1431 (1031) 2020-11-20 - 2020-11-26

Zimowe wsparcie osób bezdomnych

Koordynacją wszelkich spraw związanych z pomocą osobom bezdomnym na terenie Gdyni zajmuje się Centrum Reintegracji i Interwencji Mieszkaniowej MOPS Gdynia. Osoby zgłaszające się do Centrum mają możliwość otrzymania kompleksowej pomocy m.in.: schronienia, posiłku, zasiłku celowego, porady prawnika. Mają także możliwość uczestnictwa w programach dających szansę wyjścia z bezdomności.

Centrum mieści się przy ul. Zygmunta Działowskiego 11 i jest czynne w godz. 7.45-15.45 od poniedziałku do piątku.
Kontakt:
tell. 58 662 00 11
mail: bezdomnosc@mopsgdynia.pl
Mieszkańcy mogą zgłaszać obecność osób bezdomnych i potrzebujących pomocy nie tylko Centrum. Sygnały przyjmują również:
- Miejskie Centrum Powiadamiania Ratunkowego - 112
- Straż Miejska - 986
- Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego - 987
Gdynia dysponuje 1 schroniskiem dla osób bezdomnych oraz Noclegownią i Ogrzewalnią. Poza tym MOPS podpisał umowę z 9 schroniskami na terenie Trójmiasta i poza nim, do których w razie potrzeby kierowane są osoby bezdomne.

Placówki na terenie Gdyni:
- Stowarzyszenie Alter Ego – Schronisko dla rodzin, ul. Leszczynki 153, (Tel. 58 713-57-44) – ok. 40 miejsc - kilkuosobowe pokoje, łazienki, stołówka. Prowadzi je organizacja pozarządowa. Zapewnia całodobowy nocleg, wyżywienie, w miarę potrzeby środki czystości, odzież. Wymagane skierowanie wydane przez Centrum Reintegracji i Interwencji Mieszkaniowej (CRiIM).
- Stowarzyszenie Alter Ego – Noclegownia i Ogrzewalnia, ul. Janka Wiśniewskiego 24, (tel. 58 776 20 01) – 50 miejsc w Noclegowani i 14 miejsc w Ogrzewalni - prowadzone przez organizację pozarządową. Zapewnia interwencyjny nocleg, posiłek, możliwość kąpieli, w miarę potrzeb środki czystości, odzież.
Wszystkie schroniska współpracujące z MOPS w Gdyni w obecnej sytuacji pandemii pracują w trybie pełnego bezpieczeństwa sanitarnego. Wyposażone są w niezbędne środki dezynfekcyjne, maseczki, rękawice, płyny. Mierzona jest temperatura i monitorowana sytuacja zdrowotna mieszkańców.
Schroniska indywidulanie określiły warunki i możliwości ewentualnego opuszczenia placówki. Obecnie w związku z ogłoszeniem w całej Polsce „strefy czerwonej” wydane zostały zakazy opuszczania schronisk.
Każdorazowe przyjęcie do placówki następuje po indywidualnej konsultacji z pracownikiem CRiIM i określeniu środków zapobiegawczych tzn. 10 dniowej izolacji lub negatywnego testu na obecność koronawirusa.
Podsumowując Gdynia dysponuje 104 miejscami dla osób bezdomnych a łącznie z miejscami objętymi umowami MOPS jest ich 299.
W okresie niskich temperatur organizowane będą (o ile sytuacja epidemiczna na to pozwoli) wspólne patrole pracowników MOPS Gdynia (streetworkerów) wraz ze Strażą Miejską i Policją. Ich intensywność uzależniona będzie od warunków atmosferycznych (tzn. w sytuacji utrzymujących się przez dłuższy czas niskich temperatur patrole odbywały się nawet codziennie).
W połowie listopada 2020 r. planowane jest spotkanie online służb, instytucji oraz organizacji zaangażowanych we wsparcie osób bezdomnych na terenie Gdyni.

ikona