Społeczeństwo

GPS dobrego pomagania: konferencja on line

Konferencję można będzie śledzić na kanale MOPS Gdynia w serwisie youtube

Konferencję można będzie śledzić na kanale MOPS Gdynia w serwisie youtube

O tym, jak skutecznie pomagać rodzinom zmagającym się z problemem uzależnienia rozmawiać będą specjaliści podczas wtorkowej (8 września) konferencji pod hasłem „GPS dobrego pomagania rodzinom z problemem uzależnienia”.
 
Gdy z uzależnieniem zmaga się jeden z członków rodziny, wsparcia wymagają wszyscy – bo wszyscy odczuwają jego skutki. Bywa, że w to wsparcie zaangażowanych jest wielu specjalistów z coraz nowych dziedzin. Bo mówiąc o uzależnieniach warto pamiętać, że w grę wchodzą nie tylko używki, jak alkohol czy substancje odurzające, ale też szeroko pojęte nowe technologie.
 
- Warto i trzeba popularyzować wiedzę na temat uzależnień, związanego z nimi ryzyka zdrowotnego oraz czynników chroniących przed problemem. Z informacjami na ten temat chcemy docierać zarówno do mieszkańców, jak i osób zawodowo związanych z  instytucjami mającymi za zadanie pomagać i wspierać mieszkańców w rozwiązywaniu problemów, wskazywaniu możliwości pomocy w sytuacjach trudnych życiowo – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. – Właśnie temu ma służyć, organizowana prze Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Gdyni konferencja, której przebieg każdy zainteresowany będzie mógł śledzić w internecie.
 
Konferencja szkoleniowa „GPS dobrego pomagania rodzinom z problemem uzależnienia” we wtorek 8 września 2020 r. (wtorek) w godzinach 8:50 – 14:30 transmitowana będzie  w serwisie youtube, na kanale Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdyni.
 
- Specjaliści podzielą się wiedzą o tym, jak umacniać osoby doświadczające problemów i niwelować zaburzenia, łagodzić napięcia; jak wykazać się empatią i zrozumieniem przy jednoczesnym zachowaniu konsekwencji wobec osób poszukujących pomocy. Wskażemy czynniki wpływające na prawidłowe funkcjonowanie człowieka jako jednostki w społeczeństwie. Wszystko po to, by mieć poczucie słuszności prowadzonych działań zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym.– zapowiada Aleksandra Rusak, kierownik Zespołu ds. profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych MOPS w Gdyni.

Konferencja podzielona będzie na trzy bloki tematyczne, zainteresowani mogą śledzić wszystkie lub wybrać te znajdujące się w ich obszarze zainteresowań:
* godz. 9.00 – 10.30: „Dialog motywujący w pracy z rodziną" – prowadzący: Grzegorz Kędzioł, psychoterapeuta
* godz. 10.50 - 12.20: „Substancje psychoaktywne a zaburzenia i choroby psychiczne” – prowadzący: Iwona Trzebiatowska, dr nauk medycznych, specjalista psychiatrii i medycyny paliatywnej
* godz. 12.40 - 14.10: „Dlaczego w świecie cyfrowym tak ważne są relacje osobiste? Idea 3xR" – prowadzący: Maciej Dębski, socjolog
 
- Postaram się pokazać, co może mieć do zaoferowania dialog motywujący jako efektywna metoda wspomagania zmian i dlaczego warto z niej korzystać – zapowiada Grzegorz Kędzioł. Z kolei Iwona Trzebiatowska poruszy temat „podwójnej diagnozy”, czyli zaburzenia psychicznego współwystępującego z uzależnieniem. Wyjaśni wzajemne powiązania, powie czym w pierwszej kolejności zająć się podczas leczenia, by efekty były zadowalające oraz przybliży wpływ zażywania substancji psychoaktywnych na powstawanie zaburzeń psychicznych.

Maciej Dębski zaprezentuje najnowsze dane dotyczące nadużywania nowych technologii i wyjaśni, dlaczego najlepszym czynnikiem chroniącym przed jakimkolwiek wejściem w problem jest dobrze zbudowana relacja z osobami najbliższymi. Przybliży wagę nie tylko relacji, ale również znaczenia rytuałów rodzinnych oraz zasad (ram) korzystania z cyfrowych narzędzi ekranowych. Jego autorska idea 3 x R (relacje - rama - rytuał) doskonale wpisuje się we współczesną debatę o roli rodziców w procesie wchodzenia w świat mediów cyfrowych ich dzieci.

Konferencja organizowana jest w ramach realizacji zapisów Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w 2020 roku, uczestnictwo jest bezpłatne.

  • ikonaOpublikowano: 07.09.2020 08:30
  • ikona

    Autor: Aleksandra Dylejko (a.dylejko@lis.gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 07.09.2020 08:34
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona