Społeczeństwo

Gdynia pamięta o ofiarach zbrodni katyńskiej

Uroczystości z okazji 82. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę oraz 81. rocznicy zbrodni katyńskiej odbyły się przed pomnikiem Ofiar Katynia na Cmentarzu Wojennym w Redłowie // fot. Kamil Złoch

Uroczystości z okazji 82. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę oraz 81. rocznicy zbrodni katyńskiej odbyły się przed pomnikiem Ofiar Katynia na Cmentarzu Wojennym w Redłowie // fot. Kamil Złoch

To była elita naszego narodu – oficerowie Wojska Polskiego, policjanci, urzędnicy, lekarze, profesorowie, prawnicy, nauczyciele, inżynierowie, duchowni, literaci, kupcy i działacze społeczni. Wiosną 1940 roku, decyzją władz ZSRR, rozstrzelano około 22 tysięcy polskich obywateli przetrzymywanych w obozach i więzieniach na terenie Związku Sowieckiego. W czwartek, 17 września, odbyły się uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia. Hołd oddano zarówno tym, którzy oddali życie podczas sowieckiej agresji na Polskę, jak i ofiarom zbrodni katyńskiej. W miejscach pamięci zapalono znicze i złożono wieńce oraz wiązanki kwiatów.


17 września mija 82. rocznica agresji sowieckiej na Polskę. W tym roku rocznicowe uroczystości połączono z obchodami 81. rocznicy zbrodni katyńskiej. Pamięć o ofiarach tamtego mordu zwyczajowo jest czczona 13 kwietnia. Wtedy przypada Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Jednak ze względu na pandemię tradycyjne obchody nie mogły się odbyć w pierwotnym terminie, dlatego przeniesiono je na wrzesień.

W Gdyni hołd pomordowanym oddano w piątek, 17 września. Obchody rozpoczęły się od złożenia kwiatów przed tablicą Marynarzy Polskich Zamordowanych na Wschodzie przy ul. Waszyngtona. Następnie uczestnicy uroczystości przenieśli się na Cmentarz Wojenny w Redłowie. Przybyłych gości powitała prezes stowarzyszenia Gdyńska Rodzina Katyńska.

– Przybyliśmy tu, aby w uroczysty sposób oddać cześć naszym ojcom, mężom, braciom i wszystkim ofiarom agresji sowieckiej. Pragnę, aby ta uroczystość wzbudziła w nas chwilę refleksji i zadumy nad historią narodu polskiego. 17 września 1939 Związek sowiecki napadł na Polskę walczącą od blisko trzech tygodniu z Niemcami. Mieszkańcom wschodnich ziem Rzeczypospolitej ukazały się obrazy z lat 1919-1920, kiedy to bolszewicy wyruszyli na podbój naszego kraju. Tym razem sowieci postanowili ostateczni rozwiązać problem Polski i jej dążeń do niepodległości. Pozbawili życia wszystkich tych, którzy mogli ponieść idee niepodległościowe i przynieść nam, Polakom, wolność. W naszych rodzinach szczególnie żywa jest pamięć o naszych ojcach, braciach i mężach. To oni zostali bestialsko zamordowani, znajdują się w dołach Katynia. Na wniosek stalina i z jego woli rozstrzelano ich, bo byli zatwardziali i nierokujący poprawy wrogowie władzy sowieckiej. Zgładzono ich bez procesów i bez wyroków. Zostali zamordowani z pogwałceniem praw i konwencji cywilizowanego świata. Należeli do elity polskiego narodu, stanowili o sile ducha – mówiła podczas uroczystości Barbara Pytko, prezes stowarzyszenia Gdyńska Rodzina Katyńska.
Kompania Reprezentacyjna Marynarki Wojennej podczas obchodów 81. rocznicy zbrodni katyńskiej // fot. Kamil Złoch

W uroczystości wzięli udział m.in.: eurodeputowani, samorządowcy, przedstawiciele Marynarki Wojennej, rodziny katyńskie, sybiracy, uczniowie i nauczyciele z gdyńskich szkół oraz mieszkańcy. Były oficjalne przemówienia, wspólna modlitwa, salwa honorowa i apel poległych.

– Historia naszego kraju ma wiele kart. Niestety, wiele z nich to karty niezwykle tragiczne, o których trzeba pamiętać i trudno jest zapomnieć. Jedną z najtragiczniejszych kart wspominamy dzisiaj. Tamte dni miały na celu jedno – wymazać nasz kraj i naród poprzez wyrwanie mu serca. Te tragiczne wydarzenia przez lata były tuszowane, żeby nie było o nich mowy. My jednak nie możemy o nich zapominać, bo kształtują nasz naród. To wielkie zobowiązanie nie tylko dla nas, ale i dla kolejnych pokoleń, aby pamięć o tamtych wydarzeniach była wiecznie żywa – mówił podczas uroczystości Jakub Ubych, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni.

Na koniec uczestnicy złożyli wieńce i wiązanki kwiatów oraz zapalili znicze przed pomnikiem Ofiar Katynia.

Obchody uświetniła Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej oraz Kompania Reprezentacyjna Marynarki Wojennej.

Zbrodnia katyńska


Wiosną 1940 roku sowiecka policja polityczna – NKWD – wymordowała blisko 22 tysiące Polaków. Było wśród nich 14,5 tysiąca jeńców wojennych – oficerów i policjantów – z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tysiąca więźniów aresztowanych, w okupowanej przez Związek Sowiecki, wschodniej części Polski. Oficerów z obozu kozielskiego rozstrzelano w Katyniu. Jeńców ze Starobielska – w Charkowie, a policjantów z Ostaszkowa – w Kalininie. Kolejne egzekucje przeprowadzono w więzieniach w Mińsku, Kijowie, Charkowie i Chersoniu.

Należy pamiętać, że wśród ofiar zbrodni katyńskiej byli również gdynianie oraz osoby związane z Gdynią zawodowo. Najbardziej znaną z nich jest zapewne admirał Xawery Czernicki.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 17.09.2021 12:20
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 17.09.2021 16:10
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona