Społeczeństwo

Jakiej Starowiejskiej chcemy?

Pomysły na zmiany w obszarze ul. Starowiejskiej rodziły się m.in. na licznych konsultacjach, fot. LIS

Pomysły na zmiany w obszarze ul. Starowiejskiej rodziły się m.in. na licznych konsultacjach, fot. LIS

Głosy uczestników konsultacji nt. przyszłości ul. Starowiejskiej były bardzo zróżnicowane. Jednak na ostatnim etapie procesu najwięcej pozytywnych ocen otrzymał wariant zmian nr 3, zakładający stworzenie na Starowiejskiej przestrzeni z priorytetem dla pieszych oraz wprowadzenie ograniczenia ruchu kołowego. Opinie mieszkańców, którzy wzięli udział w konsultacjach publikujemy na lis.gdynia.pl/starowiejska. Do końca października poznamy decyzję prezydenta na temat przyszłości ulicy.

- Prezydent Gdyni podjął decyzję o publikacji podsumowania konsultacji społecznych w związku z zainteresowaniem ze strony mieszkańców naszego miasta – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. – Otrzymujemy sygnały od mieszkańców, którzy chcieliby poznać wnioski płynące z konsultacji. Zależy nam na pokazaniu opinii zebranych w trakcie tego procesu, ponieważ obrazują one jak złożona jest sprawa zmian na ul. Starowiejskiej i jak wielkie emocje wywołuje.



Głosy uczestników konsultacji były bardzo zróżnicowane. Na ostatnim etapie procesu, wśród wypełniających ankietę konsultacyjną, najwięcej pozytywnych ocen otrzymał wariant zmian nr 3, zakładający stworzenie na Starowiejskiej przestrzeni z priorytetem dla pieszych oraz wprowadzenie ograniczenia ruchu kołowego – przede wszystkim radykalne zmniejszenie liczby miejsc do parkowania oraz zakaz wjazdu na wybranych odcinkach.

Tak aktualnie wygląda układ ulicy Starowiejskiej, fot. LIS

Takie rozwiązanie poparło 55% respondentów - był to jedyny spośród trzech wariantów, który zyskał aprobatę ponad połowy z nich. Jednocześnie ten kierunek zmian budzi też wyraźny opór części uczestników konsultacji – blisko 30% zdecydowanie go nie popiera, a kolejne 8% - raczej nie popiera.

Wariant zakładający zachowanie tradycyjnego układu ulicy (wariant nr 1) oceniło pozytywnie łącznie 44% uczestników konsultacji, a wariant przewidujący zwiększenie udogodnień dla pieszych przy zachowaniu ruchu kołowego (wariant nr 2) – 39%.

Do koordynującego konsultacje Laboratorium Innowacji Społecznych wpłynęły 1662 formularze konsultacyjne. Pojawiły się jednak wątpliwości odnośnie wiarygodności części z nich.

Ostatniego dnia zbierania opinii do Kancelarii Ogólnej BIS przy ul. 10 Lutego dostarczono w jednej paczce aż 902 ankiety. Dwie trzecie z nich to kserokopie trzech formularzy, w których odręcznie uzupełniono jedynie pola z charakterystyką respondenta (tzw. metryczki). Pozostałe ankiety z tej puli zostały wypełnione odręcznie zgodnie z tym samym „kluczem” odpowiedzi. Wszystkie te formularze, za wyjątkiem jednego, wyrażały tę samą opinię: sprzeciwiały się jakimkolwiek zmianom na ulicy Starowiejskiej poza jej remontem, a przede wszystkim wprowadzeniom jakichkolwiek ograniczeń prawa wjazdu samochodem oraz zmniejszaniu liczby miejsc parkingowych.

W związku z wątpliwościami odnośnie sposobu wypełnienia i dostarczenia tych ankiet, zespół Laboratorium Innowacji Społecznych prowadzący konsultacje postanowił rozkłady opinii z tej puli przedstawić w podsumowaniu konsultacji osobno. Dla zachowania czytelności i rzetelności wyników w formułowaniu wniosków na temat oceny poszczególnych wariantów uwzględniono tylko podstawowy zbiór ankiet.

Zachęcamy do zapoznania się z podsumowaniem konsultacji społecznych w sprawie przyszłości ul. Starowiejskiej, który znajduje się pod adresem lis.gdynia.pl/starowiejska.

Jak przebiegały konsultacje


Proces dyskusji nad przyszłością jednej z najstarszych gdyńskich ulic trwał od wiosny tego roku i został podzielony na kilka powiązanych ze sobą etapów.

Od 16 marca do 3 kwietnia – w ramach diagnozy poprzedzającej konsultacje – Laboratorium Innowacji Społecznych pytało użytkowników Starowiejskiej o to, jak czują się na tej ulicy, co w niej lubią, a co im na niej przeszkadza. Zebrano łącznie 822 formularze, a podsumowanie wyników diagnozy można znaleźć pod adresem lis.gdynia.pl/starowiejska.

W kwietniu i maju grupa mieszkańców, która zgłosiła się do udziału w tym etapie procesu w ramach otwartej rekrutacji, wzięła udział w cyklu 3 warsztatów z architektami, podczas których pracowała nad możliwymi propozycjami zmian na Starowiejskiej. Punktem wyjścia do prac warsztatowych były wyniki wcześniejszej ankiety diagnostycznej, a ich efektem – trzy kierunkowe warianty zmian oraz szereg szczegółowych rekomendacji dotyczących tego, co mogłoby zmienić się w przestrzeni tej ulicy.

Z kolei od 4 do 30 czerwca mieszkańcy mogli odnieść się do propozycji rozwiązań, które mogłyby znaleźć się na ulicy Starowiejskiej (m.in. dotyczących organizacji ruchu, parkowania czy zieleni i małej architektury). Uwagi można było zgłaszać za pośrednictwem strony internetowej lub składając papierowy formularz w Urzędzie Miasta Gdyni, siedzibie Laboratorium Innowacji Społecznych, biurze Rady Dzielnicy Śródmieście oraz kilku punktach handlowo-usługowych przy Starowiejskiej.

Wszystkie wnioski z procesu konsultacji zostały zebrane w podsumowaniu przygotowanym przez LIS i przekazane Prezydentowi, który podejmie ostateczną decyzję na temat przyszłości Starowiejskiej do końca października, po zapoznaniu się z szacunkowymi wycenami poszczególnych wariantów zmian, które są obecnie przygotowywane na zlecenie Laboratorium Innowacji Społecznych.

  • ikonaOpublikowano: 08.10.2018 15:15
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 08.10.2018 18:32
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Zobacz także