Społeczeństwo

EkoPatrol uczy palić w piecu

Funkcjonariusze EkoPatrolu Straży Miejskiej w Gdyni spotkali się z mieszkańcami Leszczynek // fot. Michał Puszczewicz

Funkcjonariusze EkoPatrolu Straży Miejskiej w Gdyni spotkali się z mieszkańcami Leszczynek // fot. Michał Puszczewicz

Wraz z nadejściem sezonu grzewczego Straż Miejska w Gdyni po raz kolejny włączyła się do walki o czyste powietrze. Jedną z metod jest edukacja mieszkańców dzielnic na temat odgórnej metody palenia w piecu. Gęsty, gryzący i nieprzyjemnie pachnący dym wydobywający się z kominów domów to często nie efekt używania złych materiałów opałowych, a skutek złej metody rozpalania.
 
Funkcjonariusze z gdyńskiego EkoPatrolu Straży Miejskiej wielokrotnie prezentowali już prawidłową, odgórną metodę palenia w piecach. Do tej pory pokazy odbyły się w kilku dzielnicach Gdyni, na ogólnodostępnych skwerach i placach. Tym razem strażnicy spotkali się z mieszkańcami Leszczynek.
 
Podczas pokazu funkcjonariusze Straży Miejskiej wyjaśniali, dlaczego należy zwracać uwagę na sposób rozpalania ognia w piecu oraz jak poprawnie to zrobić. Strażnicy ustawili dwa identyczne piece typu „koza”. Każdy z nich rozpalili przy użyciu drewnianej podpałki oraz paliwa stałego, jakim był w tym przypadku węgiel. Różnica polegała na metodzie rozpalenia, jaką przyjęto w obu piecykach. W pierwszym na początku umieszczono węgiel, na którym później znalazło się drewno. To tzw. „metoda odgórna”, która jest właściwym sposobem palenia. W drugim piecu zastosowano odwrotną kolejność – na rozpaloną podpałkę dosypano węgla. Na tym przykładzie widać było, że metoda palenia odgórnego powoduje, że zadymienie jest znikome. Jednocześnie oszczędza się zużycie węgla. Jest to metoda dużo bardziej ekonomiczna i ekologiczna. Powstaje mniejsze zanieczyszczenie i mniej wszystkich substancji toksycznych przedostaje się do atmosfery.
 
Funkcjonariusze EkoPatrolu Straży Miejskiej w Gdyni spotkali się z mieszkańcami Leszczynek // fot. Michał Puszczewicz
Na zdjęciu wyraźnie widać różnice w ilościu dymu, który wydobywa się z kominów obu piecy // fot. Michał Puszczewicz

Strażnicy podkreślają, że podczas podejmowanych interwencji okazuje się, że mieszkańcy wcale nie używają złej jakości węgla lub śmieci. Najczęściej przyczyną nadmiernego wydobywania się dymu jest niewłaściwa metoda rozpalania w piecu. Oprócz pokazu funkcjonariusze Straży Miejskiej wręczali przybyłym mieszkańcom broszury informacyjne, dotyczące poprawnej metody palenia.
 
Gdynia na „smogowej mapie Polski” wypada zdecydowanie lepiej niż pozostała część kraju. Dane zbierane ze stacji referencyjnych i mierników wskazują, że przekroczenia norm zdarzają się epizodycznie. Mimo korzystnej sytuacji, władze miasta w dalszym ciągu podejmują działania mające na celu poprawę stanu powietrza. Przykładami mogą być właśnie spotkania edukacyjne, czy akcja „Piecodoradcy”, w ramach której użytkownicy pieców mogli dowiedzieć się jak odpowiednio zadbać o instalację grzewczą, by mogła działać efektywnie i bez szkody dla otoczenia.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 17.11.2019 12:45
  • ikona

    Autor: Paweł Kukla (p.kukla@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 18.11.2019 13:44
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona