Aktualności

Opowieści z Pekinu na scenie teatralnej

fot. Teatr Gdynia Główna
Jak wygląda zamknięty świat gdyńskiego Pekinu w opowieściach jego mieszkańców przetworzonych przez język i wyobraźnię pisarki Salci Hałas? Pokaże to spektakl „W dzień końca świata” Teatru Gdynia Główna – już w piątek, 10 listopada o 18.00 w Zespole Szkół Chłodniczych i Elektronicznych w Gdyni, przy ul Sambora 48. Wstęp wolny!
 
W tej historii pełno jest tajemniczych postaci przemykających nocą, wróżek i dzikich kotów. Jest i rozstępująca się ziemia zwiastująca tytułowy koniec świata – Nie brakuje tu nadprzyrodzonych zjawisk, ale one jedynie w metaforyczny sposób dotykają trudnych zmian, jakie zachodzą na rewitalizowanych terenach – mówi Ida Bocian, aktorka występująca w przedstawieniu. – Przedstawienie pokazuje jednak również wielkie przywiązanie mieszkańców do swojej dzielnicy
 
Spektakl powstał w oparciu o tekst przygotowany przez laureatkę tegorocznej Nagrody Literackiej Gdynia, Salcię Hałas. Pisarka przez kilka tygodni zbierała opowieści i rozmawiała o doświadczeniach osób zamieszkujących Wzgórze Orlicz-Dreszera. Z pewnością warto zobaczyć, co powstało z tego zderzenia ludzkich przeżyć i pisarskiej wrażliwości.
 
Działania Teatru Gdynia Główna w rewitalizowanych dzielnicach prowadzone są od kilku miesięcy w ramach akcji Gdynia ReAktywacja. W tym czasie prezentowane były przedstawienia z udziałem zarówno aktorów teatru, jak i samych mieszkańców. Można je było zobaczyć m.in. na Babich Dołach, Witominie, Meksyku oraz w siedzibie Teatru Gdynia Główna w podziemiach gdyńskiego Dworca PKP.
  • fot. materiały Teatr Gdynia Główna
  • fot. materiały Teatr Gdynia Główna