Społeczeństwo

Foczka dla gdyńskich pierwszaków

Materiały dotyczące akcji „Policyjna Foczka” wręcza Beata Szadziul - pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. rodziny oraz mł. insp. Sławomir Pachura - zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Gdyni, fot. Kamil Złoch

Materiały dotyczące akcji „Policyjna Foczka” wręcza Beata Szadziul - pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. rodziny oraz mł. insp. Sławomir Pachura - zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Gdyni, fot. Kamil Złoch

Jak zachować się w różnych nietypowych sytuacjach, co zrobić, gdy zobaczymy agresywnego psa, gdzie i do kogo zadzwonić albo jak wygląda policjant - „Policyjna Foczka” da gdyńskim pierwszakom odpowiedzi na te i wiele innych pytań. Za nami inauguracja kolejnej, już 12. edycji policyjnej akcji dla najmłodszych.

Gdyńscy policjanci zawitali do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4 na Karwinach z… foczką. „Policyjną Foczką”, bo właśnie tak nazywa się organizowana już od dwunastu lat akcja prewencyjna dla najmłodszych gdynian. Pierwszoklasiści z całego miasta otrzymują specjalne materiały – w tym i odblaski – które mają pomóc im w nauczeniu się zasad bezpieczeństwa. Oficjalna inauguracja programu to dopiero początek, bo już w drugim semestrze najlepsze szkoły będą rywalizować między sobą.

Książeczka, zeszyt ćwiczeń i kamizelka odblaskowa to pierwszy krok do samodzielnego poruszania się po mieście.

- Program jest skierowany do najmłodszych mieszkańców, obejmujemy nim wszystkie dzieci uczęszczające do klas pierwszych szkół podstawowych – wyjaśnia podinspektor Adam Gruźlewski, zastępca naczelnika Wydziału Prewencji KMP w Gdyni. - W ciągu całego roku dzieci mają zajęcia, które są poświęcone szeroko pojętemu bezpieczeństwu. Dowiedzą się jak zachować się w różnych nietypowych sytuacjach, co zrobić, gdy zobaczymy agresywnego psa, jak sobie poradzić, gdy widzimy coś złego, gdzie i do kogo zadzwonić, jak wygląda policjant i jakie mamy wyposażenie. W okolicach kwietnia i maja odbywają się finały szkolne, a później finały miejskie, gdzie dzieci prezentują swoją wiedzę i umiejętności, pokazują prace plastyczne, przygotowują programy artystyczne – tłumaczy podinspektor Gruźlewski.

Materiały Policyjnej Foczki, fot. Kamil Złoch

Najlepsze szkoły otrzymują nagrody rzeczowe ufundowane przez miasto, finaliści odwiedzają ponadto fokarium na Helu w ramach dodatkowej nagrody. Historia „Policyjnej Foczki” sięga aż 2006 roku, stąd dzieci, które zaczynały w pierwszej edycji są już w zasadzie dorosłe i teraz można mierzyć pierwsze efekty prewencyjnego programu gdyńskiej policji.

- Od samego początku wspieramy finansowo ten program, także organizacyjnie, bo informujemy szkoły, zachęcamy do wzięcia udziału. To ogromny sukces, bo kolejne roczniki dzieci, które wchodzą do pierwszej klasy przechodzą przez „Policyjną Foczkę” i to w pewien sposób je łączy. Wszyscy pamiętają o akcji, na samym początku uczą się podstawowych zasad, to rzeczy, które na co dzień są potrzebne. To systemowe rozwiązanie wsparcia w edukacji dotyczącej bezpieczeństwa wśród dzieci. W mojej ocenie dzieci mają większą świadomość i często to właśnie one strofują rodziców, gdy np. chcą przejść na czerwonym świetle, zwracając uwagę, że pan policjant tłumaczył inaczej – zaznacza Beata Szadziul, pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. rodziny.

Całej akcji przyświeca tytułowe zwierzę, które też nie wzięło się znikąd.

- Foczka to bardzo stara historia, gdyńscy policjanci poszukiwali kiedyś swojego patrona. Wiele komend ma swoje maskotki. To bardzo różne zwierzaki. W związku z tym, że jesteśmy miastem portowym, bliskim morzu, padło na fokę jako zwierzę najbardziej przemawiające do dzieci i kojarzące się z regionem – mówi podinspektor Adam Gruźlewski.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 10.10.2018 14:12
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 10.10.2018 14:37
  • ikonaZmodyfikował: Kamil Złoch
ikona

Zobacz także