Aktualności

Gdynia-ReAktywacja zaprasza na "Metafetę" na Witominie

Opis alternatywny uzytkownicy/a.dylejko@lis.gdynia.pl/metafeta.jpg
Czy życie w blokowisku to szczególna sytuacja egzystencjalna? Grupa teatralna Chór Dzielnicowy zaprasza na przedstawienie oparte na motywach powieści Salci Hałas „Pieczeń dla Amfy”, zdobywczyni tegorocznej Nagrody Literackiej Gdynia. Spektakl, będący częścią projektu Gdynia-ReAktywacja, odbędzie się już w sobotę, 7 października o godz. 17 w Osiedlowym Klubie Kultury SM BAŁTYK, przy ul. Narcyzowej 1 w Gdyni Witominie.
 
Grupę teatralną Chór Dzielnicowy, która zaprezentuje się w sobotę gdyńskiej publiczności, tworzą aktorki-seniorki z Witomina. – Nasze aktorki mają doświadczenie w pracy teatralnej, choć to dla nich pierwsze spotkanie z tekstem współczesnym – mówi Ewa Ignaczak, reżyser przedstawienia. – Wszystkie jednak doskonale odnalazły się w świecie przedstawionym w prozie Salci Hałas. W trakcie przygotowań do spektaklu opartego na performatywnym czytaniu fragmentów powieści aktorki  często konfrontowały swoje życiowe doświadczenie z losami bohaterów i odnajdywały wiele podobieństw.
 
Dobór tekstu nie był przypadkowy. Książkę „Pieczeń dla Amfy” reżyserka wybrała jeszcze zanim dzięki Nagrodzie Literackiej Gdynia, usłyszała o niej cała czytelnicza Polska. – Mimo, że Salcia Hałas opowiada o gdańskich blokowiskach, historie przedstawione w powieści mogłyby się rozgrywać w Gdyni – zauważa Ewa Ignaczak. – Blokowisko jest specyficznym środowiskiem, które wpisuje życia kolejnych pokoleń w pewien cykl i często tworzy smutną wspólnotę samotnych ludzi. Bohaterki spektaklu starają się jednak znaleźć w tej szarości trochę światła i szansę na rozwój.
 
„Metafeta” zostanie zaprezentowana tylko raz - w sobotę, 7 października o godz. 17 w Osiedlowym Klubie Kultury SM BAŁTYK, przy ul. Narcyzowej 1 w Gdyni Witominie. Wstęp jest bezpłatny.
 
Przedstawienie jest częścią projektu Gdynia-ReAktywacja i działań scenicznych podejmowanych z mieszkańcami przez reżyserów i aktorów Teatru Gdynia Główna. Trwa już nabór do kolejnego Chóru Dzielnicowego – tym razem w Chyloni. Do 16 października mogą zgłaszać się chętni do wzięcia udziału w spektaklu inspirowanym „Jolantą” Sylwii Chutnik. Reżyserem spektaklu będzie Ida Bocian z TGG. Więcej informacji na temat rekrutacji można znaleźć na stronie: www.teatrgdyniaglowna.pl
 
 
 
 
 
 
  • fot. Aleksander Trafas
  • fot. Aleksander Trafas
  • fot. Aleksander Trafas
  • fot. Aleksander Trafas
  • fot. Aleksander Trafas