Aktualności

„przełaMarazm” na Witominie z teatrem Gdynia Główna

Spektakl Teatru Gdynia Główna
Co irytuje mieszkańców bloków na rewitalizowanych obszarach Witomina? Jak wygląda tam życie przeciętnego nastolatka? Teatr Gdynia Główna zaprasza na spektakl Teatru Forum, w którym widownia zmienia bieg wydarzeń i decyduje o losach bohaterów. Przedstawienie „przełaMarazm” odbędzie się 24 listopada o godz. 17 w Miejskim Klubie Seniora „Witomino” przy ul. Widnej 8. Wstęp wolny!
 
Zanim zaczęliśmy przygotować spektakl o Witominie, długo zastanawialiśmy się, co zadecydowało o włączeniu dzielnicy do programu rewitalizacji – mówi reżyser przedstawienia, Małgorzata Polakowska. – Z rozmów z osobami znającymi to miejsce wynikło, że ogromnym problemem jest niezaspokojenie potrzeb młodych mieszkańców.
 
Bohaterem spektaklu jest piętnastoletni Michał, który nie radzi sobie z rozpierającą go energią. – Spektakl jest próbą zrozumienia konfliktu pokoleń, który na Witominie jest szczególnie widoczny – wyjaśnia Małgorzata Polakowska. – Wiele osób starszych narzeka na zachowanie nastolatków, ale jednocześnie odbiera im szanse na wypełnienie czasu wolnego. Czasami nawet celowo zabiegając o likwidację placów zabaw! Z drugiej strony młodzież zaraziła się pewną biernością od dorosłych. Czy można znaleźć rozwiązanie? Nad tym zastanowimy się razem z publicznością.
 
W rolach bohaterów widzowie zobaczą mieszkańców Witomina oraz innych dzielnic Gdyni. Formuła Teatru Forum, którą przyjęli twórcy, zakłada bezpośredni udział w przedstawieniu całej publiczności.
 – Na początek widzowie poznają pewną historię – wyjaśnia Grzegorz Kujawiński z Teatru Gdynia Główna. – Potem swoimi wyborami mogą jednak zmieniać losy bohaterów. O tym, jak skończy się historia piętnastoletniego Michała, zdecyduje sama publiczność.
 
Spektakl jest prezentowany w ramach tegorocznej edycji projektu Gdynia ReAktywacja. Do tej pory przedstawienia Teatru Forum zrealizowano m.in. na osiedlach Pekin oraz Meksyk.
 
 
 
 
  • fot. Grzegorz Kujawiński
  • fot. Grzegorz Kujawiński
  • fot. Grzegorz Kujawiński