Społeczeństwo

Historia Oksywia skrywana pod ziemią

Badania archeologiczne na Oksywiu // fot. Firma Archeologiczna Glesum

Badania archeologiczne na Oksywiu // fot. Firma Archeologiczna Glesum

Ślady osadnictwa na Oksywiu mogą sięgać nawet 2500 lat wstecz, o czym świadczą między innymi najnowsze odkrycia archeologiczne, które przeprowadzone zostały w maju, przy ulicy Dickmana. Na uporządkowanej działce po dwóch wyburzonych budynkach o nr 28 i 30, przed rozpoczęciem budowy nowoczesnego budynku mieszkalnego, teren zbadał archeolog, obszar ten położony jest bowiem w strefie ochrony konserwatora zabytków. Najstarsze ślady odkryte podczas tych prac sięgają daleko wstecz, przed naszą cywilizację.
 
- Badania archeologiczne, które w maju zostały wykonane na kilku działkach przy ulicy Dickmana, bezpośrednio wiążą się z przygotowaniami, do rozpoczęcia budowy nowoczesnego bloku mieszkalnego bez barier – wyjaśnia Maciej Warszakowski, zastępca dyrektora Laboratorium Innowacji Społecznych. - W ramach działań związanych z rewitalizacją części Oksywia, po szczegółowych analizach technicznych, podjęliśmy decyzję o rozbiórce siedmiu parterowych budynków o nr 18-30, przy ulicy Dickmana. Pierwotny plan ich kompleksowej modernizacji, co miało odczuwalnie poprawić jakość życia tutejszych mieszkańców, okazał się niemożliwy do wykonania, z powodu złego stanu technicznego, który wykazała wspomniana analiza.

Aktualnie zakończył się proces przeprowadzania lokatorów dwóch substandardowych baraków o nr 28 i 30 do mieszkań zamiennych, który odbywał się w ścisłym porozumieniu z każdą rodziną. Budynki zostały wyburzone, a na uporządkowanym terenie wkrótce rozpocznie się budowa komunalnego budynku, mieszczącego 30 lokali, każdy z nich można łatwo dostosować do potrzeb osób starszych i z niepełnosprawnościami.

Równolegle, Laboratorium Innowacji Społecznych prowadzi obecnie proces przeprowadzania lokatorów budynku nr 26 do zamiennych lokali. W przyszłości plan takich działań obejmie także mieszkańców budynków od nr 18 do nr 24.

- Teren przyszłej budowy jest położony w strefie ochrony konserwatorskiej, a to oznacza, że każdą inwestycję budowlaną, należy poprzedzić przeprowadzeniem badań archeologicznych – tłumaczy Maciej Marczewski, z Firmy Archeologicznej Glesum. - W maju, teren przeznaczony pod nową inwestycję, objęty decyzją Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, dokładnie zbadaliśmy, zagłębiając się w grunt na pół metra. 

Archeolog, na stosunkowo niewielkim terenie Oksywia, przy ulicy Dickmana odkrył aż 45 obiektów, z czego najstarsze to dwa groby ciałopalne, a także pochodzące mniej więcej z okresu 500 lat p.n.e. jamy gospodarcze – osadowe. – To kolejne odkryte ślady kultury pomorskiej – wyjaśnia Maciej Marczewski. - Kolejny dowód, że Gdynia była świadkiem rozwoju pradawnych społeczności. Na tym samym terenie odkryliśmy także bardziej współczesne śladyTo pozostałości walk z okresu II wojny światowej. W latach 1939 – 1945 Oksywie dwukrotnie było teatrem ciężkich walk. Ojczystej ziemi bronili we wrześniu’39 żołnierze pułkownika Dąbka, a w marcu 1945 roku stąd ewakuowali się hitlerowcy, napierani przez czerwonoarmistów i oddziały polskiej armii.

Odkryte ślady archeologiczne, po szczegółowych badaniach staną się cennymi eksponatami, utrwalającymi pamięć o bogatej i wciąż odkrywanej historii Oksywia i całego Pomorza.

  • ikonaOpublikowano: 21.06.2019 08:00
  • ikona

    Autor: Ksenia Pisera (k.pisera@lis.gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 21.06.2019 08:29
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona