Społeczeństwo

79. rocznica wysiedlenia gdynian

79. rocznica wysiedlenia gdynian // fot. Marta Jaszczerska

79. rocznica wysiedlenia gdynian // fot. Marta Jaszczerska

Mija kolejna smutna rocznica wysiedleń ludności cywilnej z Gdyni. 16 października przy tablicy na Dworcu Głównym oraz pod pomnikiem Gdynian Wysiedlonych odbyły się uroczystości upamiętniające to wydarzenie. Wśród uczestników byli członkowie Stowarzyszenia Gdynian Wysiedlonych, ale także posłowie na sejm RP, przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, Marynarki Wojennej, harcerze i wszyscy, którym temat wysiedleń jest szczególnie bliski.  

Masowe wysiedlenia gdynian rozpoczęły się praktycznie zaraz po zajęciu miasta przez Niemców we wrześniu 1939 roku. Okupant chciał, by Gdynia stała się portem wojennym, zatem ludność polska była tu niepożądana i miała ją zastąpić ludność niemiecka. Według zarządzenia, wysiedlani musieli pozostawić całe mienie za wyjątkiem podręcznego bagażu, zaś w drzwiach miały zostać klucze. Przez cały okres drugiej wojny światowej z Gdyni wysiedlono prawie 80 procent ze 127 tysięcy mieszkańców narodowości polskiej.

Tradycyjnie już w Gdyni upamiętniono te wydarzenia. O godz. 12.00 uroczystości rozpoczęły się przy tablicy pamiątkowej, znajdującej się na fasadzie dworca Gdynia Główna. Tam zostały zapalone znicze i złożone wieńce. Następnie prezydent Gdyni, prezes Stowarzyszenia Gdynian Wysiedlonych oraz zaproszeni goście przeszli pod pomnik Gdynian Wysiedlonych. Tam złożone zostały kwiaty, a także wręczone odznaczenia członkom Stowarzyszenia Gdynian Wysiedlonych.




-To dla Gdyni bardzo symboliczna smutna rocznica. Gdy przed kilkunastoma dniami chowaliśmy w Gdyni prochy admirała Unruga, które po kilkudziesięciu latach wróciły na gdyńską ziemię, przypomnieliśmy wszystkim w Polsce o tamtych wydarzeniach, o bohaterskiej obronie Wybrzeża, którą dowodził admirał Unrug, o bohaterstwie Kępy Oksywskiej, o wszystkim tym, co działo się w tej części naszego kraju – w Gdyni. Polska odzyskując niepodległość chciała zagospodarować dostęp do morza. Chciała stać się nowoczesnym symbolem II Rzeczpospolitej. Z wielką premedytacją, ledwo po zakończonych działaniach wojennych, 16 października 1939 roku zaczęły się na ogromną skalę i właśnie w Gdyni deportacje ludności cywilnej. Okupant z tego symbolu polskości perfidnie chciał zrobić niemieckie miasto – Gotenhafen. I tak rozpoczął się dramat gdyńskich rodzin, bo plan wysiedlania ludności polskiej z Gdyni realizowany był z bezwzględnością i skutecznością. Dotknął najsłabszych, rodzin, w których mężowie i ojcowie nie wrócili jeszcze z frontu. Dotykał kobiet, dzieci. Dramat, który kończył się cierpieniem, śmiercią, często życiem w warunkach niegodnych człowieka. Dzisiaj musimy o tym przypominać. To ważna karta historii naszego miasta – mówił podczas uroczystości Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Uroczystość była również okazją do wręczenia medali Pro Patria – odznaczeń przyznawanych przez kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz pamiątkowych dyplomów od Prezydenta Miasta Gdyni. Tegoroczne obchody zakończyły się uroczystym złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy pod pomnikiem.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 16.10.2018 15:38
  • ikona

    Autor: Marta Jaszczerska-Zawadzka (m.jaszczerska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 16.10.2018 15:46
  • ikonaZmodyfikował: Marta Jaszczerska
ikona