Przystań Gdynia

Przystań będzie integrować mieszkańców

Przystań będzie integrować mieszkańców // mat.prasowe

Przystań będzie integrować mieszkańców // mat.prasowe

W dzielnicach Gdyni powstanie sieć placówek nastawionych na szeroką integrację mieszkańców. Będą to miejsca sąsiedzkich spotkań, oferujące różnorodne usługi – kulturalne, sportowe, opiekuńcze, a nawet medyczne, w zależności od potrzeb w danej dzielnicy. Organizacja pierwszej z nich – Przystani Morskiej, już się rozpoczęła.

– Celem naszego działania jest wspieranie rozwoju społeczności dzielnic na różnych płaszczyznach, angażowanie mieszkańców w każdym wieku w różnorodne tematycznie inicjatywy – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni.

Przystań – taką wspólną nazwę nosić będą tworzone placówki. W najbliższym czasie powstaną cztery takie ośrodki: Przystań Morska, Przystań Chylonia i Przystań Oksywie jeszcze w 2018 roku oraz Przystań Witomino w 2019 roku. Szacowany koszt utworzenia placówek to około 22 mln zł.

Organizacja Przystani Morskiej już się rozpoczęła. W dzielnicy Cisowa, jak nazwa wskazuje przy ul. Morskiej w budynku po Zespole Szkól Ekologicznych (ul. Chylońska 237) działa już przedszkole, a na początku roku planowane jest otwarcie żłobka, natomiast na wiosnę części sportowej. Oprócz tego w Przystani Morskiej znajdzie się przychodnia (planowane otwarcie w maju 2018 roku), mediateka oraz centrum opiekuńcze (sierpień 2018).

W żłobku Przystani Morskiej znajdzie się miejsce dla 80 dzieci z podziałem na trzy grupy wiekowe. Na dostosowanie części budynku na potrzeby placówki miasto przeznaczyło 2 miliony złotych. Na finansowanie placówki, które wynosić będzie 2 mln 300 tys. złotych Gdynia otrzymała wsparcie w wysokości 800 tysięcy złotych z ministerialnego programu Maluch. Nazwa żłobka została wybrana w facebookowym plebiscycie. Spośród nazw Konwalia, Stokrotka i Koniczynka najwięcej głosów zgromadziła ta ostatnia.

Również sami mieszkańcy decydowali, z jakich gabinetów chcą korzystać w ramach przychodni zdrowia Przystani Morskiej. Chcą by przyjmował internista i pediatra, a także by znalazł się w placówce gabinet zabiegowy.

W części sportowej odbywać się będą m.in. zajęcia Gdyńskiego Poruszenia. Mieszkańcy będą mogli zagrać też w siatkówkę czy koszykówkę albo poćwiczyć na siłowni. Siatka zajęć ma być dostosowana do potrzeb i zainteresowań w różnych przedziałach wiekowych.

Z częścią sportową sąsiadować będzie mediateka z księgozbiorem 17 tysięcy woluminów. Ma ona stać się kulturalnym ośrodkiem dzielnicy, miejscem spotkań sąsiadów, otwartym na inicjatywy mieszkańców.

– Współczesna biblioteka to miejsce działania w zakresie animowania kultury i animowania życia społecznego, to miejsce książki, wiedzy i informacji, nowych technologii oraz nowych mediów. To wreszcie miejsce aktywizacji społeczności lokalnej, rozbudzania zainteresowań, pokazywania nowych, alternatywnych metod spędzania wolnego czasu, wykorzystywania potencjału i zaspakajania potrzeb samorealizacji społeczności, aby mogła ona rozwijać swoje kompetencje kulturowe, także wokół książki – dodaje Natalia Gromow, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni.

Kolejne ośrodki integrujące mieszkańców znajdować się będą: Przystań Oksywie – w budynku dawnego Zespołu Szkół Rzemiosła i Handlu przy ul. Śmidowicza 49, Przystań Chylonia – w przebudowanym budynku przy ul. Opata Hackiego 33 i Przystań Witomino w nowym budynku u zbiegu ul. Chwarznieńskiej i Rolniczej.
 

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 12.12.2017 15:07
  • ikona

    Autor: Marta Jaszczerska-Zawadzka (m.jaszczerska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 28.05.2018 13:29
  • ikonaZmodyfikował: Dorota Nelke
ikona

Zobacz także