje obsługa zadłużenia – w przypadku Gdyni wcześniej zaciągniętych zobowiązań na rzecz realizowanych inwestycji i projektów. W projekcie przyszłorocznego budżetu obsługa długu będzie o niemal 56% droższa i pochłonie dodatkowych 27,6 mln złotych.
Kontynuujemy inwestycje, ruszają nowe projekty
Wykres obrazujący gdyński budżet

Na wydatki majątkowe samorząd planuje przeznaczyć w 2023 roku ponad 353 mln złotych. Najsilniej zostanie zasilony budżet na inwestycje w transport i łączność – o ponad 25% więcej niż w tym roku. Z tego na rozwój komunikacji miejskiej zostanie przeznaczonych około 18,5 mln złotych, a ponad 217,7 mln złotych – na inwestycje w infrastrukturę drogową. Rozwiną się też gdyńskie obiekty sportowe, bo na ten cel wydzielono blisko 28 mln złotych.
Przyszły rok to przede wszystkim kontynuacja dużych projektów i ich zabezpieczenie w planie finansowym oraz rozpoczęcie nowych inwestycji, w tym między innymi:
  • kolejne etapy prac na budowie Węzła Karwiny;
  • środki na budowę wiaduktu drogowego w ciągu ul. Puckiej;
  • rozbudowa ul. Chwarznieńskiej (dzielnica Witomino);
  • budowa buspasa w ul. Chwarznieńskiej;
  • przebudowa fragmentu ul. Unruga;
  • dalszy etap prac przy przebudowie ul. Starowiejskiej i ul. Abrahama;
  • trzeci etap Parku Centralnego;
  • kolejne działania w ramach gdyńskiej rewitalizacji w dzielnicach Witomino-Radiostacja i Oksywie;
  • modernizacja energetyczna miejskich budynków użyteczności publicznej.

ikona