Przystań Gdynia

Dobroho ranku, bonjour i hello w Domach Sąsiedzkich

Program zajęć w Domach Sąsiedzkich dostępny jest na stronie www.przystan.gdynia.pl //mat. Laboratorium Innowacji Społecznych

Program zajęć w Domach Sąsiedzkich dostępny jest na stronie www.przystan.gdynia.pl //mat. Laboratorium Innowacji Społecznych

Drzwi Domów Sąsiedzkich w Przystaniach są szeroko otwarte na wszystkich, którzy mają czas i ochotę dołączyć. Bezpłatne spotkania i warsztaty, możliwość prowadzenia własnych zajęć czy m.in. otwarta kuchnia czekają na mieszkańców i mieszkanki. Także tych, którzy do Gdyni przyjechali z innych krajów. Stąd oferta zajęć i spotkań międzykulturowych stale się powiększa. 

Aktualnie w centrach sąsiedzkich funkcjonują trzy Domy Sąsiedzkie – w Przystani Lipowa 15 (Wielki Kack), Przystani Śmidowicza 49 (Oksywie) oraz Przystani Opata Hackiego 33 (Chylonia). Kolejne są w organizacji i będą otwierane w kolejnych miesiącach. To Domy Sąsiedzkie w Przystani Chylońska 237 (Cisowa), Przystani Widna 2A (Witomino), Przystani Łowicka 51 (Mały Kack), Przystani Chabrowa 43 (Pustki Cisowskie-Demptowo) oraz Przystani Wiczlińska 50A (Wiczlino).
-  Domy Sąsiedzkie powstały z przekonania, że lokalna aktywność i zaangażowani sąsiedzi to klucz do rozwoju miasta. To przecież mieszkańcy i mieszkanki wiedzą najlepiej, czego potrzebują w swoim najbliższym otoczeniu i co sprawdza się dobrze. I dotyczy to wszystkich gdynian i gdynianek bez wyjątku, bez względu na pochodzenie. Zdajemy sobie także sprawę, że aklimatyzacja w nowym kraju może być trudna, dlatego w Domach Sąsiedzkich rozwijana jest oferta międzykulturowa oraz włączająca cudzoziemców, którzy zdecydowali się zamieszkać w Gdyni – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.
Jedną z pierwszych takich inicjatyw są zajęcia język polski jako obcy. W Domach Sąsiedzkich aktualnie prowadzonych jest pięć takich grup: dwie skupione wokół nauki alfabetu, jedna dla osób nieco bardziej zaawansowanych, jedna przygotowująca do egzaminu na poziomie B1 oraz jedna dla osób tzw. anglojęzycznych (w tej ostatniej zagadnienia gramatyczne początkowo tłumaczone są po angielsku). Zajęcia językowe prowadzone są przez profesjonalną lektorkę języka polskiego jako obcego, która uczy wszystkich sprawności oraz poszerza wiedzę uczniów o zagadnienia związane z polską kulturą, polskich tradycjami itp.

Co więcej, regularnie odbywają się także konwersacje po angielsku.

W Domach Sąsiedzkich nie brakuje także spotkań okolicznościowych oraz cyklicznych warsztatów, prowadzonych przez sąsiadów niepolskojęzycznych. W październiku odbyło się m.in. ognisko międzykulturowe na Checzy, podczas którego odbyły się: pokaz tańca z ogniem, wspólne śpiewanie oraz możliwość sąsiedzkiej integracji. Z kolei już w najbliższych tygodniach odbędą się m.in. spotkanie andrzejkowe, wspólne śpiewanie kolęd w różnych językach oraz rozmowy o popkulturze dla młodzieży, także w różnych językach. W planach jest także organizacja zajęć plastycznych w różnych językach, prowadzone przez jedną z uczennic.

Na stałe w kalendarz Przystani wpisały się zajęcia prowadzone przez sąsiadów, którzy do Gdyni przybyli z innych krajów, a w których udział mogą wziąć wszyscy zainteresowani. To m.in. joga po rosyjsku, spotkania grupy filozoficzno-literackiej po angielsku, warsztaty latino solo oraz fitness.

Młodzież może także publikować swoje teksty na łamach „Klawego Kuriera”, w różnych językach. Regularnie odbywają się także spotkania zapoznawcze po rosyjsku, w ramach którego sąsiedzi mogą się spotkać, poznać i porozmawiać.  
- Przystanie to miejsca bardzo przyjazne i otwarte na wszystkie osoby, które chcą się zaangażować w działalność Domów Sąsiedzkich. Regularnie odwiedzają nas sąsiedzi, którzy do Gdyni przybyli z Ukrainy, Białorusi, a także Indii, Filipin, Francji, Stanów Zjednoczonych oraz Iranu, ale też dużo naszych polskich sąsiadów mówi w języku angielskim, więc jest z kim się zapoznać. Warto też dołączyć do spotkań programowych. Co ważne, wszystkie zajęcia są bezpłatne. Do Domu Sąsiedzkiego można wpaść także bez okazji, np. spotkać się i porozmawiać przy herbacie lub razem coś ugotować, bo korzystanie z sąsiedzkiej kuchni także jest bezpłatne – zachęca Izabela Rutkowska, specjalistka ds. integracji międzykulturowej w Laboratorium Innowacji Społecznych.
Osoby zainteresowane udziałem w zajęciach mogą śledzić stronę internetową www.przystan.gdynia.pl lub profil Facebook Przystań Gdynia. Sieć centrów sąsiedzkich – tam dostępne są wszystkie aktualne informacje. Chętni poprowadzeniem własnych zajęć mogą skontaktować się z Izabelą Rutkowską mailem: i.rutkowska@lis.gdynia.pl.

  • ikonaOpublikowano: 25.11.2021 11:42
  • ikona

    Autor: Ksenia Pisera (k.pisera@lis.gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 08.12.2021 10:22
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona