Księga Gdynian

Jubileuszowa Księga Gdynian

Księga i wystawa w Muzeum Miasta Gdyni; fot. Grzegorz SkwarlińskiKsięga powstała w 2001 roku, z okazji 75-lecia nadania Gdyni praw miejskich. Prezydent Wojciech Szczurek przekazał ją podczas VII Spotkania Rodów Gdyńskich na ręce Dagmary Płaza-Opackiej, dyrektor Muzeum Miasta Gdyni.

Jubileuszowa Księga Gdynian to ponad 300 opowieści, drzewa genealogiczne, dyskietki i kasety z głosami przodków oraz fotografie sprzed lat. Wspomnienia pisały dzieci, wnuki i prawnuki ludzi, którzy w latach międzywojennych lub tuż po wojnie przybyli do Gdyni i tu pozostali. Gdyńskie rody to nie tylko ludzie, którzy mieszkali w kaszubskiej wiosce z dziada pradziada, ale i ci, którzy przyjechali nad morze po zakończeniu wojny i odbudowywali miasto.

Wśród autorów wspomnień przeważają seniorzy, ale nie zabrakło też kart pisanych przez najmłodsze pokolenie. Jubileuszowa Księga Gdynian to dowód, iż stanowimy jedną, wielką, zakochaną w swoim mieście rodzinę. Żadne chyba miasto w Polsce nie może się pochwalić taką Księgą.

fot. Grzegorz Skwarliński