Społeczeństwo

„Dobry Start” w Gdyni!

Mat. prasowe MRPiPS

Mat. prasowe MRPiPS

Rusza rządowy program „Dobry Start”, który zagwarantuje dodatkowe 300 złotych na szkolną wyprawkę dla każdego ucznia do 20. roku życia. Od początku lipca trwa elektroniczne składanie wniosków. Gdynia jest dobrze przygotowana i pracuje na pełnych obrotach – już dzisiaj urzędnicy dokonali przelewów dla pierwszych 2500 uprawnionych!

Gdynia przyjmuje wnioski dotyczące programu „Dobry Start” od 1 lipca. Do końca miesiąca można składać je wyłącznie w formie elektronicznej, przez podlegający pod Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej portal Emp@tia (pod adresem www.empatia.mpips.gov.pl) oraz przez bankowość elektroniczną. Od 1 sierpnia gminy i miasta rozpoczną natomiast przyjmowanie wniosków w tradycyjnej, papierowej formie – w naszym przypadku w sali 206 w budynku Urzędu Miasta Gdyni przy ul. 10 Lutego 24. Do tej pory w gdyńskim Urzędzie Miasta zarejestrowano 7500 wniosków.

Rozpoczyna się nowy rządowy program, który ma ułatwić kompletowanie tzw. szkolnej wyprawki dla uczniów. Dzięki dodatkowemu, jednorazowemu świadczeniu w postaci 300 złotych domowe budżety mają łatwiej udźwignąć konieczność zakupu podręczników, tornistrów czy zeszytów na nowy rok szkolny. „Dobry Start” w skali całego kraju może objąć nawet ponad 4,5 miliona osób, a przyjmowaniem wniosków i wypłatą świadczeń zajmują się samorządy – tak samo, jak w przypadku programu „Rodzina 500+”.

Sala Obsługi Mieszkańców, fot. Michał Kowalski

Świadczenie „Dobry Start” przysługuje raz w roku na rozpoczynające rok szkolny dzieci do ukończenia 20. roku życia. Dzieci niepełnosprawne uczące się w szkole otrzymają je do ukończenia 24. roku życia. Program nie obejmuje natomiast dzieci realizujących przygotowanie przedszkolne ani w przedszkolu, ani w tzw. „zerówce” prowadzonej w szkole. Nie obejmuje też studentów, uczniów szkół policealnych i uczniów szkół dla dorosłych. Wniosek na dziecko może złożyć ojciec, matka lub opiekun prawny, a w przypadku dzieci przebywających w pieczy zastępczej – rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.

Za program jest odpowiedzialne Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.  Samorządy są zobowiązane do wypłat z wniosków złożonych w lipcu i sierpniu maksymalnie do 30 września. Więcej informacji na temat składania wniosków przez gdynian można uzyskać w Wydziale Spraw Społecznych Urzędu Miasta, przy ul. 10 Lutego 24. Dodatkowe szczegóły także w Biuletynie Informacji Publicznej.

  • ikonaOpublikowano: 13.07.2018 15:40
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 13.07.2018 15:41
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona