Społeczeństwo

Eko gdynianie – dzięki BO i radom dzielnic

Fot. BG/FB

Fot. BG/FB

Jak ważna jest ekologia i życie w myśl idei zero waste, wiemy nie od dziś. Czasami tylko brakuje nam wiedzy jak to zrobić. Jak np. produkować mniej śmieci albo lepiej je segregować? Jak nauczyć się zwalczyć pokusę kupna nowych ubrań czy przedmiotów, a starać się naprawić te, które mamy? Okazuje się, że czasami wystarczy skorzystać z praktycznych warsztatów organizowanych przez Bibliotekę Gdynia.

 
Biblioteka już od dawna nie jest jedynie miejscem wypełnionym regałami z książkami. To przestrzeń, w której obcujemy z literaturą, spotykamy z ciekawymi ludźmi i uczymy przydatnych rzeczy. W trosce o ekologię Biblioteka Gdynia od jakiegoś czasu realizuje szereg warsztatów i spotkań w duchu zero oraz less waste, prowadzonych m.in. dzięki wyborom mieszkańców w Budżecie Obywatelskim, ale również dzięki wsparciu gdyńskich rad dzielnic.
 

Tajemnicze urządzenie


W Bibliotece Śródmieście pojawiło się specjalne urządzenie, które przypomina rower. Dzięki niemu można załadować telefon siłą własnych mięśni, zamiast prądem z sieci, zmniejszając tym samym minimalnie ślad węglowy. A przy okazji – nie ukrywajmy – można trochę poćwiczyć i poprawić sobie kondycję fizyczną. Nawet jeśli na dworze jest szaro, buro i pada, to w nowoczesnych wnętrzach Biblioteki Śródmieście zawsze jest ciepło i sucho.
 
W przyszłym roku w bibliotece będzie także realizowany projekt zero waste, który wygrał w głosowaniu Budżetu Obywatelskiego 2021. W trakcie spotkań mieszkańcy dzielnicy będą poznawać idee ekologicznego stylu życia oraz nauczą się rozwiązań, jakie można stosować w codziennym życiu.

Uszyj albo przerób


Z kolei w Bibliotece z Pasją trwa pierwszy szeroko zakrojony projekt – realizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego – koncentrujący się na dawaniu drugiego życia posiadanym przez nas ubraniom.

W bibliotece odbywają się np. cykliczne warsztaty „Szycie od zera”. To zajęcia dla tych, którzy maszynę do szycia widzieli jedynie na zdjęciu, a chcieliby się nauczyć tworzyć własne ubrania albo przerabiać te stare.

Natomiast ci bardziej zaawansowani mogą wziąć udział w warsztatach „Ubrania od nowa”. Podczas spotkań nauczą się naprawić ukochany strój albo po prostu coś w nim zmienić.

W każdy ostatni czwartek miesiąca w Bibliotece z Pasją można wymieniać się ubraniami w ramach akcji „Ciuch Swap”. Natomiast na podobnej zasadzie w filii na Pogórzu mieszkańcy wymieniają się sadzonkami kwiatów.

Co nas czeka w pozostałych filiach?

Na zdj. dzieci podczas zajęć w Bibliotece Gdynia, fot. BG/FB

W pozostałych filiach Biblioteki Gdynia również są organizowane warsztaty w duchu zero lub less waste. Na przykład w Bibliotece Obłuże można się nauczyć robić biżuterię. Z kolei w listopadzie dzieci będą mogły poznać tajniki majsterkowania i kreatywnego recyklingu.

Na Obłużu można także uczestniczyć w spotkaniach ze zwierzętami gospodarskimi i poznawać tajniki wyrobu wełny czy masła.
 
– Wspólnymi siłami zmieniamy nie tylko naszą codzienność, dbając o środowisko, rozważnie korzystając z już istniejących zasobów, ale również wprowadzamy nowe rozwiązania oraz ofertę spotkań i warsztatów – informują na swojej stronie pracownicy Biblioteki Gdynia.

Więcej informacji o działaniach Biblioteki Gdynia i nachodzących wydarzeniach znajduje się na stronie internetowej instytucji.

  • ikonaOpublikowano: 21.10.2021 14:05
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 21.10.2021 14:19
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona