1517 (1217) 2022-11-25 - 2022-12-01

Strażacy ostrzegają przed czadem

Gdy na dworze robi się chłodniej, wzrasta ryzyko zaczadzenia i powstawania pożarów. Niepozorna czujka może uratować zdrowie i życie.


Sezon grzewczy w Polsce rozpoczął się 1 października i potrwa do 31 marca 2023 roku. To czas, kiedy intensywnie urządzenia grzewcze, elektryczne i gazowe są intensywnie eksploatowane. Niestety, sezon grzewczy co roku zbiera też tragiczne żniwo. Tylko w październiku br. kilka osób straciło życie w wyniku zatrucia tlenkiem węgla.
Dlatego Państwowa Straż Pożarna co roku prowadzi ogólnopolską kampanię edukacyjno-informacyjną „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”. Najważniejszym celem kampanii jest zmniejszenie liczby ofiar pożarów i zatruć tlenkiem węgla w mieszkaniach oraz domach jednorodzinnych. Strażacy chcą uświadomić ludziom, jakie są korzyści zamontowania i właściwej eksploatacji czujek dymu i tlenku węgla w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych, a także przypomnieć właścicielom i zarządcom budynków o okresowych przeglądach i czyszczeniu przewodów kominowych i sprawdzaniu instalacji wentylacyjnej.
Ogień czy dym można zobaczyć lub poczuć i od razu zareagować, ale czad jest podstępny. To silnie trujący gaz – niewidoczny, bezwonny i bez smaku. Powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne własności toksyczne, jest lżejszy od powietrza, co powoduje, że gromadzi się głównie pod sufitem. Główną przyczyną zatruć tlenkiem węgla w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych. Może ona wynikać z: nieszczelności, braku konserwacji, w tym czyszczenia, wad konstrukcyjnych, niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe.
Właściciele mieszkań i domów muszą pamiętać o tym, by: systematycznie czyścić, sprawdzać szczelność i wykonywać przeglądy techniczne przewodów kominowych, użytkować tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta, nie zasłaniać i nie przykrywać urządzeń grzewczych, nie zaklejać i nie zasłaniać kratek wentylacyjnych, a w przypadku wymiany okien na nowe – należy sprawdzić poprawność działania wentylacji.
Instalacja w domach i mieszkaniach czujek dymu i tlenku węgla może zatem uratować czyjeś życie. Takie urządzenia dostępne w większości marketów budowanych czy sklepach ze sprzętem RTV.
Warto pamiętać, by dbać o utrzymanie prawidłowego stanu technicznego czujek dymu i tlenku węgla. Chodzi m.in. o wymianę baterii. Uwaga! W razie potrzeby strażacy pomagają osobom starszym w zamontowaniu czujki lub wymianie baterii w urządzeniu.

ikona