Aktualności

Zamenhofa w finale konkursu Modernizacja Roku

Osiedle Zamenhofa-Opata Hackiego przed i po rewitalizacji. Fot. Fot. źródło www.modernizacjaroku.org

Osiedle Zamenhofa-Opata Hackiego przed i po rewitalizacji. Fot. Fot. źródło www.modernizacjaroku.org

Wynikająca z wizji i potrzeb mieszkańców rewitalizacja osiedla Zamenhofa-Opata Hackiego wraz z Wielofunkcyjnym Centrum Sąsiedzkim Przystań Opata Hackiego 33 w Chyloni znalazła się w finale Ogólnopolskiego Konkursu Modernizacja Roku & Budowa XXI w.
 
Do finału dorocznego konkursu, którego trwa XXIV edycja, przeszło 71 obiektów. Uczestnicy konkursu - inwestorzy, wykonawcy i projektanci modernizacji z całego kraju walczą o prestiżową statuetkę i tytuł „Modernizacja Roku”. „Zamenhofa” startuje w kategorii „Rewitalizacja obszarów i zespołów urbanistycznych”.
 
Wprawdzie o zwycięstwie będzie decydowało jury, to internauci mogą również głosować na wybrane przez siebie inwestycje.
W naszej kategorii znalazło się jeszcze 5 innych rewitalizacji. Jak na razie z 49 głosami znajdujemy się na drugim miejscu za Strefą rekreacyjną na Skwerze im. Dra Henryka Jordana w Solcu Kujawskim, na którą do tej pory zagłosowało 402 internautów. Warto więc wesprzeć Chylonię w tej rywalizacji i zagłosować, zwłaszcza, że na głosujących czekają nagrody:
- 3 zaproszenia dla dwóch osób na Galę na Zamku Królewskim w Warszawie
- dwudniowy wyjazd na wizytacje obiektów z Jury Konkursu (nocleg, przejazd, wyżywienie)
- katalog pokonkursowy.
Głosować można do 03 sierpnia. Z jednego adresu IP komputera można oddać głos raz dziennie na jeden obiekt w każdej kategorii:
Rewitalizacja obszarów i zespołów urbanistycznych

Komisja Konkursowa ruszyła w Polskę

Komisja Konkursowa rozpoczęła wizytacje finałowych obiektów pod koniec czerwca. Kolejne realizacje odwiedza kilkuosobowa reprezentacja, inni jurorzy uczestniczą w wizytacji online. Wśród jurorów są przedstawiciele: Głównego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, Instytutu Badawczego Dróg i Mostów oraz 14 uczelni wyższych.
 
- Główna nagroda – tytuł „Modernizacja Roku” – jedna w każdej kategorii i wyróżnienie, są przyznawane przez jury konkursu i wręczane na Zamku Królewskim w Warszawie. Ogłoszenie wyników, wręczenie nagród i uroczysta gala odbędzie się 23 września – mówi Dyrektor Konkursu Robert Plewiński. - Wizytacje komisji konkursowej i jury już się rozpoczęły i będą trwały do połowy sierpnia. Komisja wizytuje wszystkie obiekty i w Gdyni też już była. Spotkali się z nią wiceprezydent Gdyni Michał Guć, przedstawiciele firm wykonawczej i projektowej oraz mieszkańcy.

Wizytacja Komisji Konkursowej na osiedlu Zamnhofa-Opata Hackiego. Fot. Modernizacja Roku 
Gospodarze pokazali najpierw na zdjęciach, jak wyglądało osiedle przed rewitalizacją i opowiedzieli o procesie włączania mieszkańców do projektowania osiedla. - To był wyróżnik tej inwestycji. Mieszkańcy odbyli szereg spotkań z wynajętym przez miasto projektantem. Przedstawiali architektowi swoje pomysły i oczekiwania jak powinno wyglądać osiedle. Komisji, taki sposób pracy ze społecznością lokalną bardzo się spodobał – opowiada Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. - Szczególnie ciekawy był spacer z jury po osiedlu. Do członków komisji podchodzili mieszkańcy, opowiadając jak bardzo zmieniło się ich osiedle i jak dobrze się tu obecnie mieszka. Wyglądało to jak zaplanowane, a w rzeczywistości było odzwierciedleniem zaangażowania mieszkańców w proces rewitalizacji i sprawy dzielnicy.

Jak zmieniło się osiedle

Podstawową kwestią, którą poruszali mieszkańcy przy projektowaniu rewitalizacji, była zmiana funkcjonalna w poruszaniu się po osiedlu.
Michał Guć: - Na osiedlu pomiędzy dwoma rzędami bloków biegł wyboisty, gliniano-piaszczysty trakt, który po deszczu zmieniał się w ciąg ogromnych kałuż, w których bawiły się dzieci. Pomiędzy nimi lawirowali przechodnie i samochody dojeżdżające na parkingi pod blokami. Z kolei kilka słonecznych dni przekształcało teren w „pustynię", z której wiatr podnosił i przewiewał między blokami tumany kurzu. Zmiana polegała na całkowitej zmianie organizacji ruchu. Dojazd na parkingi zapewniony został od strony bocznych ulic. Dzięki temu przestrzeń między blokami wyłączono z ruchu i klepisko zamieniono na przestrzeń rekreacyjną. – Są tam teraz place zabaw, ławki, mała architektura. To miejsce spotkań mieszkańców w każdym wieku - miejsce bardzo ważne, bo maleńskie mieszkania w blokach nie dają możliwości spotykania się w domach. Dziś z ochotą korzystają z nowourządzonego terenu oraz możliwości jakie daje Przystań - powstały w ramach rewitalizacji dom sąsiedzki – opowiada wiceprezydent Gdyni. - Kiedy pierwszy raz wszedłem na Zamenhofa kilkanaście lat temu, to tam była tam jedna rozwalona piaskownica i zardzewiała huśtawka. Dziś to Eldorado dla dzieciaków.
 
Jeśli podobają się Wam zmiany na chylońskim osiedlu, zagłosujcie na tę wyjątkową, bo powstałą z marzeń mieszkańców, rewitalizację:
Rewitalizacja osiedla Zamenhofa

  • ikonaOpublikowano: 13.07.2020 10:00
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 14.07.2020 10:55
  • ikonaZmodyfikował: Przemysław Kozłowski
ikona