1428 (1028) 2020-10-23 - 2020-10-29

Rekordy podczas MŚ w półmaratonie w Gdyni

Bieg elity kobiet i mężczyzn podczas Mistrzostw Świata w Półmaratonie Gdynia 2020 dostarczył ogromnych emocji. Wśród pań, bijąc rekord świata, zwyciężyła Peres Jepchirchir z Kenii. Najlepszy z panów niespodziewanie był Ugandyjczyk Jacob Kiplimo. Rekord Polski ustanowił z kolei Krystian Zalewski.
Rekordowy rezultat Peres Jepchirchir wyniósł 1.05:16. Choć mówiło się, że gdyńskie pętle nie będą służyły biciu rekordów (choćby ze względu na podbiegi), Kenijka pobiegła po mistrzowsku. Drugie miejsce i medal srebrny wywalczyła Niemka Melat Yisak Kejeta, ustanawiając nowy rekord Europy, który od dzisiaj wynosi 1.05:18. Trzecia była Etiopka Yalemzerf Yehualaw z czasem 1.05:19.
Po raz trzeci Yehualaw poprowadziła Etiopię do złota w rywalizacji drużynowej. Na tytuł mistrzowski zapracowały również Yimere z czasem 1:05:39, plasując się na miejscu czwartym oraz Yeshaneh 1:05:41, która ukończyła bieg na miejscu piątym, co dało im najszybszy łączny czas 3:16:39, bijąc również rekord mistrzostw. Drużyna Kenii zdobyła srebro 3:18:10, podczas gdy Niemki wywalczyły brąz 3:28:42.
To były historyczne zawody, pierwsze sześć kobiet ukończyło bieg poniżej 66 minut, a pierwsza dziewiątka w czasie krótszym niż 67 minut.
Wśród panów również nie brakowało historycznych osiągów. Po raz pierwszy w 28-letniej historii imprezy, na najwyższym stopniu podium stanął ugandyjski zawodnik, chociaż przed biegiem nie był wymieniany w gronie faworytów. To właśnie Jacob Kiplimo, a nie święcący ostatnio triumfy jego rodak Joshua Cheptegei, okazał się najlepszy. Dla 19-latka to pierwszy taki międzynarodowy sukces w seniorskiej karierze.
Kiplimo przeciął linię mety z czasem 58:49, ustanawiając nowy rekord mistrzostw świata. Tuż za nim, z czasem 58:54, na metę wbiegł Kibiwott Kandie (Kenia), a podium uzupełnił Etiopczyk Amedework Walelegn (59:08).
Drużynowo górą byli Kenijczyczy. Do tego triumfu ekipę poprowadził srebrny medalista Kibiwott Kandie. Wyniki Leonarda Barsotona (59:34) i Benarda Kimeliego (59:42) dały im łączny czas 2:58:10. Srebro wywalczyła Etiopia z czasem 2:58:25, a na trzecim miejscu stanęła reprezentacja Ugandy – 2:58:39. Wszystkie trzy wyniki drużynowe są lepsze od poprzedniego rekordu mistrzostw.
Mały w perspektywnie całej imprezy, lecz dla naszego kraju i indywidualnie ogromny sukces osiągnął Krystian Zalewski. Reprezentant biało-czerwonych w Gdyni ustanowił bowiem rekord Polski w półmaratonie, do mety dobiegając w czasie 1.01:32.