Społeczeństwo

20 maja - parapetówka w Centrum Sąsiedzkim Lipowa 15

Centrum Sąsiedzkie Przystań Lipowa 15 mieści się na osiedlu Fikakowo
To zdecydowanie nie będzie zwykła parapetówka. W niedzielę, 20 maja, na ulice osiedla Fikakowo w Wielkim Kacku wyjdą cyrkowcy, zagrają bębniarze, a na uczestników wydarzenia czekać będzie masa warsztatów. Do udziału w atrakcjach przy ul. Lipowej 15 zaproszeni są wszyscy mieszkańcy dzielnic południowych Gdyni. Okazja jest wyjątkowa – niebawem rozpoczną się pierwsze zajęcia pod szyldem Centrum Sąsiedzkiego Przystań Lipowa 15.

- Niejednokrotnie w rozmowach z mieszkańcami Wielkiego Kacka słyszeliśmy, że brakuje w tej dzielnicy miejsca spotkań, a nawiązywanie znajomości z sąsiadami jest przez to utrudnione. Oczywiści, w okolicy funkcjonuje boisko, są też tradycyjne kawiarnie czy lokalne restauracyjki, ale to także nie są miejsca, w których goście – mieszkańcy – mogliby czuć się gospodarzami i realizować swoje pasje - mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. - Miejscem, które będzie to wszystko umożliwiać, jest Centrum Sąsiedzkie Przystań Lipowa 15.

Centrum Sąsiedzkie to przestrzeń przyjazna wszystkim, którzy szukają miejsca do rozwoju pasji, zainteresowań i zawierania znajomości.
- Stanowi uzupełnienie dotychczasowej miejskiej oferty zajęć i aktywizacji mieszkańców realizowanej w ramach programu "Szkoła Otwarta" czy w filiach Miejskiej Biblioteki Publiczej - podkreśla wiceprezydent Michał Guć. - Tworzona jest z myślą o tych osobach, które z różnych powodów nie mogą lub jeszcze nigdy nie przekonały się do włączenia się w tego typu działalność. Dla niektórych możliwość udziału w warsztatach, które współtworzą sami mieszkańcy, może być takim właśnie pierwszym krokiem. Bo w centrach sąsiedzkich stawiać będziemy mocny nacisk na zaangażowanie mieszkańców we współtworzenie formuły funkcjonowania. Mieszkańcy będą mogli sami organizować zajęcia dotyczące obszarów, które ich interesują, lub na przykład dzielić się z sąsiadami swoimi pasjami. Ponadto, wspólną ideą która przyświeca wszystkim gdyńskim Przystaniom jest aspekt „zadomowienia”. Chcemy by były to miejsca, które nie kojarzą się z miejską instytucją, by mieszkańcy czuli się w nich gospodarzami – trudno osiągnąć taki efekt w szkole. Dzięki takim inicjatywom wzrasta poczucie lokalnej tożsamości, mieszkańcy czują się i stają się bardziej odpowiedzialni za swoją okolicę. A to bardzo ważne z punktu widzenia rozwoju całego miasta. W niedzielę, 20 maja, w godz. 13.00 – 18.00 odbędzie się parapetówka przy ul. Lipowej 15. Tam – z inicjatywy gdyńskiego samorządu, miejskich instytucji oraz organizacji pozarządowych – powstaje miejsce, w którym mieszkańcy będą mogli realizować swoje pomysły, integrować się z sąsiadami, nawiązywać znajomości, rozwijać zainteresowania i odkrywać nowe pasje.

- Adaptacja wnętrz budynku przy ul. Lipowej 15 trwa już od wielu tygodni, a obecnie kończymy pierwszy etap. Pozwoli to uruchomić już część Przystani, która będzie miejscem otwartym na wszelkiego rodzaju aktywność mieszkańców – informuje Urszula Kokoszka z Laboratorium Innowacji Społecznych (LIS), koordynatorka działań w Przystani Lipowa 15. – Zapraszamy więc na Parapetówkę, której gospodarzami będą tak naprawdę wszyscy uczestnicy.

Atrakcji na Parapetówce nie zabraknie. Ulicami osiedla przejdzie kolorowa parada, będzie można zobaczyć pokaz umiejętności szczudlarzy, a dzieci wezmą udział m.in. w warsztatach kuglarskich i bębniarskich. Na wszystkich czekają też planszówki, relaks na leżakach i fotobudka.
Parapetówka będzie okazją do spotkania z sąsiadami, rozmów z radnymi dzielnicy oraz przekazania swoich oczekiwań związanych z funkcjonowaniem centrum sąsiedzkiego.

- Chcemy dowiedzieć się nie tylko tego, jakiej formy zajęć oczekują mieszkańcy, ale także tego, co sami chcieliby zorganizować, w co się włączyć. Możliwości z pewnością nie zabraknie – zachęca Agnieszka Kaim z LIS.

Zajęcia wewnątrz budynku na razie prowadzone będą na pierwszym piętrze, gdzie zagospodarowano sale, w których wcześniej funkcjonowała szkoła tańca. Będą mogły się tam odbywać m.in. wykłady, warsztaty, zajęcia gimnastyczne, a także np. spotkania Klubu Rodzica.

- Pierwsze zajęcia już w najbliższych dniach. Chętni będą mogli wziąć udział w warsztatach miejskiego ogrodnictwa, gimnastyki mózgu, tworzenia eko kosmetyków oraz w zajęciach tematycznych dla rodzin – zapowiada Urszula Kokoszka.

W Przystani Lipowa 15 funkcjonować będzie kawiarenka sąsiedzka, do której mieszkańcy będą mogli po prostu przyjść, by spotkać się ze znajomymi. Specjalne miejsce będą mieć także starsi mieszkańcy. Na parterze budynku będzie bowiem funkcjonować Klub Seniora „Senior+”, koordynowany przez Centrum Aktywności Seniora. Środki na utworzenie placówki Gdynia pozyskała z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

- W Przystani Lipowa 15 z pewnością każdy znajdzie miejsce dla siebie. I rodziny, i uczniowie, i starsi i osoby, które szukają nowych przyjaźni. Wierzymy, że dzięki zaangażowaniu mieszkańców będzie to ulubione miejsce spotkań w dzielnicy  - mówi Beata Szadziul pełnomocnik prezydenta ds. rodziny , radna z okręgu m.in. Wielkiego Kacka.
Wszystkie aktualności związane z działalnością sieci Centrów Sąsiedzkich „Przystań” znajdują się na facebookowym profilu www.facebook.com/PrzystanGdynia/

Jeszcze w tym roku działalność rozpoczną trzy centra sąsiedzkie: Przystań Śmidowicza 49 na Oksywiu, Przystań Opata Hackiego 33 w Chyloni, Przystań Chylońska 237 w Cisowej. Otwarcie kolejnej, Przystani na Witominie-Radiostacji, planowane jest na 2019 rok.
 

PROGRAM PARAPETÓWKI
20 maja (niedziela), ul. Lipowa 15
 
  • godz. 13.00: wspólne przygotowania do parady w dzielnicy
  • godz. 14.00: uroczyste otwarcie Centrum Sąsiedzkiego Przystań Lipowa 15, wyruszenie parady chodnikami dzielnicy
  • godz. 15.00 - 15.20: koncert bębniarski
  • godz. 15.00 - 17.00: atrakcje w ramach parapetówki w budynku Lipowa 15 oraz przed wejściem -  zabawy kreatywne dla najmłodszych dzieci, gry planszowe, fotobudka, warsztaty kuglarskie, bębniarskie i artystyczne, malowanie kredą, strefa relaksu
  • godz. 17.00: herbatka sąsiedzka: spotkanie o idei domu sąsiedzkiego
  • godz. 18.00: zakończenie Parapetówki
 
ZMIANY W ORGANIZACJI RUCHU
Odcinek ulicy Lipowej od skrzyżowania z ul. Waleriana Szefki do wysokości południowej ściany budynku Lipowa 15 (wjazdy na teren osiedli) 20 maja w godz. 12.00 - 19.00 zostanie wyłączony z ruchu. Kierowcy będą mogli skorzystać z objazdów ulicami Witosławy i Gryfa Pomorskiego. Zmiana jest niezbędna dla organizacji bezpiecznej zabawy sąsiedzkiej.